Cilvēks ziņu virsrakstos: Vairis Smirnovs - pirmais, kas ziņoja par beigtām zivīm Šlokenbekā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Sākot šī gada rubriku „Cilvēks ziņu virsrakstos”, Latvijas Radio piedāvā atskatīties uz šīs vasaras notikumiem Tukuma novada Šlokenbekas dzirnavu dīķī. Vietējie iedzīvotāji žurnālistiem un Tukuma novada domei par nepatīkamām smakām Šlokenbekā sūdzējās jūnija beigās un pašā jūlija sākumā. Pirmais, kas agrā 8.jūlija rītā pamanīja masveidīgu zivju nobeigšanos, bija vietējais makšķernieks Vairis Smirnovs.

"Apskatieties, kādas zivis - lielākoties brekši, līdakas, līņi bija un, re, kur viena karpa baigā ir! Lielākā daļa tās lielās bija te, zālē, sagūlušas, kuras netika tālāk līdz krastam. Tā tas viss krasts bija no šejienes līdz tam ozolam, kas tur ir," stāsta Vairis Smirnovs.

Vietējais iedzīvotājs un kaislīgs makšķernieks Vairis Smirnovs bija pirmais, kas, gaismai austot, naktī no 6. uz 7. jūliju pamanīja nobeigušās zivis. Uz tikšanos viņš paņēmis līdzi vietējās avīzes, ko rāda arī man.

"2.jūlijs, kad bija ziņots, ka baigā smaka nāk no turienes, no ezera. Neviens nelikās ne zinis. Šis gājiens jau ir 10.jūlijs, bet tas vēl ir sākums, ko viņi te vilka ārā. Pēc tam atbrauca šitais te, un tad viņš tur ar kausu smēla visu ārā, un tad atveda lielo konteineru tādu. Nu rēķina, ka uz sešām tonnām, bet tas ir maz ticams, ka sešas tikai," norāda makšķernieks.

Torīt, pamanījis simtiem uzpeldējušo zivju, makšķernieks, nezinādams, kā rīkoties, vispirms zvanījis glābšanas dienestam 112.

"Tas bija uz rīta pusi, kad es atnācu, kaut kur ap četriem naktī es atnācu. Šeit pretējā vietā apsēdos makšķerēt. Tad jau bija aizdomīgi daudz kaijas, kaut gan naktī, tumsā, kaijas nekad nerādās un vispār viņu te ir maz. Tas ezers viss pilnīgi vārījās. Riktīgi redzēt nevarēja tajā tumsā, nu, palika gaišāks, nu tad es ieraudzīju, kas te darās. Vilku makšķeres ārā, metu mieru. Tad es zvanīju, nekāda telefona man cita nebija, 112 - glābšanas dienestam piezvanīju. Viņi saka – a, ko mēs varam darīt? Tad es pagaidīju līdz astoņiem un braucu uz redakciju, „Tukuma Ziņām”," atceras Smirnovs.

Kopā ar žurnālisti tajā pašā rītā dīķi apskatīt ieradies arī domes priekšsēdētājs un piezvanīja Valsts vides dienestam. Kā risinājās notikumi, atceras Smirnovs.

"Te peldēja masas, tādas uzburbējušas. Melni zaļā krāsā, smirdīgas. Viss šeit pilns, no slūžām līdz šai vietai viss bija viens klājiens," rāda Smirnovs.

"Pirmajā dienā tikai atbrauca, bradāja pa krastu, kaut ko lasīja. Otrajā dienā jau bija tie glābēji ar laivām, divas dienas ņēmās, ar to kausu te smēla ārā. Vīri pat ar rokām nebija spējīgi samest konteinerā, izsauca tādu traktoriņu ar kausu, kas grāba un bēra iekšā. Skats bija vispār šausmīgs, smirdoņa bija tāda, ka… tās zivis jau visas uzpūtušās bija," turpina makšķernieks.

Smirnovs atceras, ka pirmie signāli par neizturamo smaku tika ignorēti un, iespējams, apsekojot attīrīšanas iekārtas jau pašā jūlija sākumā, vēl varētu ko glābt. Pie dīķa regulāri varēja manīt kaijas, kas citādi tur neuzturējušās, prom aizlidojušas arī gandrīz visas pīles. Valsts vides dienesta pirmā versija bija – zivis, iespējams, nobeigušās no lielā karstuma. Smirnovs saka, karsti esot katru gadu, turklāt tajā naktī bijis spēcīgs lietus. Pēc vietējo iedzīvotāju domām, lielākā ķīmija ūdeņos nonāk tieši šādā laikā.

"Viņi jau tās lietas dara tikai naktī, it sevišķi tad, kad ir lietus. Tad, kad ir lietus, cilvēki stāsta, ka nākuši no darba mājās, kam ir vakara maiņas, viens cilvēks teica, viņš kaut kur ap divpadsmitiem bija kūlies mājās. Viņš saka – deguns bija jātur ciet, lai pārietu upītei pāri pie ķīmiskās tīrītavas," stāsta Smirnovs.

Pašlaik Vairis Smirnovs makšķerēt dodas uz netālu esošo Valgumu, tāpat kā citi vietējie makšķernieki, un Šlokenbekā apmetušās tikai pīles. Agrāk dīķis pie dzirnavām bijis tik iecienīts, ka visiem makšķerniekiem nepieticis vietas, vīri šurp braukuši arī no Rīgas. Smirnovs atceras, ka zivis ķērušās labi, turklāt bijušas arī lielas un smagas.

Kaut smaku vairs nejūt un ūdenī iepriekš ielaists jauns skābeklis, Vairis Smirnovs uzskata, ka tuvākajos gados copētājiem Šlokenbekā nebūs ko darīt. Jāpiebilst, ka septembrī Valsts vides dienests ar 10 000 eiro lielu naudassodu par piesārņojumu un tā radītajiem zaudējumiem sodīja pašvaldības uzņēmumu „Tukuma ūdens”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti