Cēsīs atceras pirmās LTF nodaļas atvēršanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Šogad aprit 25 gadi kopš Latvijas Tautas frontes (LTF) izveides. Pirmā tās nodaļa izveidojas Cēsīs. Nenoliedzami, tam pamats ir jau toreiz aktīvā Cēsu kultūras dzīve, te notiekošie folkfestivāli un arī pilsētā esošais brīvdomīgais gars.

Bijušie Cēsu tautfrontieši arī visus šos gadus, apzinoties Tautas frontes devumu, ir centušies atgādināt par šo laiku. Arī šonedēļ dienā, kad Cēsīs pirms 25 gadiem dibināja Tautas frontes nodaļu, bija plaša pasākumu programma ar zinātnisku konferenci un ceļojošās izstādes atklāšanu.

Tautas frontes dalībniekiem atmiņas vēl ir dzīvas - to atzīst pie ceļojošās izstādes stenda sastaptie vīri, kuri ar interesi skata tā laika fotogrāfijas, dokumentus, avīžu izgriezumus. Nu jau tā ir vēsture, bet viņiem tie ir arī dzīves gadi, kas prasīja uzdrīkstēšanos. Egons Bušs atceras, ka komunistiskā partija jau tik viegli negribēja samierināties ar Cēsu brīvdomātājiem. „Ne velti Kompartija pie mums atsūtīja Centrālkomitejas sekretāru, kas iecēla citu vadītāju, kas bija stingrāks,” saka Bušs. Arī Valsts drošības komiteja centusies „piegriezt skābekli” brīvdomātājiem.

Ceļojošās izstādes veidotāja Kristīne Gertnere-Celma stāsta, - tam, ka Cēsis pirmās izveido savu tautas frontes nodaļu, ir vairāki aspekti. „Pirmo LTF nodaļu Latvijā nodibina jūlijā [1988.gadā]. Rīgas nodaļu LTF nodibina oktobrī,” saka Gertnere-Celma. Viņa uzsver, ka 1988.gadā notika daudzi dažādi pasākumi, kas vēlāk sekmēja Latvijas neatkarības atjaunošanu.

Cēsnieki ir arī pirmie, kas uzdrīkstas pirmo reizi pēckara Latvijā virs savas pilsētas pacelt sarkanbaltsarkano karogu. Un visus šos gadus Tautas frontes nodaļas dibināšanas datums, 11. septembris, ir arī atzīmēts, bet šoreiz, kā jau 25. jubilejā, pasākumu ir vairāk. Arī zinātniska konference par Tautas frontes nozīmi un devumu. Bet tās dalībniekiem vispirms jau tās ir atmiņas. Arī Ieriķu iedzīvotāja Maija līdzi vedusi materiālus, kas glabājušies no tā laika, lai nodotu muzejam.

Viens no Cēsu nodaļas izveidotājiem, Ivars Prauliņš atzīst - šoreiz gan vairāk uzsvars likts ne tikai, lai satiktos bijušie tautfrontieši, bet gan vairāk iesaistīt jauniešus. „Man par pārsteigumu jaunieši ļoti iesaistās (..) Viņiemm ir pavisam cits skatījums,” par dažu jauniešu redzējumu uz tiem laikiem saka Prauliņš.

„Tās pamatproblēmas, ja mēs globāli skatāmies, jau nav mainījušās. Toreiz mēs satraucāmies par to, ka iebrauc cilvēki no citām padomju republikām, tagad mēs Cēsīs uztraucamies par ķīniešiem,” saka kāda no jaunietēm, kas piedalījās izstādes veidošanā.

Lai stāstītu par LTF, to gadu notikumiem un ideāliem, Cēsīs izveidotā izstāde līdz ar lekcijām ceļos pa novada skolām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti