Stiprie stāsti

Svetlana Smirnova Kalkūnes pagastā kultūrvietā "Augustplatz" cienā ar skursteņkūkām

Stiprie stāsti

Amatnieks Gatis Pūpols jau 12 gadus piedalās Jaunauces pils atjaunošanā

Andris Zībergs Gārsenes pagastā gatavo vīnu pat no tomātiem

Brūvē vīnu arī no bietēm un tomātiem. Radošais Jēkabpils puses lauksaimnieks Andris Zībergs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Andris Zībergs Jēkabpils novada Gārsenes pagasta "Rubeņos" 3,5 hektāros audzē ābeles, mazākās platībās arī saldos ķiršus, bumbierus, jāņogas, upenes, avenes un citas ogas. Andrim  patīk eksperimentēt un gatavot vīnu, kas top ne tikai no augļiem un ogām, bet arī no sarkanajām bietēm un pat tomātiem, viņš stāstīja Latvijas Radio raidījumā "Stiprie stāsti". 

"Jēkabpils novadā jebkur var atrast piemērotu vietu augļu dārzam," uzsvēra Zībergs. Vienlaikus pilnīgi visu apstādīt ar ābelēm nevar, jo ir arī nepiemērotas vietas, kurās tās ātri izsals. Savu saimniecību viņš iekārtojis vecvectēva mājās. 

"Šīs ir mana vecvectēva mājas, iegūtas kā jaunsaimniecība.

Toreiz pieteicās vienkārši un lozēja, kuram kura saimniecība. Tā sanāca, ka 16 hektāri bija vecāsmātes tēvam, un tur blakus, kur ābeļdārzs, tur atkal 16 hektāri bija mana vectēva tēvam," Zībergs stāstīja. 

Lai gan uzaudzis Jūrmalā, katru vasaru viņš dzīvoja pie vecvecākiem. Bērnības atmiņās spilgti iespiedies ilgais un putekļainais ceļš sabiedriskajā transportā, kas bijis milzīgs pārdzīvojums. Saimnieks atzina, ka arī lauku darbi ne visai gājuši pie sirds.

"Vecāmāte bija toreiz kolhozā brigadiere, un viņai arī piešķīra kaut kādas biešu vagas garās izravēt, un, ja tevi, sīko pirmklasnieku, ieliek ar kapli saulē, putekļos un tev tās bietes ir jāravē, tas nav nekas patīkams."

"Dārzkopība, augļkopība iepatikās, tieši Bulduros mācoties, jo mums bija izcili skolotāji," viņš piebilda. 

Zībergs skaidroja, ka šobrīd lielākais darbs pie ābelēm ir zaru izgriešana un ražas novākšana. Raža tiek realizēta skolu programmā "Piens un augļi skolai", ir arī uzpircēji no Daugavpils tirgus, āboli tiek vesti arī uz tirgu Rīgā, tirgoti vietējos veikalos un no pašas saimniecības. 

Saimnieks gatavo arī dažādu ogu un augļu vīnu, ko nogaršot var vīna degustācijās, kas notiek Gārsenes pilī un dabas takās. Zināšanas par vīna darīšanu caur tēvu un vectēvu Zībergs pārņēmis no sava vecvectēva, kurš savulaik Ogrē atvēris pirmo krogu. 

"Man patīk eksperimentēt, visādi kombinēt, un vispār es tā paskaitīju, ka 40 dažādus vīnus esmu taisījis, bet, ja man nepatīk, tad uztaisu tikai vienreiz," viņš atzina. 

Vieni no interesantākajiem vīniem eksperimentu nolūkā tiek darināti no bietēm un tomātiem. "Bietes ir saldenas, viņām ir cukurs klāt kaut cik. Pirmajā gadā tas bija tumši sarkans un bija izteiktāka bietīšu garša, bija negaršīgāks. Tagad tas jau ir otrā gada vīns, un es domāju, tas garšīgāks vairs nepaliks, izdzersim," norādīja Zībergs. 

Savukārt tomātu vīns atkārtoti tiek taisīts jau vairākus gadus, jo ir garšīgs, turklāt degustācijās neviens parasti nevar uzminēt, ka tas gatavots no tomātiem, stāstīja saimnieks. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti