Sadaļas Sadaļas

Īpašās pārraides

1941. gada deportācijām 80. Kā notika 14. jūnija deportācijas

Īpašās pārraides

1941. gada deportācijām 80. Vainīgie palikuši nesodīti

1941. gada deportācijām 80. Briežu dzimtai savs Likteņdārzs

Briežu dzimtai savs likteņdārzs – katra Sibīrijā mirušā dzimtas locekļa piemiņai iestādīts koks

No Kandavas novada 1941. gada 14. jūnijā represēja 134 cilvēkus. 34 nošāva vai nobendēja nometnēs. Dzimtajās mājās neatgriezās 67. No visiem izsūtītajiem šodien dzīvi ir pieci. Pēteris Briedis ir viens no viņiem. Viņa ģimene izveidoja savu likteņdārzu, katra dzimtas locekļa piemiņai iestādot savu koku.

“Labdien, memīt!
Aizbraucām labi. Maskavā aizgājām uz pirti. Un pēc tam ar pasažieru vilcienu aizbraucām uz Rīgu. Tur mēs aizgājām pie vieniem uz dzīvokli. Un vakarā 11-os mums tanta nopirka biļetes un mēs iesēdāmies vilcienā un aizbraucām. Kandavas stacijā mēs iebraucām naktī.”

Šī ir pirmā vēstule, kuru 1947. gadā tobrīd deviņgadīgais Pēteris Briedis rakstīja mammai uz Sibīriju pēc atgriešanās dzimtajā Kandavā. Visu Briežu ģimeni izveda 1941.gada 14. jūnijā no Kandavas.

Pētera tētim Heinriham Briedim jau bija izpildīts augstākais soda mērs – nošaušana. Mamma Zelma joprojām palika tur, Sibīrijā.

Bet, pateicoties radinieku galvojumam, mājās tika Pēteris ar māsu. Viņu pieņēma mammas māsa. Un pēc desmit dienām dzimtenē Pēteris svinēja savu desmito dzimšanas dienu.

“Mīļo memmīt!
Rītā man būs dzimšanas diena. Olgas tanta cep kriņģeli un saldskābmaizi. Dzimšanas diena ira otrdien, bet mēs svinēsim svētdienā. Āboļus es tagad ēdu katru dienu. Man viena tanta uzdāvināja krāsas.”

Pagāja vēl desmit gadi. Zelmas Briedes dēls Pēteris pabeidza Salgales skolu un Saulaines tehnikumu. Un tikai tad, kad Pēteris jau mācījās Latvijas Lauksaimniecības akadēmijā, viņa mamma Zelma beidzot atgriezās dzimtenē.

Bet vēl pēc gadu desmitiem, kad Latvija atguva neatkarību, Pēteris Briedis atguva arī savas dzimtas zemi. Un šobrīd tajā katra Sibīrijā mirušā dzimtas locekļa piemiņai iestādīts savs koks. Tas ir Briežu dzimtas likteņdārzs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt