Rīta Panorāma

Vācijā pagarina un pastiprina karantīnas režīmu

Rīta Panorāma

Saruna ar Barikāžu idejas autoru, Aizsardzības operatīvā štāba priekšnieku Odiseju Kostandu

Bikstu vīri nenožēlo došanos uz barikādēm

Bikstu vīri: barikādēs par bailēm nedomājām, salā sildīja tautas vienotība

Uldis Tone un Guntis Kancers pirms 30 gadiem no dzimtā Bikstu pagasta Dobeles pusē devās uz Rīgu, lai piedalītos barikādēs. Tagad, 30 gadus vēlāk, abi atzīst, ka savādāk nemaz neesot varējuši rīkoties. Liktenīgajās janvāra dienās viņi abi aizstāvēja televīzijas studiju Zaķusalā.

Uldis Tone stāstīja, ka viņam izlemt par piedalīšanos barikādēs neesot bijis grūti. Viņš tolaik vadījis lielāko autobusu saimniecībā un varējis uz Rīgu aizvest visvairāk cilvēku.

"Mūsu vecīši bija izsūtīti. Tēvu paņēma [izsūtīšanai uz Sibīriju] 1941. gada 14. jūnijā, mammu 1949. gada 25. martā no skolas. (..) Man un brāļiem vienkārši bija jābrauc.

Mēs bijām katru vakaru tur. Dispečerīte vakarā iedeva sarakstu, un braucām uz Rīgu," stāstīja Tone.

Tone ar pārējiem Bikstu vīriem sargājuši televīzijas studiju Zaķusalā. "Iebraucām Rīgā, un tur mūs uz Salu tilta sadalīja. Mana mamma neļāva sievām līdzi braukt, jo nezināja, kā tas beigsies. Mājās man bija mazi bērni," stāstīja Tone.

Kopā ar Toni Latvijas Televīzija devās pie viņa kaimiņa Gunta Kancera. Pirms 30 gadiem viņi uz barikādēm brauca kopā.

"Tajā laikā strādāju maiņu darbu. 24 stundas biju nostrādājis, zināju, ka tas nebūs viegli, jo atkal būs nakts priekšā, un pēc tam jau no darba nevienu neatbrīvoja. Bet bija jābrauc (..)," stāstīja Guntis Kancers, atzīstot, ka zīmējis pirmos plakātus demonstrācijām.

Abi atzina arī, ka par bailēm toreiz neesot domājuši, un tautas vienotība sildījusi arī mīnus 20 grādu salā.

Barikāžu laiks jau ir vēsture, un abi Bikstu vīri ir priecīgi, ka viņi ir daļa no tās.

KONTEKSTS:

Trešdien pieminām 30. gadskārtu kopš Latvijas neatkarības atbalstītāji aizstāvēja valsts brīvību pret militārām akcijām un neatkarības pretiniekiem. 1991. gada janvārī, pēc Padomju armijas un iekšlietu vienību uzbrukuma Viļņas TV centram, barikādes tika būvētas arī Rīgā. Tolaik 50 tūkstoši cilvēku ilgāk nekā nedēļu aizstāvēja pirms nepilna gada atjaunoto Latvijas neatkarību. Barikādes uzbūvēja no betona blokiem, kā arī novietoja smago tehniku ap stratēģiski svarīgām vietām - Augstāko padomi, Ministru padomi, Latvijas Radio Doma laukumā un televīzijas centru Zaķusalā. 20. janvārī pirms 30 gadiem pie Iekšlietu ministrijas apšaudē dzīvību zaudēja pieci cilvēki, bet citi guva ievainojumus. Pateicoties plašajai sabiedrības iesaistei, neatkarības pretinieku mēģinājums pārņemt varu izgāzās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt