Bibliotekārs mūsdienās – no grāmatu izsniedzēja par daudzfunkcionāla kultūras centrs darbinieku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ļoti garlaicīgs tipāžs ar lielām brillēm uz acīm, kurš izsniedz grāmatas, bet brīvajā laikā ada – tādi stereotipi joprojām mēdz pastāvēt par bibliotekāra profesiju. Realitātē ir pavisam citādi – mūsdienu bibliotekārs ir dinamisks un aktīvs cilvēks, kuram brīvā laika ir ļoti maz, jo bibliotēkas funkcijas kļūst aizvien plašākas un jāiesaistās arī izstāžu, lekciju, koncertu un citu pasākumu rīkošanā. Par to sarunā ar bibliotekārēm Guntu Ozolu un Santu Rukmani pārliecinās Latvijas Radio.

“Bibliotēka mūsdienās ir ļoti dinamiska un daudzveidīga vide, kur ne tikai bibliotekārs ir daudzpusīgs savās darbības jomās, bet arī – piedāvājums apmeklētājiem. Ikviens var atrast sev kādu aizraušanos brīvajam laikam, ne tikai lasīt grāmatu,” saka Santa Rukmane.

Un viņas kolēģe Gunta Ozola piekrīt, ka bibliotēka mūsdienās ir kā daudzfunkcionāls kultūras centrs. Piemēram, šīs nedēļas nogalē Kongresu namā notiek Rīgas Grāmatu svētki. Idejas dažādām aktivitātēm palīdz ģenerēt gan apmeklētāji, gan sadarbības partneri, gan mākslinieki.

Bibliotekāres arī dalās pārdomās par to, kādi mūsdienās ir bibliotēku apmeklētāji. “Lasītājs ir mainījies. Varbūt pašlaik aktīvākais lasītājs bibliotēkā ir seniori. Viņiem ir mīlestība uz grāmatu, un ļoti daudz apmeklē bibliotēkas grāmatu krājumu, gan apmeklē pasākumus. Otra mērķauditorija ir studējošie jaunieši. (..) Arī ļoti dažādas grāmatu lasīšanas gaumes,” stāsta Gunta Ozola, atklājot, ka pašlaik ļoti populāra ir Latvijas vēsturisko romānu sērija.

Lai gan viedokļi par grāmatu nākotni ir ļoti atšķirīgi, Latvijas Radio uzrunātās bibliotekāres pārliecinātas – grāmatas nākotnē būs! “Esmu pret uzskatu, ka grāmatu vairs nebūs un bibliotēkas iznīks. Domāju, ka cilvēkiem patīk pieskarties īstai, taustāmai lietai – grāmatai, šķirt lapas, pasmaržot grāmatas smaržu. Domāju, ka tuvākajā nākotnē nevajadzētu krasi mainīties," Santa Rukmane.

“Atcerēsimies – lai lasītu grāmatu, mums nav vajadzīgs pieslēgums elektrībai un internetam. Grāmata vienmēr būs somiņā un patīkami čaukstēs,” piebilst Gunta Ozola.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti