Bērnu fonda nometņu «veterāns» Reinis domā par nākotnes profesiju un mācās staigāt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Reinim Bērziņam ir 14 gadi, viņš mācās Jelgavas 1. internātpamatskolas 8. klasē. Pēc stundām savā skolā viņš dodas uz Jelgavas tehnikuma pulciņu, kurā mēģina saprast, vai programmēšana ir tas, ko viņš vēlas mācīties pēc 9. klases beigšanas. Taču viņa izvēli ietekmē arī tas, vai mācību vide ir viņam pielāgota. Pagaidām Reinis ir ratiņkrēslā, taču Bērnu fonda rīkotās nometnes, kuras viņš apmeklē kopš piecu gadu vecuma, ļāva atrast draugus un kļuva par patstāvības skolu.

Pēc gada 9. klases izlaidums - jāsaprot, ko darīt tālāk. “Programmēšana nav grūta,” Reinis mierīgi skaidro. “Ja tu mācies, ja tu saproti, tad nav grūti!  Tu nesapratīsi, ja tu domā tā, kā nevajag domāt. Programmēšanai vajag fiziku, matemātiku. Man normāli iet ar viņām. Mums pagaidām ir mācīts robotus programmēt, fotošops un tagad video taisīšana, montēšana.”

Reiņa dzīve jāpielāgo pielāgotajai videi

Reiņa mamma skaidro, ka tieši vides pieejamība nereti ietekmē skolas izvēli. “Tagad viņš ar to datoru vairāk ir aizrāvies. Bet, ja runā par to, ko viņš darīs tālāk… Viens no iemesliem, kāpēc mēs skatāmies uz tehnikumu, ir tas, ka tā ir pielāgota vide un pielāgoti apstākļi šādiem bērniem. Jo mēs nevaram izvēlēties no visa, mums jāizvēlas no tā, kas ir pielāgots, kur viņš var brīvi pārvietoties, brīvi kustēties un labi justies,” saka Reiņa mamma.

“Tāpēc visu laiku arī dzīves vietu mēs meklējam tuvāk tiem apstākļiem, kas ir piemēroti. Jelgava ir piemērota vide. Esam atraduši tuvu vietu tai pielāgotai videi. Mums ir palikuši 200 metri līdz videi, kur viņš varētu justies brīvi. Bet es ceru, ka arī tas tiks sakārtots un viss būs kārtībā,” saka Reiņa mamma.

Lai gan Reinis mīt pirmajā stāvā, arī viens pakāpiens jau ir daudz. Uzbrauktuve ratiņkrēslam ir izbūvēta par šim mērķim paredzētiem līdzekļiem. Taču ielai “par īsu”.

Bedre, kam citi pārlec pāri, Reini viņa ratos vai ar staiguli var apgāzt. Mazo ieliņu, kurā atrodas arī Reiņa māja, līdz Raiņa ielai, kuras ietve ir absolūti piemērota, Jelgavas dome sola noasfaltēt katru gadu. Vienkārši citi darbi vienmēr izrādās steidzamāki. Reinis pacietīgi gaida.

“Pats centrs, kur var ar ratiņiem tikt, bet, kā tu pabrauc nost, ir augstas apmales,” skaidro Reiņa tētis Gatis Bērziņš. “Par to mums ir bail. Ne jau tas, ka mēs viņam neļautu… Lūdzu!”

Reiņa mamma Solvita Bērziņa stāsta: “Viņš jau ļoti grib iet viens. Iet ar draugiem. Viņš ar tiem ratiem aizbrauc uz centru. Bija līdz tēta darba vietai aizbraucis.”

Piedzīvojumi pa nometnēm sākās piecu gadu vecumā

Savā ziņā visu gadu Reiņa ģimene dzīvo Reiņa dzīvi. Palīdz viņam nokļūt uz skolu, pie ārsta. Peld kopā ar delfīniem. Brauc uz rehabilitāciju. Viņi ir četri, ja neskaita divus kaķus.

“Mamma, tētis, māsa un es,” iepazīstina Reinis. Mamma ir grāmatvede, tētis - ugunsdzēsējs. Diānai ir 10 gadi, un arī viņa jau bijusi vienā nometnē.

Reinis ir Latvijas Bērnu fonda rīkoto nometņu veterāns. Sācis tās apmeklēt no 5 gadu vecuma.

“Mēs taisījām visādas figūras, visādas filmas no plastilīna. Vienu dienu es raudāju, jo mammas nebija. Mani, tādu maziņu, sākumā nemaz negribēja ņemt. Un es arī pēc mammas raudāju,” viņš atceras.

“Un tā sākās piedzīvojumi pa nometnēm! Interesantākais nometnēs ir tā atmosfēra. Daudz draugu, daudz, ko darīt. Sporta aktivitātes Un vēl viena forša lieta - tās ir asistentes! Tās meitenes! “ Viņš sākotnēji vienmēr gribējis, lai asistente ir tieši meitene. “Es nekad negribēju puišu asistentus. Es teicu par meitenēm… O, mamm, viņas mani nēsā! Un viņas mani nēsāja.”

Reinis bijis nometnē daudzviet. Ļoti patīk Mežezerā. “Mežezerā var pa kalniem pabraukt. Taisījām makšķeres, lokus. Tas bija jautri.”

Un tālāk nometņu veterāns jau turpina lielā nopietnībā: “Nometni ir jāmāk novērtēt. Ja tu domāsi, ka tevi aizsūta prom no vecākiem, lai atpūstos, tā nav! Nometnē ir daudz plusu. Tur pat nav mīnusu. Nometne ir kolosāla lieta, kas ir izdomāta. Un Bērnu fonds taču cenšas palīdzēt, izdomāt, lai tie bērni tiek.”

Izcila patstāvības skola

Tikmēr Reiņa vecāki atzīst, ka dēlam tā ir bijusi arī izcila patstāvības skola. “Nav tāda veida, kā dzīvi iemācīt. Dzīvot, kā vajag. Ja viņš ir īpašais bērns, tad viņš ir. Agrāk vai vēlāk kāds iemet to acīs. Bet tur ir sava kompānija. Viņš pat nezvana uz mājām!” saka Gatis Bērziņš, Reiņa tētis.

Mamma atceras, kā no pirmajām nometnēm mājās braucis cits Reinis: “Viņš bija ļoti izmainījies. Bija palicis lielāks un pastāvīgāks. Līdz tam viņš bija tikai mājās dzīvojis. Pēc tās nedēļas likās cits bērns. Drēbes netīras, norāpojies, bet laimīgs.”

Tētis papildina: “Nometnes ir vienīgā vieta, kur viņš jūtas labi vienaudžu vidū. Tur viņu saprot.”

Reinis atklāj, ka vienas nedēļas laikā nometnē tiek pie īstiem draugiem: “Tur var iegūt draugus. Klasē tu nedabūsi tik labus draugus. Tur nav pa bariem vai “es nedraudzējos ar tevi”. Nometnē visi ar tevi draudzējas”.

Nakts pārgājieni. Dziesmas pie ugunskura. Launags, kurā ir tikai augļi. Peldes ezerā. Zivs uz āķa. Diskotēka. Pašu taisīts sapņu ķērājs no gliemežvākiem. Reinim grūti pateikt, kas ir visforšākais.

“Diskotēkas. Tas bija labi! Un tad, kad Miks spēlēja dziesmas pie ugunskura. Foršākais… Nezinu, vai tas ir slikti vai labi, tas moments, kad tu brauc prom un tev gribas raudāt. Pirms nedēļas nav gribējies braukt uz turieni, pēc nedēļas negribas braukt prom. Jo tur ir draugi, tur ir atmosfēra, tur ir viss!” saka Reinis.

“Drīz staigāšu!”

Tas, ka viņš šogad atkal brauks uz nometni, ir skaidrs. Par nākotni gan vēl tādas skaidrības nav. Reinim ir daudz interešu. Ko izvēlēties? 

“Programmēšana vai psihologs. Vai radio diktors. Es gribu radio strādāt. Man patīk ņemties ar visādām lietām. Likt, darīt. Runāties ar cilvēkiem. Bet vispār jākļūst par žurnālistu. Tas ir grūts darbs. Bet, ja varēšu tikt, tad varbūt… Es vēl izdomāšu!” sola Reinis.

Sevi ratiņkrēslā Reinis noteikti neredz. Tas ir tikai pagaidām.

“Man ir problēma. Es nevaru pastaigāt. Drīz staigāšu! Šodien uzstādīju jaunu rekordu!” saka Reinis.

Tajā dienā pie fizioterapeita Reinis jau paspēra 12 soļus. Pats nogāja. Neticiet? Viņam tas ir uzņemts video! Tā, lūk! Ar visiem pierādījumiem!

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti