Bekuciema oranžērijas stāsts – par stikla namiņu, kas ir «cacīgāks» par siltumnīcu

Bekuciems ir neliela apdzīvota vieta Ogres novada Tomes pagastā. Pirms nepilniem diviem gadiem, pandēmijas laikā, Pugaču ģimene uz savas zemes izveidoja jaunu tūrisma objektu – oranžēriju jeb vietu, kur rīkot ģimeniskas svinības vai pulcēties nelielam viesu un draugu pulkam. Oranžērijā tagad notiek dažādas meistarklases un koncerti, noskaidroja Latvijas Radio.

Ciemos pie Pugaču ģimenes Bekuciemā.
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Evija Pugača ikdienā strādā tūrisma jomā un kovida pandēmijas laikā, kad ierobežojumu dēļ tūrisma nozares darbs praktiski apstājās, viņai radās ideja uz vecāku īpašumā esošās zemes uzcelt oranžēriju.

"Šķirstīju žurnālu, ieraudzīju žurnālā oranžēriju, izdomāju – es arī tādu gribu! Es aizsūtīju [vēstuli] kādām trīs firmām, kas tādas taisa, viena atbildēja, uzrakstīja, ka šis vispār pēdējais, kas mums ir palicis," pirmsākumus idejas īstenošanā atcerējās Evija Pugača.

"Nedomājot iemaksāju pirmo iemaksu, un tad es rakstīju biznesa plānu un gaidīju, vai vispār dabūšu pārējo finansējumu, bet viss sakārtojās tā, ka dabūjām. 

Tā [oranžērija] tapa mēneša laikā apmēram. Mēs arī paši [strādājām] – vīrieši lika pamatus un grīdu, un arī mēbeles paši darināja. Atradām šķūņa augšā skaistus dēļus, no tiem tapa galds.''

Latvijas Radio: Oranžērija? Vai mēs to varētu nosaukt arī par stilizētu siltumnīcu?
Evija Pugača: Jā, noteikti, bet tā ir iekārtota tā drusku cacīgāk – ar dīvāniņu un glāzēm un svečturiem, un vairāk kā tāds stikla namiņš pļavas vidū.

Oranžērijā notiek gan ģimenes svinības, gan dažādas meistarklases un radošās darbnīcas.

"Pamatā tie ir ģimenes svētki, ļoti daudz ir kāzas, dzimšanas dienas, meistarklases. Visciešākā sadarbība mums ir ar  keramiķiem no biedrības "Dzīvais māls", kuri šeit brauc un kopā ar mūsu viesiem dažādus māla podus taisa. Piparkūku tematiskā meistarklase būs uz Ziemassvētkiem."

Evijas mamma Sarmīte Pugača ir Tomes Tautas nama vadītāja un kopā ar  folkloras kopas "Graudi" dalībniekiem piedalās krustabu svinēšanā.

"Vadam visu rituālu, kad bērniņam tiek dots aizsardzības vārds," rituāla būtību skaidroja Sarmīte Pugača. "Krustvecāki, kūmas, dāvanas un rituālais ugunskurs tiek iekurts, kuram tiek ziedots. Īstenībā ļoti skaists rituāls, tas bērniņš tiek izšūpots katra rokās. Dīdīta tā pādīte tiek – no rokas rokā padota.

Mēs saliekam lielu, lielu apli no bērzu meijām, pa vidu mums ir ugunskurs, un šūpolēs tiek izšūpināts mazulītis, un ar māmiņu kopā tiek šūpuļdziesma nodziedāta."

Jūs vienmēr atbalstāt visas meitas idejas?
Man nekas cits neatliek, man jāatbalsta, jo meita teica: mammai drīz būs jāiet pensijā un vismaz būs papildu ienākums. Tad ir jāatbalsta, un vispār visa ģimene atbalsta. Gan tēvs, gan māte, gan māsas vīrs un pašas vīrs un divi dēli. Tie visi palīdz – vismaz divreiz mēnesī dīķus tīrām. Tēvs ielien dīķī līdz kaklam un tīra; citreiz ar izkapti izpļauj – ir ko ņemties.

Evija Pugača stāsta, ka šogad – uz oranžērijas viena gada jubileju – noticis pirmais koncerts.

"Arī uzrakstījām projektu, dabūjām finansējumu, un tad bija bezmaksas koncerts ar Antru Stafecku un Ati Ieviņu," atceras Evija. "Cilvēki varēja braukt šeit pļavā, pie mums bija sataisīti soliņi – brīvā atmosfērā varēja baudīt šo skaisto koncertu. Mēs esam nolēmuši, ka šādu koncertu laikam vajadzētu katru gadu dzimšanas dienā – koncerts bija ļoti apmeklēts."

Pasākumi Bekuciema oranžērijā notiks arī ziemā, jo nelielo telpu var ātri piesildīt ar speciālām lampām.

"Tās ir sildlampas, kas reaģē uz cilvēka ķermeni, nevis telpu. Pagājušajā ziemā, kad ārā bija mīnus -10, -15 grādi, iekšā kādus +17 dabūjām, un tad gan vēl ielikām papildus parastus sildītājus. Siltās jakās var arī ziemas laikā šeit skaisti atpūsties."

Bekuciemā nākot arī Ziemassvētku vecītis, ko sagaida bērni un ģimenes, kuras grib viņu satikt. "Viņš var parādīties no jebkura stūra šeit savā sarkanajā mētelītī," stāstīja Sarmīte. "Te viss izrotāts Ziemassvētku noskaņās un piparkūku smarža virmo."

Bekuciema oranžērijas īpašnieces arī sadarbojas ar apkārtējiem uzņēmējiem, kas nodrošina ēdināšanu un piedāvā naktsmājas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti