Aktuāli

Liepājā būs jauns cietums

Aktuāli

Ukrainis Aleksejs: Bezvīzu režīms ar ES ļautu iepazīt Eiropas labās un sliktās puses

Cilvēks ziņu virsrakstos: Bēglis Tariks

Bēglis Tariks norūpējies par drīzu pabalstu pārtraukšanu un dzīvošanu uz ielas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Kurds Tariks kopā ar sievu un septiņiem bērniem bija viens no pirmajiem, kas Latvijā ieguva bēgļa statusu. Tomēr viņš līdz ar citiem vairākiem desmitiem bēgļu rudenī izlēma doties uz Vāciju. Tur darbs liegts, un vīrietis sakravājis somu un atgriezies Rīgā. Tariks atzīst, ka ir norūpējies par to, ka drīzumā vairs nesaņems pabalstu un to, ka var nākties dzīvot uz ielas.

Šis gads bijis zīmīgs, jo pēc garām un nereti asām diskusijām Latvija šogad sāka uzņemt pirmos bēgļus Eiropas Savienības (ES) pārvietošanas programmā. Kopumā uz Latviju šogad pārvietotas vairāk nekā 150 personas. Taču vēl aptuveni tikpat daudz cilvēku Latvijā nonāk citā ceļā.

Drīz paliks bez pabalstiem 

Ar Tariku Latvijas Radio tiekas kādā darba dienas vakarā vīrieša iecienītajā ēstuvē iepretim Vērmanes dārzam. Tariks pasūta kebabu jeb lielu maizi ar gaļu un salātiem. Tariks nav redzēts kopš septembra, kad vīrietis nolēma Latviju pamest. Līdzīgi kā to jau bija izdarījuši citi bēgļi ar Latvijas pasēm. Arī viņš nopirka biļeti uz Vāciju.

"Sākumā sieva un bērni aizbrauca, pēc tam arī es devos uz Vāciju. Domāju, varbūt tur atradīšu darbu. Taču arī Vācijā nedod darbu. Vācieši teica, ka ar Latvijā izdoto bēgļa pasi drīkst strādāt tikai Latvijā. Vācijā neizdosies. Vācieši teica, ar šo pasi drīksti brīvi ceļot visā Eiropas Savienībā, bet strādāt nedrīkst. Tāpēc es atgriezos atpakaļ.

Šeit ir lētāka dzīvošana, bet drīz būs jau gads un man vairs nepienāksies bēgļa pabalsts, tad varēsim dzīvot uz ielas," noteica vīrietis.

Vaicāts, kāds ir parasti smaidīgā un aktīvā vīrieša noskaņojums, viņš atbild, ka slikts. Jau pagājušajā nedēļā Tariks devies apvaicāties par darbu vairākās ātrajās ēstuvēs. Tur esot darbs, bet viņam nav vajadzīgo latviešu valodas zināšanu. Drīz apritēs gads kopš bēgļa statusa saņemšanas, un tas nozīmē, ka arī pabalsti vairs nepienāksies.

"Ja šai valstij tas ir pieņemami, ka cilvēki guļ uz ielas, tad tā arī darīsim. Paskatīsimies, ko ar mani izdarīs. Es uzskatu, ka cilvēkam ir labāk nomirt vienreiz, nevis katru dienu," noteica vīrietis.

Jāmeklē darbs un mājvieta

Kamēr Tarika ģimene aizvien atrodas Vācijā, vīrietim, esot šeit, vispirms jāmeklē jauna mājvieta, tad darbs. Turklāt bērniem pārvākšanās rezultātā nācies skolā izlaist vienu mācību gadu.

Viņaprāt, ar līdzīgām problēmām saskarsies arī pārējās ģimenes, kas pašlaik atrodas Vācijā. Patiesībā gan Tariks, gan citi bēgļi tur nejūtas laimīgi, un ne tikai darba lieguma dēļ.

"Vācija ir ļoti liela. Citam citu satikt neizdodas. Vispār grūti. Vairāk nekā 60 cilvēku, kas šeit ir saņēmuši bēgļa vai alternatīvo statusu, ir aizbraukuši prom, jo šeit viņi nespēj izdzīvot. Vācijā, ja strādā "melnajā tirgū", vari nopelnīt vismaz dzīvošanai. Mēs tagad gribam dzīvot Latvijā, un ne jau bagāti dzīvot, kā apkārt dzird.

Mums nevajag, lai mums pieder mašīna un māja, bet gribam dzīvot. Viss. Vairāk neko," sacīja Tariks.

Latviju kā mājas saviem bērniem kurdu bēglis labprāt izvēlētos arī tamdēļ, ka Vācijā rodas sajūta, tur neesi nevienam vajadzīgs, saka vīrietis. Vēl pirms izlidošanas uz Berlīni šogad septembrī viņš piezvanīja no lidostas "Rīga" un solīja drīz apciemot cilvēkus, kas iepriekš daudz palīdzējuši, piemēram, ar sadzīves precēm vai pārtiku.

"Jā, es patiešām ļoti ilgojos. Trīs mēnešus biju Vācijā, bet draugi man ir Latvijā. Bieži sazvanījāmies un es solīju, ka es atbraukšu.

Es viņus uztveru kā savu ģimeni. Uz visiem cilvēkiem skatos vienādi, jo cilvēks ir cilvēks. Kristietis vai musulmanis, tam nav nozīmes, galvenais, lai tu esi sirdī labs un vari sadzīvot ar citiem cilvēkiem, un es ar šiem cilvēkiem varu sadzīvot," sacīja vīrietis.

Atgriezties dzimtajā Irākā viņš kategoriski negrib. Lai gan pagājis ilgāks laiks, kopš īstās mājas pamestas, Tariks aizvien pauž pārliecību, ka, atgriešanās viņam un ģimenei būtu nopietns dzīvības apdraudējums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti