Rīta Panorāma

Intervija ar Miku Dukuru

Rīta Panorāma

Intervija ar Tomu Brici

Pie Bauskas top ātrumlaivas un auto virsbūves detaļas

Baušķenieks ražo novērtētas ātrumlaivas un auto virsbūves detaļas

Toms Smilškalns pirms diviem gadiem netālu no Bauskas izveidoja uzņēmumu “Auda fiber”, kurā no kompozītmateriāliem top ātrumlaivas un auto virsbūves detaļas. Tagad viena no viņa radītajām ātrumlaivām kļuvusi par Somijas čempioni.

Kompozītmateriāli ir savā starpā savienoti divi dažādi materiāli, kurus apvienojot būtiski mainās sākotnējās fizikālās īpašības. Piemēram, savienojot audumu ar sveķiem, rodas ļoti izturīgs materiāls, no kā var ražot laivas un pat automašīnu virsbūves detaļas. Tieši darbs ar kompozītmateriāliem ir Smilškalna bizness.

Skaidrojot ražošanas procesu, uzņēmējs stāstīja, ka formā tiek klāti iekšā dažādi audumi - stikla šķiedru, oglekļa šķiedra. Tam pa virsu klāj sietu un plēvi. “Tas viss tiek darīts vakuumā. Tad iekšā tiek infuzēti sveķi un tiek iegūta maksimāli viegla detaļa,” skaidroja Smilškalns. Šīs detaļas ir ne vien ļoti vieglas, bet arī izturīgas.

Biznesa aizsākumi netieši meklējami Smilškalna bērnībā, kad viņš devās līdzi tēvam uz ātrumlaivu sacensībām: “Patika ātrumlaivas, pats ar tām sāku braukt, un bija nepieciešamība remontēt pēc sacensībām. Bija darbs ar stikla šķiedru un sveķiem. Lēnām sāku saprast, kā kompozītmateriāli darbojas.”

Trīs gadus Smilškalns Rīgā nostrādāja uzņēmumā, kas strādā ar kompozītmateriāliem. Pirms diviem gadiem apstākļu dēļ nācās pārcelties atpakaļ uz Bausku, kur līdzīgu darbu nav bijis iespējams atrast, tāpēc nodibināja savu uzņēmumu. Tagad viņa klienti ir gan ātrumlaivu, gan rallija komandas, arī daudzas privātpersonas.

“Taisām dažādus spoilerus no karbona. Spīdīgas, smukas lietiņas ielas mašīnām. Čaļiem patīk uzlikt un padižoties: skaties kāda man smuka, spīdīga mašīna,” stāstīja Smilškalns.

Biznesu viņš sāka pie tēva mājās mazā garāžā, tagad jau pārcēlies uz 400 kvadrātmetru lielām telpām. “Ārzemes nekad nav vilinājušas. Laikam esmu patriots. Patīk šeit,” nosaka uzņēmējs.

Smilškalns nevienu brīdi nenožēlo, ka izveidoja savu uzņēmumu.  Tas viņam ir gluži kā hobijs, un klienti paši viņu atrodot. Viņš arī var lepoties, ka viena viņa veidotā laiva šogad izcīnījusi Somijas čempiona titulu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti