Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Cauna melnā stārķa ligzdā

Rod mieru pirts rituālā

Balvēniete Arnita Melberga velta sevi sirds darbam – pirtniecībai

Balvu novadā sevi sirds darbam – pirtniecībai – velta Arnita Melberga. Interese par pirts rituāliem viņai ir kopš bērnības, bet sava pirts māja uzbūvēta tikai nesen.

Arnita profesionālā līmenī pirtniecību apguva pirms trīs gadiem Rīgas pirts skolā un saprata, ka ir svarīgi savas zināšanas un prasmes iemācīt arī citiem.

"Uzcēlām pirti un tad man bija tā, ka es gribēju iemācīties, kā ir pareizi iet pirtī, nevis kā mēs esam ieraduši - ir nenormāls karstums pirtī, un tad tur viens ar cimdiem vicinās, ar slotām, un visi bēg ārā," stāsta pirtniece.

Pirtnieces arodu Arnita Melberga iemācījās gada laikā, mācībās apgūtas arī zināšanas par cilvēku emocionālo stāvokli, jo pirtniekam jābūt labam psihologam.

"Ja cilvēks arī atnāk, tad viņš varbūt ir nomākts... un tad es viņam saku, tu iedomājies pats, ka tu gribi to problēmu risināt, ka tu gribi no viņas tikt vaļā, un pie tā tu ļoti piedomā," klāsta pirtniece.

Pirtniecei lielāko gandarījumu rada tie viesi, kuri atbrauc, mācās un pēc tam paši sāk praktizēt pirtī iešanas senos rituālus savās mājās.

Pirts, kurā strādā Arnita Melberga, profesionāļu acīs nav veidota pēc seno latviešu tradīcijām, taču pirtniece uzskata: galvenais, ka pats darbs rit latviskā garā un ir mantots no paaudzes paaudzē.

"Es izmantoju tikai augus un visu to, kas mums ir atrodams apkārt, vasarā es izmantoju gan ogas, burkānus izmantoju, gan ķirbi, viss, viss, kas ir mums apkārt, nebraucu nekam pakaļ, arī akmeņi man ir upē lasīti, un es patiesi uzskatu, ka man ir īsti latviska, latgaliska pirts," norāda Arnita Melberga.

Šobrīd pirts ir kļuvusi par Arnitas Melbergas galveno nodarbošanos, atstājot iepriekšējo darbu ēdināšanas sfērā pagātnē. Viņa ir vienīgā pirtniece savā novadā, kas pēdējo trīs gadu laikā nodevusi savas prasmes vismaz 200 novadniekiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti