Panorāma

KNAB aiztur Ogres mēru Egilu Helmani

Panorāma

LNB konference «Baltijas ceļš. Turpinājums»

Baltijas ceļam šķērslis nebija pat vesels kontinents

Baltijas ceļu veidoja pat Klusajā okeānā

Pirms 30 gadiem Baltijas ceļš vienoja divus miljonus cilvēku Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. Bet visā pasaulē bija cilvēki, kas savas improvizētās Baltijas ceļa akcijas rīkoja arī citviet – Amerikā, Parīzē un pat Klusajā okeānā. Ģeologs Jānis Kaprālis augustā pirms 30 gadiem bija devies ekskursijā uz Kuriļu salām. Kopā ar tūristiem no Lietuvas un Igaunijas, latvieši izveidoja mazu Baltijas ceļu uz kuģa, kas tobrīd bija iepeldējis Klusajā okeānā. 

Ogrēnietis Jānis Kaprālis ir ļoti aktīvs seniors. Savos 76 viņš arvien katru rītu dodas uz netālo stadionu, lai nosoļotu vairākus kilometrus. Pirms 30 gadiem šajās dienās viņš ceļoja pa Krievijas tālajiem austrumiem.

"Mēs braucām uz Sahalīnu. Tur oficiāli bija nopirktas ceļazīmes, tūristu bāzē parādām ceļazīmes, tur iedod mums pārtiku, daudz ko citu. Maršruts mums ir tāds, izbraucām tad Sahalīnu, apskatām, un tad mēs bijām vēl uz savu galvu - plānojām uz to pēdējo salu Kunoširu," stāstīja Kaprālis.

Krievijai piederošās Kuriļu salas atrodas starp Ohotskas jūru un Kluso okeānu. Kaprāļa kungam kā ģeologam ļoti interesants reģions.

Jau dodoties ekskursijā, kompānija zināja, ka notiks Baltijas ceļš. Kaprālis savas dzīves pēdējos 50 gadus piefiksējis mazos kabatas izmēra kalendāros, tāpēc to dienu notikumus var restaurēt precīzi.

"Laiks īsti karsts un saulē var pamatīgi iedegt, pievakarē uz kuģīša iebrauc igauņu grupa - septiņi cilvēki - un 13 lietuvieši. Vakarā, naktī uz volejbola klāja notiek Baltijas tautu draudzības vakars, kas attiecas uz Baltijas ceļu," lasīja Kaprālis.

Viņš atceras, ka nevienam baltiešu tūristam neesot bijis jautājumu, vai sava mazā Baltijas ceļa akcija tiešām nepieciešama.

"Sastājāmies tādā puslokā vai pat pilnā aplocē. Bija lietuvieši, latvieši, visi, visi, kas bija, un tad, atceros, ka dziedājām, dziedājām...

Droši vien, ka "Pūt. vējiņi!" un katrs dziedājām savas dziesmas, nu, patriotiskās. Himnas laikam nedrīkstēja toreiz dziedāt, sarkanbaltie karodziņi mums nebija līdzi, nedod dievs, ja tie būtu līdzi, tad jau mēs nekur netiktu, jo bija modrās acis komunisti, uz kuģa mums sekoja," stāstīja Kaprālis.

Pēc šīs mazās akcijas baltieši gan esot uzlūkoti ar aizdomām.Viņiem aizrādīts, ka musinot citus padomju cilvēkus. "Taču mums bija svarīgi tajā vakarā būt visiem kopā," uzsvēra Kaprālis.

"Bijām gatavi apliecināt savu solidaritāti. Visi baltieši, ka esam vienoti," viņš norādīja.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt