Autosportists Tomsons: Par savu sapni jācīnās

Ar vēsturisku, sarkanu „Volgu” ātrumā traukties pa trases ceļiem - tāds ir autosportista Jāņa Tomsona vaļasprieks. Līdzās citiem sacensību dalībniekiem Jānis invaliditātes dēļ sacīkstēs piedalās ar pielāgotu automašīnu. Un to viņš darīs arī sestdien sacensībās "Dzintara aplis 2013".

„Tas viss īstenībā notiek galvā. Galvā mēs daudzas lietas izdomājam,” - tā apgalvo Jānis Tomsons. Par spīti zaudētajai kājai, viņa sirdslieta ir piedalīties autošosejas sacīkstēs.

„Man Volga ir speciāli aprīkota. Man ir tāda īpatnība, ka es piedalos sacensībās ar vienu kāju. Mani uzaicināja pagājušogad pamēģināt, izdevās diezgan veiksmīgi šis pasākums. Man ir ar roku vadām sajūgs, ko darbina pneimatika. Uzbūvēja Latvijā tepat visu to. Pagājušā gada visas sezonas garumā mēs pilnveidojām šo mehānismu, tagad viņš darbojas, ka diezgan stabili braucu desmitniekā iekšā,” stāsta Jānis.

Kā citiem kļūt par kosmonautu, tā Jānim bērnības sapnis bija kļūt par autosportistu. Visu savu dzīvi viņš saistījis ar mašīnām, arī trauma viņam nav bijusi šķērslis to darīt.

„Autosports man nācis līdzi jau no pašas bērnības. Jau sešu gadu vecumā es neapzināti kaut kur no zemapziņas izcēlu, ka gribu būt par autosportistu, lai gan man nebija nekāda sakara ar autosporta lietām. Un tā dzīve sagrozījās, kad vēlāk sāku braukt ar kartingiem. Tad notika tā traģēdija manā dzīvē. Bet nu visu laiku dzīve bija saistīta ar mašīnām un gāja paralēli autosportam. Un pagājušogad biedrība „Dzintara Volga” uzaicināja mani piedalīties šajā projektā,” atceras Jānis.

Jāņa „Volgai” jau sākotnēji bija uzstādījums, ka automašīnai nebūs izmainītas sistēmas un viss būs saglabāts rūpnieciskā izpildījumā. Sportists norāda, ka pašreizējā automašīnas pielāgotajā versijā priekšrocības attiecībā pret citiem sacensību dalībniekiem neizjūt.

„Kaut kādā līmenī es jūtu, ka varbūt man tas dod priekšrocību - viena pedāļa izvietošana uz stūres ar podziņu, bet, palielinoties ātrumiem, tuvojoties spicajam galam, sajūtas ir, ka vēl jāpiestrādā, lai varētu konkurēt. Tomēr jūtu, ka pilnvērtīgiem braucējiem tomēr ir vieglāk,” secina sportists.

Tomēr ar šīm sacensībām Jānis negrasās apstāties, jo ambīcijas ir augstas. Turpmāk viņš plāno uzlabot savus rezultātus, kā arī, ja ļaus iespējas, pamēģināt piedalīties sacensībās ar citiem, jaudīgākiem automobiļiem. Savukārt citām personām ar invaliditāti viņš iesaka nepadoties un censties darīt iecerēto.

„Daudzi sagrūst zem sabiedrības spiediena, man viņš arī bija diezgan liels. Bet ieteikums ir tāds, ka tas pārsvarā ir mūsu galvās, tiešām. Sabiedrībai nav problēmas ar citādākiem cilvēkiem. Mums pašiem ir problēmas. Tiem, kas kādreiz bijuši normāli un dzīve likusi dažādus pārbaudījumus -, šī problēma mums pašiem vairāk ir. Sabiedrība sapratīs, ja jūs sevi parādīsiet,” to ir pārliecināts Jānis.

Sacensību „Dzintara aplis 2013” pēdējā posma Latvijā ietvaros „Volgas” startēs pēdējās. Tāpat sacensībās piedalās arī vēsturiskie „Žiguļi” un formulas.

Paralēli sacensībām Biķerniekos notiks arī citas aktivitātes gan lieliem, gan maziem skatītājiem un auto lietu interesentiem. Notiks drifta šovs, kurā būs iespēja piedalīties kādam no skatītājiem, «Autobrava» veiklības trase un citi interesanti notikumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti