Dienas ziņas

Risina bērnudārzu rindu problēmu

Dienas ziņas

Atkritumu apsaimniekošanas sāga Ozolniekos

Atvērta Mailīšu audumu fabrika Ērgļos

Audēja Ilze Mailīte atgriežas dzimtajā Ērgļu novadā un atver audumu fabriku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Atstāj veiksmīgu karjeru Rīgā un atgriežas dzimtajā Ērgļu novadā. Ilze Mailīte, audēja nu jau ceturtajā paaudzē, īstenojusi Lauku atbalsta dienesta projektu, sākusi uzņēmējdarbību un atvērusi audumu fabriku.

Meitas vēlmi turpināt paaudzēs mantoto aušanas  prasmi un atgriezties laukos par sava veida brīnumu sauc arī Ilzes mamma Inese Mailīte – Latvijā plaši atpazīstama kultūras darbiniece un tautas daiļamata meistare.

"Iespējams, ka vēl tālākā pagātnē, es nezinu, bet vecāmamma bija noteikti audēja un vecāsmammas austā vadmala šodien ir Ilzei kleita mugurā. Un mamma 1939. gadā izšuva ārkārtīgi skaistu galdautu, [par] ko četrdesmitā gada Dziesmusvētkos izstādē viņai piešķīra zelta medaļu. Nezinu, kādā veidā tas varēja notikt, šis te brīnums, ka meita pārņem to. (..) Nesaprotu, kā, izmācoties par vides inženieri, var sākt aust, atgriezties laukos, aizmukt no pilsētas. Nu, laikam ir iedēstīts pareizais stāds," saka Inese Mailīte.

Darbnīca tapusi, pārbūvējot Breikšu ģimenes celtās Zemzaru mājas, kas nu kalpos ne vien kā pašu aušanas darbnīca, bet vieta meistarklasēm un viedām tikšanās reizēm.

"Principā šeit ir viedo punktu vieta. Tātad ir dažādi punkti – ir aušanas punkts, ir tautasdziesmu punkts, ir tautas tērpu punkts, un šis te veidojās kā tāds punktu sakopojums "Viedais laukums", kur mūsu senču gudrības saskaras ar mūsdienu iespējām," stāsta SIA "Mailīšu darbnīca" valdes locekle, audēja Ilze Mailīte.

Par to lieliski liecina Somijā ražotās, šeit uzstādītās Baltijā pirmās programmējamās datorstelles.

"Šeit ir divdesmit četras nīšu kārtas. Lai ar viņām austu sarežģītus rakstus, vajadzētu divpadsmit paminas tur apakšā. Kas var saprast, kura pamina jāmin? Šeit ir viens pedālītis un raksts izveidojas datorā. Tas ir lielākais ieguvums. Vienkārši, skaisti un elementāri," rāda Inese Mailīte.

"Es personīgi strādāju ar vecajām Viļumsona stellēm, tieši tas patīk, tā senatnes elpa visā. Tapušas pagaidām ir četras segas un kādi piecpadsmit paklājiņi. Aptuveni četros mēnešos," klāsta Ilzes draugs, topošais audējs Artūrs Bacis.

"Mēs paši audīsim, paši strādāsim, bet nebūs liegta iespēja jebkuram šeit atnākt un paskatīties to, kā var šķeterēt, kā var tīt dziju, kā var vērpt vilnu.

Un tas viss atgriežas, un tas ir tik svarīgi katram – atgriezties pie šīm īstajām, labajām lietām," uzskata Inese Mailīte.

Godā turēta latviskā dzīvesziņa un amata prasme ar vēlmi to nodot tālāk, bet pāri visam – mīlestība uz darbu un līdzcilvēkiem. Tas ir pamatu pamats, kas raksturo Mailīšu darbnīcu un pašas meistares.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti