Atmiņas par Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem – arvien dzīvas un spēcīgas viņu dzimtās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru radiniekiem atmiņas par viņiem tuvajiem brīvības cīnītājiem, tostarp par viņu gaitām kaujas laukā, arvien ir spēcīgas. Tā tas ir Jānim Vikmanim, kuram tēvs cīnījās pret Bermonta karaspēku, un arī Uldim Brokam, kura mātes brālēns cīnījās ar bermontiešiem. Tiesa, ne viena, ne otra dzimtā Lāčplēša Kara ordenis nav saglabājies.

Jānis Vikmanis atzīst, ka viņš vēl nebija dzimis, kad viņa tēvs Bernhards Vikmanis cīnījās Nāves salā. Tēvs ar Lāčplēša Kara ordeni apbalvots par cīņu 1919.gada 31.novembrī pie Ezeres muižas. Ar savu nodaļu viņš šķērsoja Vadakstes upi un negaidīti uzbruka bermontiešiem, tos sakaujot.

Cik vien Jānis sevi atceras, Lāčplēša Kara ordenis vienmēr stāvējis goda vietā pie vecāku gultas, arī pirmajos okupācijas gados.

Māja bijusi vientuļā vietā, un sveši cilvēki tur nav staigājuši. Juku laikos tas kaut kur pazudis un vairs nav atrodams. Arī fotogrāfiju no tēva palicis ļoti maz.

Tēvs nedaudz pastāstījis, ka viņš cīnījies Nāves salā, Ložmetējkalnā viņu ievainoja. Par savām uzvarām kaujas laukā gan tēvs daudz neesot stāstījis, jo bijis mazrunīgs. Tomēr Jānim un viņa trīs brāļiem tētis vispirms bija tētis un tikai pēc tam varonis.

Uldim Brokam pat saskrien asaras acīs, kad stāsta par Lāčplēša dienu. Saviļņojums ir milzīgs. Arī viņa dzimta glabā Lāčplēša Kara ordeni – ar to bija apbalvots mātes brālēns Eduards Štifts. Uldis kā mazs puika viņu bieži satika radinieku lauku mājās. Mātes brālēns 1944.gadā gājis bojā medībās, taču jautājumu par šo mīklaino negadījumu arvien ir vairāk nekā atbilžu.

Ulda mātes brālēns bija kaprālis Valmieras 4. kājnieku pulkā, piedalījās visās kājnieku pulka kaujās pret lieliniekiem un bermontiešiem. Ar Lāčplēša Kara ordeni apbalvots par cīņu 1919.gada 31.maijā pie Aiviekstes tilta. Zem spēcīgas uguns piecarpus stundas viņš cīnījās, apklusinot vairākus pretinieku ložmetējus.

"Kas attiecas tieši par ''lāčplēšiem'', jāsaka – ar visu cieņu es turu viņu nopelnus godā," atzina Uldis Broks.

Godinot brīvības cīnītāju piemiņu, Uldis pats dokumentējis un vācis vēstures liecības, tomēr saglabāt svarīgo dzimtas ordeni nav izdevies.

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs glabā unikālu kolekciju – Latvijas armijas ģenerāļa Jāņa Baloža pilno Lāčplēša Kara ordeņu komplektu. Pirms trīs gadiem Rīgas pils ugunsgrēka laikā muzeja darbiniekiem izdevās glābt šo unikālo eksponātu. Tas apmeklētājiem ir apskatāms tikai vienu reizi gadā – 11. novembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti