Dienas ziņas

Šodien - Pasaules sniega diena

Dienas ziņas

Barikāžu laika atmiņas

Latvijā lielākā maizes etiķešu kolekcija

Atklāj vairāk nekā 20 000 maizes kukulīšu uzlīmju kolekciju

“Etiķetes ir savdabīga laika liecība, un es vēlos iepazīstināt cilvēkus ar to vēsturi un mākslu," tā savulaik teicis kolekcionārs Auseklis Jānis Zālītis, kurš izveidojis Latvijā lielāko maizes etiķešu kolekciju. Tajā ir vairāk nekā 20 000 uzlīmju. Unikālo kolekciju autors sakrājis aptuveni desmit gados. Šonedēļ tā atceļojusi uz Vecumnieku novada Misas bibliotēku.

Svaigi cepta maizīte uz galda gan ikdienā, gan svētkos Latvijā ir nemainīga tradīcija, kas saglābājusies arī līdz mūsdienām. "Maize ir jāēd, jo tā dod spēku, izturību un veselību," saka izstādes apmeklētāja Marija Hatuļeva.

Zālītis allaž uzskatījis, ka uzlīmes uz kukulīšiem ir daļa no mūsu vēstures, jo sortiments un ceptuves mainās, bet etiķetes paliek. Viņa izveidotajā maizes etiķešu kolekcijā ir vairāk nekā 20 000 eksponātu, kas stāsta par apmēram simts ceptuvju darbu. "Tas tiešām ir liels pārsteigums. Es pat nespēju stādīties priekšā, ka tik liels maizes sortiments varētu būt mūsu mazajā Latvijā," skaidro izstādes apmeklētājs Česlavs Miklaševičs.

Ar kolekcionēšanu autors sācis nodarboties, kad aizgājis pensijā. Sākotnēji vāktas tikai uzlīmes no nopirktajiem kukulīšiem, vēlāk tās meklētas ceptuvēs un saņemtas no draugiem. Kolekciju veidot palīdzējuši arī saimnieka kaķi. "Pāršķirstot viņa mapes, atklājās, ka kolekcionāram ir bijuši 15 kaķi, kam ļoti garšojusi maize. Viņš nesis no veikala dažādas maizītes, lai papildinātu savu kolekciju. Tā viņam kaķi palīdzējuši papildināt šo krājumu," klāsta Misas bibliotēkas vadītāja Sarmīte Šlikaite.

Vēlāk kolekcijai pievienojušās arī konfekšu un alus pudeļu uzlīmes, un kopā tajā ir ap 30 000 dažādu etiķešu. Pirmoreiz kolekcija izstādīta ''Sēļu sētā'' Jēkabpils vēstures muzejā, bet tālāk ceļojusi pa bibliotēkām.

Izstādes atklāšanu Misas bibliotēkā tās autors vairs nepiedzīvoja, bet viņa kvēlākā vēlēšanās bija, lai tā apceļotu visus Latvijas novadus un pēc tam nonāktu kādā muzejā.

Izstāde Misas bibliotēkā būs apskatāma līdz 15. februārim, un tās vadītāja cer, ka līdz tam unikālajai ekspozīcijai izdosies atrast nākamo izstādes vietu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti