Rīta Panorāma

ASV sniegs Ukrainai papildu izlūkošanas datus

Rīta Panorāma

Rokdarbi liturģiskajās tekstilijās - Brīvdabas muzejā

ASV karavīrs: Latvieši ir lieliski cilvēki

ASV karavīrs: Latvieši atveras, kad iemanto viņu uzticību

Edvards Gibons ir ASV majors, kurš pēdējos sešus mēnešus rotācijas kārtībā uzturējās Latvijā, sniedzot savu atbalstu Sauszemes spēku Mehanizētās kājinieku brigādes štāba komandvadībai. Viņš ir ASV 4. Drošības spēku brigādes komandas līderis. To, ka viņš pievienosies ASV armijai, Edvards izlēmis pirms divdesmit gadiem.

Nu jau viņš ir devies atpakaļ uz dzimteni. Īsi pirms aizbraukšanas ar viņu Ādažu militārajā bāzē tikās Latvijas Televīzija.

“Bija 11. septembris. Es uzaugu Ņūdžersijā, un redzēju, kā sabruka dvīņu torņi. Bērni, ar kuriem gāju kopā vidusskolā, teroraktos Pasaules tirdzniecības centros zaudēja savus vecākus. Tas mani iedvesmoja dienestam armijā,” stāstīja Gibons.

Latvijā ASV majors ieradās pagājušā gada oktobrī. Pusgada laikā viņš paguvis piedalīties vairākās vērienīgās militārajās mācībās, stiprinot NATO sadarbība spējas dažādu valstu starpā.

“Mūsu darbs šeit ir būt par partneri latviešiem, paaugstināt kaujas spējas un stiprināt sadarbības spējas starp Latviju un NATO spēkiem.

Latviešiem patīk mācīties, un tas ļauj mums vienkāršāk integrēties.

Mums bija trīs lielas militārās mācības – ''Ziemas vairogs'', ''Sabiedroto gars'' Vācijā, un tikko pabeidzām ''Kristāla bultu'',” stāstīja Gibons.

Runājot par sadzīves apstākļiem un to, kā viņam patīk Latvijā, Edvards izteicās šādi: “Lielāko daļu laika man bija auksti. Mēs šeit uzturējāmies ziemā, kad Latvijā ir auksts. Bet šī ir brīnišķīga valsts. Esam redzējuši laukus, jūras līci, pilsētas. Tas bija lieliski. Mīlu sauli, kas tagad parādās.”

Sešu mēnešu laikā viņam arī radies priekšstats par latviešiem:

“Viņi ir lieliski cilvēki. Sākumā klusi, bet brīdī, kad tu iemanto viņu uzticību, viņi atveras.

Viņi ir gatavi dalīties ar biroju, maltītēm, ir ļoti viesmīlīgi un izturas ar atvērtām rokām pret mums un pārējiem NATO spēkiem, kas ir šeit.”

Viņš sprieda, ka latviešiem un amerikāņiem ir ļoti līdzīgas kultūras. Abas ir pieradušas smagi strādāt.

“Es nedomāju, ka starp mums ir liela atšķirība. Latviešu karavīri tāpat kā amerikāņu karavīri izjūt aicinājumu kalpot savai valstij. Viņi ir lepni būt armijā, valkāt savu formastērpu, trenēties kopā ar brāļiem un māsām, lai pārējie valsts iedzīvotāji var mierīgi doties savās ikdienas gaitās. Latvieši, tāpat kā amerikāņi mīl doties ārā, trenēties, pavadīt laiku dabā. Viņi tā ir veidoti. Es teiktu, ir ļoti liela līdzība starp mūsu armijām,” uzskata majors.

Rotācijas kārtībā Gibonu Latvijā nomainīs citi ASV karavīri. Latvija viņam vienmēr paliks atmiņā ar labām domām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt