Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Ar neatlaidību no Kuldīgas līdz ASV

Ar neatlaidību uz Ņujorku: Kuldīdzniece kļuvusi par horeogrāfijas skolotāju ASV

Nekas nav neiespējams – tā saka kuldīdzniece Maija Rutkovska. Nu viņas dzīves vieta ir Ņujorka, kur viņa ir deju skolotāja, dejotāja un horeogrāfe, kā arī savulaik leģendārās laikmetīgās dejas pārstāves amerikānietes Martas Grēmas izveidotās deju tehnikas turpinātāja.

Viņa atzīst, ka nu viņas zināšanas ir pietiekamas, lai ar tām dalītos arī Latvijā, tāpēc īsajā viesošanās laikā dzimtenē viņa pasniegs arī meistarklases.

Rutkovska savā nelielajā deju zālītē Kuldīgā, kur nu vairs iegriežas reizi gadā, rāda amerikāņu dejotājas Grēmas tehnikas elementus. Grēmas ietekme uz laikmetīgo deju savulaik salīdzināta ar Pikaso ietekmi mākslā vai Stravinska ietekmi mūzikā.  Maija šīs prasmes trīs gadus apguvusi Amerikā, Martas Grēmas vārdā nosauktajā skolā, iegūstot tiesības mācīt šo tehniku tālāk.  „Lai tu mācītu Martas Grēmas tehniku pasaulē, tev ir jābūt diplomam no skolas. Es no Latvijas esmu vienīgā ar šādu diplomu,” saka Rutkovska.

Tomēr Maijas ceļš uz šīm iespējām bija pilns neatlaidības un uzdrīkstēšanās.

Deju profesionāli viņa sāka apgūt Rīgas pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijā, mācību laikā viņa izmantojusi visas iespējas nokļūt kursos gan Dānijā, gan Lietuvā, gan Parīzē.

Pacietīgi iekrājot naudu vienam mērķim – dejas arvien dziļākai apgūšanai. Parīzē viņa pirmo reizi saskārusies ar Martas Grēmas tehniku, vēlāk, izturot konkursu uz intensīvajiem kursiem Ņujorkā, nonākusi ASV. Maija atzīst, tas nebija viegli, bet viss ir sasniedzams ar neatlaidību.

Šobrīd Maija ir skolotāja vairākās skolās, piemēram, Bronksas deju akadēmijā, pasniedz arī privātstundas, ir arī horeogrāfe un dejotāja. Maija atzīst, ka nereti deju uzstādījumos iepin tieši latviskus simbolus. Latvija viņai joprojām ir kas īpašs.

„Šīs ir manas mājas. Var meiteni izņemt no Latvijas un ielikt kaut kur citur, bet tās saknes jau paliek vienalga. (..) Šeit es elpoju mazliet vairāk, bet temps man ir par lēnu,” saka Rutkovska.

Pāris nedēļas, ko Maija pavadīs Latvijā, savā bijušajā skolā Rīgā vadīs meistarklases, kā arī vienā koncertā uzstāsies kopā ar leģendāro dejotāju Viju Vētru. Nākamgad Maija plāno uz Latviju atbraukt ne tikai ar meistarklasēm, bet arī deju uzvedumu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti