Ar liellogu mellenēm grib iekarot eksporta tirgu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 1 mēneša.

Tā nav "Nokia", bet bizness, ko var attīstīt arī ārpus Rīgas - tā par lielogu melleņu audzēšanu saka Augļkopju asociācijas valdes priekšsēdētāja Māra Rudzāte, kura pati ir viena no lielākajām melleņu audzētājām. Izveidojot apvienību, šovasar izbūvēts ogu pirmsapstrādes cehs, bet nākotnē tiek domāts par ogu pārstrādi, kas ļautu iekarot arī eksporta tirgu.

Pirms desmit gadiem uzņēmuma "Aross R" saimniece izstrādātā kūdras purvā Līvbērzē iestādīja pirmos lielogu melleņu krūmus. Tagad veselīgās ogas aug jau 50 hektāru platībā. Nācās arī pārkāpt latviešiem ierasto savrupību un izveidot apvienību. Šovasar kopīgiem spēkiem, piesaistot Eiropas finansējumu, raža tiek šķirota jaunā un plašā pirmsapstrādes cehā. Tā gan esot bijusi kā ielekšana aizejoša vilciena pēdējā vagonā.

"Nākošais gads jau ir pēdējais gads, un tagad šī programma ir pataisīta ar Eiropas regulām tik smaga, ka, manuprāt, tur vairs nav jēgas pieteikties un kaut ko darīt," uzskata "Aross R" īpašniece un asociācijas vadītāja Māra Rudzāte.

Jaunajā cehā ogas tiek sašķirotas, safasētas un gluži kā pieturā gaida savu auto, kas tās nogadās tirdzniecības vietās. Tā kā melleņu sezona ir īsa, vairums no cehā strādājošajām dāmām ir vidusskolnieces vai studentes.

Var nopelnīt un mellenes sapņos rādās," TV Spektrs stāsta sezonas strādniece Iveta Rutka.

Arī asociācijas vadītājs dēls Mārtiņš iesaistījies melleņu biznesā ar uzņēmumu "Ross R". Sezonā no uzņēmuma tirdzniecības tīklā nonāk apmēram 30 tonnas melleņu. Mārtiņš vairākus gadus strādājis un mācījies ASV, bet šajās plantācijās saredz arī ekonomisko uzrāvienu.

"Plānojam audzēt vēl vienas šķirnes mellenes, kas ir nedaudz izturīgākas, kas novāktas un šķirotas tiek mehanizēti. No tām tad vai nu taisa sulu vai žāvē. Pārstrādei ir jābūt. Ja ir pārstrāde, tad var sūtīt tālāk preci nekā tikai līdz Latvijas robežām," norāda Mārtiņš.

Pašlaik Latvijā lielogu mellenes tiek audzētas 170 hektāru platībā. Ja raža ir laba, no viena krūma var iegūt līdz pat 10 kilogramiem ogu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti