Ar čaklumu Liepupē «kolhozlaiku pieminekļi» kļūst par kafejnīcu un viesu māju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Tukšas, pamestas, mehāniskās darbnīcas vai lopu fermas – šādi kolhozlaiku pieminekļi, nu jau arī krietni laika zoba papostīti, laukos ir redzami ne vienā vietā vien. Tagad, vairāk nekā pēc 20 gadu atstatuma, tajos ieviest dzīvību, šķiet, būtu traka un dārga ideja. Taču Liepupes pagasta zemnieku saimniecības „Vīganti” saimniece Lija Jokste tādu ideju īsteno.

Bijušā kolhoza mehāniskajās darbnīcās jau ir veikals un kafejnīca, top viesu māja, bet pats galvenais, kas ir devums arī visam pagastam - te ir izveidota zāle pasākumiem un vietējā teātra mēģinājumiem.

"Mūsu kultūras darba organizators tajā laikā pavēra durvis, čīkstošas, briesmīgas darbnīcu durvis un teica: "Te taču jātaisa kultūras nams!" Un tā ideja pielipa!" sākumu atminas Jokste.

Lai varētu veikt rekonstrukcijas darbus, nepieciešami līdzekļi. Lija, kura aktīvi darbojas arī pagasta biedrībā radošajā apvienībā „Vāgūzis”, tad arī rosināja startēt "Leader" projektu konkursā. "Ar otro piegājienu projektu apstiprināja un arī "apgrieza" naudiņas mums "bišķiņ" tāpēc, ka blakus man ir kafejnīca. Vienkārši nogrieza 30%. Man jau teica, lai griežos ar iesniegumu to apstrīdēt, bet es teicu: "Nē, man nervi ir dārgāki kā viss pārējais!" Un zemnieku saimniecība, protams, to atlikušo piespicēja un arī pati ar saviem līdzekļiem," stāsta Jokste.

Tagad jaunizveidoto zāli Jokste atvēlējusi Liepupes pagasta amatierteātrim, kurā arī pati darbojas. Teātra režisore Inese Broka atzīst, ka nenoliedzami par šo jauno mājvietu ir prieks. "Zāle, skatuve, ir arī telpa rekvizītiem, tērpiem, ir arī telpa, kur grimēties aktieriem pirms izrādēm. Mēs esam ieguvēji visi, gan mēs radošie cilvēki, gan arī skatītāji," saka Broka. "Bez Lijas nekā nebūtu. Protams, bez komandas arī nekā nebūtu. Bet, ja nebūtu komandas priekšgalā tāda cilvēka, kā Lija…viņas pašaizliedzība, degsme, nesavtīgums milzīgais, jo, kā viņa saka: "Ja visiem cilvēkiem ir labi, tad arī man ir labi,"" stāsta Broka.

Bet šis jau nav vienīgais projekts, kura realizācijā palīdzējusi Vīgantu saimniece. Ir rakstīts arī projekts, lai jaunus tautas tērpus iegūtu deju kolektīvs „Ulubele”. Tā vadītājs Jānis Trezūns stāsta, ka tagad ir gan jauni, Liepupes pagastam raksturīgie tautas tērpi, gan arī to glabātuve Lijas telpās. "Viņa ir krustmāte vairākiem kolektīviem. Cilvēks nedzīvo tikai sev,  bet dzīvo dzīvu dzīvi un ir daudz ko paveikusi. Jau šī pati ēka kā tāda [par to liecina]. (..) Kad būs lielā zāle, tur būs skatuve vismaz 14 metru platumā. Tas jau ir gandrīz kā Kongresu namā ar 800 skatītāju vietām," saka  Trezūns.

Liepupes tautas nama vadītājs Andris Zunda atzīst, ka tad jau te varēs notikt lielāki kultūras pasākumi.

"Viņa ir normāli traks cilvēks. Es jau esmu to vairākkārt teicis, ka es nezinu Liepupes pagastā otru tādu cilvēku, kurš tik daudz domā un dara, lai citiem būtu labi. Viņa regulāri te rīko visādus saviesīgus pasākumus. Cilvēki te nāk, un nebūt tas nav vērsts uz peļņas iegūšanu. To mēs visi zinām," atzīmē Zunda.

"Ja cilvēkam tiek dots, tad ir arī kādā brīdī jādod pretī, un ir tas gandarījums, ka cilvēkiem patīk, viņi nāk, skatās," savu motivāciju darīt atklāj Jokste. "Viņi novērtē, un tas ir tas labākais. Man tas ir vajadzīgs, jo zemniecībā es esmu pietiekami daudz sasniegusi. Man tagad dēli ir pārņēmuši zemniecību, man kaut kas cits ir vajadzīgs. Pašai sev," norāda Jokste.

Taujāta, kā redz bijušo mehānisko darbnīcu tālāku nākotni, Lija Jokste saka - tas būs sabiedrisks atpūtas komplekss, kurā gaidīti gan pagasta cilvēki, gan ikviens.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti