Dienas ziņas

Darina Krustpils tautas tērpus

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Simtgades svētku vēstnese Kārsavas novadā

Agnese Medne – simtgades svētku vēstnese Kārsavas novadā

Kurš tad cits, ja ne es – ar šādu pārliecību par to, cik svarīgi ir kopt un saglabāt latgaliešu folkloras un kultūras tradīcijas, Kārsavas novada Malnavā dzīvo Agnese Medne. Viņa vienmēr rūpējusies, lai pierobežā ritētu interesanta kultūras dzīve. Tieši viņa šogad kļuvusi par vienu no simtgades Dziesmu un deju svētku vēstnešiem.

Grāmatas un pierakstu burtnīcas pilnas ar pašu pierakstītām tautasdziesmām Kārsavas novada folkloras kopai stāv uz galda gluži vai balta galdauta vietā, jo tieši dzimtu pūrā saglabātajām dziesmām šaipus piešķirta lielākā vērtība. Kopas un tautas deju kolektīvu vadītāja Agnese Medne dzied un dejo jau kopš bērnības.

"Vienkārši es pareizajā ģimenē piedzimu, pie īstajiem vecākiem, mana babeņa, tā mēs viņu saucām, bija pirms tam vadītāja šim kolektīvam. Viņa aizgāja pie Dieviņa, un tad es to uzņēmos," stāsta Medne. "Mēs sarakstām kopīgiem spēkiem tās dziesmas, kas mums ir. Visas tās ir, kuras vecmammas mamma dziedāja, mani mācīja, un mēs tagad dziedam." 

Pierakstu burtnīcu ar tautasdziesmām Agnesei Mednei ir daudz, un, laikam ritot, daļai melodija jau ir aizmirsta. Tādēļ, lai saglabātu vēl esošās atmiņas, pērnajā rudenī kopa devās iedziedāt dziesmas Nacionālās bibliotēkas folkloras krātuvē.

Simtgades Dziesmu un deju svētkiem Agnese Medne gatavojas nopietni, jo turp dosies gan ar folkloras kopu, gan diviem deju kolektīviem.

To vadības pārņemšana no paaudzes paaudzē arī ir galvenais iemesls, kāpēc tieši viņa ir izraudzīta par svētku vēstnesi savā novadā.

"Man ir jāiet un jāstāsta, kas Dziesmu svētki ir latviešiem. Man negribas teikt - olimpiskās spēles, tas ir dvēseles stāvoklis, mēs viņu gaidām, un mēs bez tā nevaram," saka Agnese Medne.

Viņa ļoti mīl un ciena Latgales reģionu un jo īpaši spilgti piederības sajūtu reģionam un Latvijai izjūt neatkarības atjaunošanas svētku laikā.

2.jūnijā folkloriste kopā ar tautas deju ansambli "Līgo" Kārsavā rīkos Dziesmu un deju svētku ieskaņas pasākumu "Izdejot Māras zemi", lai arī tie iedzīvotāji, kuri neapmeklēs simtgades svētku lielkoncertu Daugavas stadionā jūlijā, varētu šos svētkus izjust savās mājās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti