Stāsti

Skolēniem Latvijā ir zema izpratne par pilsonisko līdzdalību

Stāsti

Iedzīvotāji arvien atbildīgāk lieto valsts simbolu – sarkanbaltsarkano karogu

Adoptētāja Jana Strogonova: 1200 bērniem ir iespējams atrast ģimenes

Adoptētāja Jana Strogonova: 1200 bērniem ir iespējams atrast ģimenes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Jana Strogonova no Limbažiem ir mamma diviem bioloģiskajiem dēliem, kā arī pirms diviem gadiem kopā ar vīru adoptējuši vienu meiteni no bērnunama. Sākuši ar viesģimenes statusu, tad kļuvuši par audžuģimeni konkrētajai meitenei un visbeidzot nokārtojuši arī adopciju.

Intervijā Latvijas Radio Jana stāsta, ka doma par adopciju bijusi vēl pirms savu bioloģisko bērnu ienākšanas ģimenē, jo līdzīgi arī viņas mamma pirms daudziem gadiem bija gatava uzņemties rūpes par puisīti, no kura vecāki atteicās Dzemdību namā.

Jana tic, ka Latvijā ir iespējams likvidēt bērnunamus, taču tajā pašā laikā viņa norāda, ka šis pašaizliedzīgais adopcijas solis nav tiem, kas cer, ka bērns viņus iemīlēs uzreiz.

“Mani sauc Jana Strogonova. Man pašai bija divi puikas, un tad pirms sešiem gadiem mums beidzās viesģimenes statuss. Mēs kļuvām par audžuģimeni vienai meitenei. Viņai jau tajā laikā bija astoņi gadi, un tagad jau sešus gadus viņa dzīvo mūsu ģimenē, un jau divus gadus viņa mums ir adoptēta.

Mūsu gadījumā mēs tiešām gribējām, lai ir tāda stabilitāte, lai bērnam ir mierīga sirds, lai mums ir mierīga sirds un nekādi apstākļi vairs nevar iztraucēt mums to mūsu ģimenes dzīvi,”

stāsta Strogonova.

“Savulaik no darbavietas mēs draudzējāmies ar vienu bērnunamu. Mēs tur regulāri braukājām, darbojāmies ar tiem bērniem, runājām, mēs mācījām viņiem dažādas prasmes, braucām ekskursijās un tamlīdzīgi,” atminas Strogonova. “Tad bērnunamā parādījās vienas ģimenes bērni, no kuriem viena bija topošā mūsu meitiņa. Tad mēs sadraudzējāmies, ņēmām viņu pie sevis ciemos. Tad ar laiku sapratām, ka tās šķiršanās paliek arvien grūtākas un grūtākas. Viena puse raud, otra puse raud. Vairs nevaram šķirties,” viņa atceras.

Strogonova stāsta, ka tad, kad meitene sākusi dzīvot ģimenē, viņai bija astoņi gadi, bet mācījās tikai pirmajā klasē. “Paldies mūsu skolotājai tai laikā, kas paņēma viņu otrajā klasē, jo pēc vecuma viņai jau bija jāiet otrajā klasē. (..) Pirmo pusgadu viņa gāja pirmajā klasē, bet otro pusgadu viņa gāja jau otrās klases otrajā pusgadā,” par meitenes mācību pieredzi stāsta Strogonova.

Meitene zina, ka nav savu vecāku bioloģiskais bērns.

“Viņa zina, ka viņa nav bioloģiskais bērns, bet es domāju, ka viņa ikdienā to neizjūt. Tās attiecības jau mums ir kā ģimenei, un es pat nespēju iedomāties, ka man nav meitas. Viņa jau ir ieaugusi tā mūsu ģimenē, ka tur jau vairs atpakaļceļa nav,” viņa nosaka.

Strogonova gan brīdina, ka uzreiz nekāda draudzība ar pieņemto bērnu nav. “Nu, nav tā, ka tas bērns uzreiz tev ir pilnīgi atvērts un atveras! Kā jebkurās attiecībās, ir vajadzīga uzticēšanās un, protams, ka bija brīži, kad līda zem gultas un gulēja tur, jo negribēja runāties. Varbūt kautrējās, baidījās. Mainās viss dzīvē - kad tu tagad esi paņemts no bērnunama un tagad tu esi citā ģimenē. Bet ar mīlestību, ar tādu kopīgu lietu darīšanu, ar iedrošināšanu to visu var panākt,” norāda Strogonova.

Viņa stāsta, ka arī viņas mamma vēlējusies kļūt par māti kādam zēnam, no kura bija atteikušies vecāki. “Savulaik man mamma ir stāstījusi, ka viņa arī Dzemdību namā gribēja paņemt vienu puisīti, no kura vecāki bija atteikušies. Bet tad uzradās cita sieviete, kurai bērniņš tikko bija miris dzemdībās, un viņa paņēma to puisīti. Tā kā es biju piedzimusi vesela, tad mamma nepaņēma. Ja nebūtu tā cita sieviete paņēmusi, tad viņa būtu paņēmusi to puisīti,” saka Strogonova.

Viņasprāt, Latvijā var atrast audžuvecākus 1200 bērniem. “Tie 1200 bērni, tas nav nekas mūsu Latvijai, un es domāju, ka ir 1200 ģimenes, kurās, mazliet piepalīdzot, iedrošinot ar manu stāstu, ar citu cilvēku stāstiem, viņi būtu gatavi tos bērniņus paņemt,” saka Strogonova. “Galvenais ir nenobīties no pirmajām grūtībām, jo viņas noteikti būs. Es domāju, ka mēs varam kopīgiem spēkiem atrast 1200 ģimenes un padarīt tos bērnus laimīgus. Bērniem vieta ir tikai ģimenē. Nekur citur, un īstā ģimenē,” viņa secina.

Šogad radio "Pieci.lv" akcijā "Dod pieci 2017" decembrī tiks vākti ziedojumi ģimenēm, kas uzņems bērnus no bērnunamiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti