Panorāma

Sauszemes robežu pārbauda izlases kārtībā

Panorāma

Īslīces upē naftas produktu piesārņojums

81 diena intensīvajā terapijā ar Covid-19

81 diena intensīvajā terapijā ar Covid-19. Rīgā mītošā spāņa Antonio stāsts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Brīnums. Tā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) ārsti dēvē gadījumu, kad kāds Covid-19 pacients atguvies pēc 81 intensīvajā terapijā pavadītas dienas. Turklāt no šiem vairāk nekā diviem ar pusi mēnešiem 53 dienas viņš ir pavadījis, pieslēgts mākslīgās plaušu ventilācijas iekārtai. Ārsti joprojām rūpējas par viņa veselību, bet pats pacients cer pēc iespējas ātrāk atkal satikt ģimeni. 

Lai satiktu pacientu, Latvijas Televīzijas Ziņu dienesta korespondentei jāvelk aizsargtērps. Lai gan pacientam ir Covid-19 antivielas un viņš neskaitās infekciozs, organisms ir novājināts pēc ilgās slimošanas. Bīstams var būt jebkurš bacilis. Pacients Hosē Antonio Tejeda Cardenas ir spānis, kurš Rīgā mīt jau ilgi.  

Hosē Antonio, spānis, kurš Latvijā ārstējas no Covid-19
Hosē Antonio, spānis, kurš Latvijā ārstējas no Covid-19

“Nu, tā ir mīlestība. Sieva bija no Latvijas, atbraucām šurp. Man te ļoti patīk. Tik skaista zeme,” savu saikni ar Latviju raksturoja Antonio. 

Četras dienas pirms jaunā gada, 28. decembrī, Antonio stacionēja. “Sievai darbā bija epidēmija. Visticamāk, tā saslimu. Jo es pats strādāju attālināti no mājām,” viņš sacīja. 

Intensīvajā terapijā viņu 53 dienas elpināja mākslīgā plaušu ventilācijas iekārta.

Caurulīte atradās kaklā, bet pats pacients zāļu izraisītā miegā. Visbiežāk pēc šī radikālā soļa Covid-19 pacienti neatgūstas, bet Antonio izdzīvoja. 

RAKUS Toksikoloģijas un sepses klīnikas vadītājs Oļegs Šuba norādīja: “Viņš [Antonio] izgāja praktiski visus ārstēšanas veidus. Gan neinvazīvo mākslīgo plaušu ventilāciju, gan invazīvo – ar traheostomiju, un nu ir atlabšanas stadijā.

Pacients ar 100% plaušu bojājumu.

(..) Tas [izveseļošanās process] atkarīgs no izejošā resursa – kāds cilvēkam ir pašam stāvoklis, bet gribas cerēt, ka tas atkarīgs arī no mūsu darba.”

Savukārt pats Antonio pēc intensīvās aprūpes norādīja: “Tagad jau jūtos labi. Negribu atcerēties tās trakās dienas komā. Tad bija vieni murgi galvā. Pēc tam nesaproti – tas notika īstenībā vai es esmu to izdomājis? Visi tie murgi bija tik reāli. Tagad sievai vaicāšu, tas bija? Nebija? Atmiņa klibo.”

Pacients atzina, ka visgrūtāk ir izturēt psiholoģiski. Visi mediķi ir aizsargtērpos, un klāt nav neviena tuvinieka. 

“Pagājušās nedēļas beigās man telefonu atļāva lietot. Morāli tas tā palīdz. Guli un neko nezini, jūties pamests. Lai gan mediķi ļoti rūpējās, bet sieva ļoti pārdzīvoja. (..) Es viņu ļoti mīlu. Un bez Dieva palīdzības nekas nebūtu. Un ārsti ir lieliski. (..) Runāt ir grūti. Pēc tam esmu aizelsies...” sacīja pacients.

To, kādas sekas pārslimotā Covid-19 būs atstājusi, ārsti vēl nevar pateikt. Tagad galvenais veseļoties. 

Vidēji intensīvajā terapijā pacienti pavada 5–7 dienas, Covid-19 laikā – 12.

Antonio intensīvajā terapijā pavadīja 81 dienu, viņam seko citi pacienti arī ar 100% plaušu bojājumu, kuri Covid-19 ārstēja 69 un 59 dienas. Pirms tam visiem šiem pacientiem bijušas plaušu saslimšanas, taču tās nebija akūtas. Noteicošais bija tieši Covid-19. Visi šie pacienti ir vīrieši vecumā no 50 līdz 60 gadiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti