45 bijušie mobilitātes pabalsta saņēmēji turpina strādāt

Strādāt, turklāt tajā pat darbavietā, kur viņi bija atraduši darbu, pabalstam piesakoties - turpina 45 nu jau bijušie mobilitātes pabalsta saņēmēji. Nauda viņiem bija vajadzīga, lai varētu nokļūt no dzīvesvietas attālajā darba vietā. Tagad viņi, acīmredzot, spēj tikt galā arī bez atbalsta. Kopš marta mobilitātes pabalstu saņēmuši 128 cilvēki. Tiesa, daļa no viņiem vēl joprojām ir programmā.

/Papildināts/

„Mums darbavieta ir 25 kilometru attālumā, katru dienu jābraukā uz priekšu un atpakaļ, ar autobusu arī nevar izbraukāt, jo ir nakts darbs, dienas maiņas līdz pulksten astoņiem vakarā, tad uz māju nevar tikt". Tā stāsta Ērika, nu jau bijusī mobilitātes pabalsta saņēmēja. Jau dažus mēnešus pabalstu viņa vairs nesaņem, taču turpina strādāt - viņa ir miesniece. Tas viņai ir diezgan jauns arods, iepriekšējā darbavietā viņa strādāja ar skaitļiem. Uzzinot par miesnieka vakanci, viņa arī pieteicās mobilitātes pabalstam, nauda nepieciešama, lai varētu izbraukāt uz 25 kilometrus attālo darbavietu.

„Cik sanāk, sanāk 70 pāri, es ar savu mašīnu braucu. Degvielai pietiek. Čekus vācām, nodevām Nodarbinātības valsts aģentūrā par vienu mēnesi," Ērika stāsta par izdevumiem. Ērika ir viens no 45 mobilitātes programmas dalībniekiem, kuri nu turpina strādāt pēc pabalsta beigām.

„Tas nozīmē, ka mērķis ir sasniegts, un cilvēki pirmajā darba attiecību periodā, pārbaudes laikā, ar mūsu atbalsta palīdzību, ir spējuši šajā darbā iekārtoties, izturēt pārbaudes laiku un pielāgoties jaunajiem dzīves apstākļiem, darba apstākļiem," - Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) pārstāve Solveiga Kabaka mobilitātes programmas sekmes vērtē kā labas. Viņa priecājas, ka no 128 programmas dalībniekiem 45 turpina strādāt arī pēc pabalsta beigām. Tiesa, aģentūrai nav ziņu, vai šiem cilvēkiem darbadevējs ir paaugstinājis algu, lai tagad viņi spētu izbraukāt uz darbu.

Kabaka arī atzīst, ka sākotnēji aģentūra bija cerējusi, ka vairāk cilvēku pietieksies mobilitātes programmai:

„Mēs cerējām, ka mēs varēs sniegt atbalstu 350 cilvēkiem 2013. gadā. Šobrīd pasākums ir jauns, mēs maksājam naudiņu arī avansā, ir arī jāievēro vispārnoteiktie kritēriji, ir jābūt organizētam, jāmāk savākt visus maksājuma dokumentus, un jāsaka tā, ka pieņemt lēmumu doties strādāt tālāk no savas dzīvesvietas arī nav vienkāršs lēmums. Atsaucība varētu būt bijusi lielāka".

Mobilitātes pabalstu izsniedz pirmos četrus mēnešus pēc darba līguma noslēgšanas. Pabalsts apmērs ir līdz 280 latiem. Tas domāts bez darba esošajiem cilvēkiem, kas atraduši darbu vismaz 20 kilometru attālā vietā no deklarētās dzīvesvietas. Valsts kompensē transporta tēriņus braucieniem uz darbu un mājās vai arī dzīvokļa īres izdevumus.

Augustā šajā programmā tika nedaudz atviegloti kritēriji - piemēram, bezdarbnieka statusā jābūt vairs ne pusgadu, bet tikai divus mēnešus.

„Var redzēt, ka prasa metinātājus, dažādus operatorus, gan kokapstrādes rūpniecībā, gan tekstilizstrādājumu rūpniecībā, grāmatvežu palīgus, lietvežus, pavārus..." Kabaka skaidro, ka programmā profesiju piedāvājums ir visdažādākais, taču viņa ievērojusi, ka pieprasīti ir tieši kvalificēti speciālisti. „Ir situācijas, kad cilvēks viena novada robežās brauc strādāt, jo novadi jau ir lieli, brauc arī no novada uz novadu, uz blakus novadu, ja tuvu robežai dzīvo, brauc arī no novada uz pilsētām, bet ir arī otrādi".

Kabaka norāda, ka mobilitātes pabalstam visvairāk pieteikušies un arī atbalstu guvuši Rēzeknē un Ludzā, trešajā, ceturtajā vietā ir Jelgava un Aizkraukle. Nodarbinātības valsts aģentūra šobrīd izvērtē programmu un analizēs rezultātus, un, visticamāk, šī programma tiks turpināta arī nākamgad.

Nodarbinātības valsts aģentūras dati liecina, ka valstī kopumā bezdarbs mazinās.

„Ja gada sākumā skatījāmies, ka bezdarba līmenis bija gandrīz 11 procenti, tad tagad 9,1 procents. NVA ir reģistrēti nedaudz vairāk par 89 tūkstošiem bezdarbnieku," stāsta aģentūras pārstāve Iveta Kancēna.

Kopumā Nodarbinātības valsts aģentūras rīcībā ir vairāk nekā 53 tūkstoši brīvo darba vietu. Apkopotie dati liecina, ka visbiežāk vidējās piedāvātās algas ir starp 300 un 400 latiem pirms nodokļu nomaksas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti