Stiprie stāsti

Sandra Valaine Cenu pagastā no lina šuj galdautus, dvieļus un gultasveļu

Stiprie stāsti

Agnese Čakša Rudzātu pagastā izveidojusi keramikas darbnīcu "Mālkalns"

Skaidrīte Nagliņa Alsungā cep saldskābmaizi un sklandraušus un uzņem tūristus

Bijusī matemātikas skolotāja Skaidrīte Nagliņa Alsungā cep suitu maizi un uzņem tūristus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Bijusī matemātikas skolotāja Skaidrīte Nagliņa saldskābmaizi un sklandraušus cep maizes krāsnī pēc savas mammas receptēm. Skaidrīte jau trīs gadus ir pensijā, bet uzņem tūristus un vada nodarbības maizes un sklandraušu cepšanā gan savā viensētā "Zeijas", gan suitu ķēķī Alsungā. Suitiem ir, ar ko lepoties, tāpēc tradīcijas jānodod tālāk nākamajām paaudzēm, viņa uzsvēra Latvijas Radio raidījumā "Stiprie stāsti". 

"Mani jau daudzi tā sauc – par suitu maizes cepēju. Laikam jau tā es drīkstu sevi saukt. Tad, kad biju redzējusi, kā mamma to dara, vienreiz bija jāsaņemas un jāsāk pašai darīt – izcepu, sanāca. To garšu, ko es no mammas ceptās maizes zināju, tā man arī, šķiet, bija. Beigās to sāka teikt viens, otrs, trešais, un kolēģi prasīja – man ar kādu kukulīti," stāstīja Skaidrīte. 

Apkārtnē ir ap 10 suitu maizes cepēju, kas katru gadu 25. martā sanāk kopā Maizes svētkos Alsungā, lai dalītos pieredzē, degustētu viens otra cepto maizi, kā arī stāstītu tuvākiem un tālākiem par to, cik mūsu senčiem pašu ceptā maize bijusi izšķiroša grūtos brīžos. 

Skaidrīte dzimusi un augusi Alsungas pusē. Bērnību viņa pavadīja Kraumaņu ciemā, kur vecākiem bija saimniecība. 

"Tās ziemas ar lielajām kupenām, kurās alas rakām visi trīs [ar brāli un māsu] – tas man tā palicis atmiņā. Atceros, ka spēlējāmies arī ar smilšu kūkām abas ar māsu, ceriņu krūmā iekārtojām leļļu mājas, kur bija dažādi trauciņi, plauktiņi, skapīši, kādus nu varējām pašas salikt no dažādiem dēļu galiem. Un saimniecība mammai vienmēr ir bijusi – gotiņas, aitiņas un cūkas. Tētis strādāja kolhoza lauku brigādē, un viņam bija divi zirgi," atmiņās dalījās Skaidrīte. 

Vēlāk viņa absolvēja Liepājas Pedagoģisko institūtu un astoņus gadus mācīja skolēniem matemātiku Talsu pusē – Laidzes pamatskolā. Kad nomira viņas tēvs un mamma Rozālija palika viena, Skaidrīte atgriezās Alsungā. 

"Tad man arī puika dzima. Mans mazais Mārtiņš jau dārziņā negāja, viņu pieskatīja mana mamma. Tāda ļoti vērtīga atziņa – gudrība, ko vecmāmiņa var iedot mazbērnam, vismaz manā gadījumā tas bija vesels miljons," atzina Skaidrīte. 

Nu jau trīs gadus matemātikas skolotāja ir pensijā, kurā bijis laiks apkopot un salāpīt savu suitu pūru – mammas adītās košās vilnas zeķes, cimdus, lakatus, villaines un pat suitu vasaras jaciņu. 

"Ir tāds teiciens – kas cits sunim asti cels, ja ne pats? Tas nozīmē, ka vajag palielīties. Protams, ka suits vienmēr paleposies un izrādīsies. Bet kāpēc ne, ja viņam ir?" smējās Skaidrīte. 

Savukārt suitu saldskābmaizi pēc savas mammas receptes Skaidrīte cep jau deviņus gadus savā virtuvē, kurā atrodas lielā maizes krāsns, – tā mājā bijusi jau brīdī, kad viņas vecāki to nopirkuši.

"Maizes krāsni nost nejauks, tikai, kā es toreiz teicu un vēl tagad saku, pār manu līķi. Nojaukt var ļoti ātri visu kaut ko, bet tā vēl ir ļoti laba, un vai varēs kāds uzmūrēt tā, kā šī ir mūrēta? Tajā kādus 14 kukuļus var ielikt," uzsvēra Skaidrīte. 

Viņa cep arī baltmaizi un dažādas smalkmaizītes, kuras ļoti iemīļojuši bērni un mazbērni, kā arī sklandraušus. 

"Cik es sevi atceros, zinu, ka mamma cepa sklandraušus. Sklandraušus es arī cepu tikai pēc mammas receptes. Tāda liela padarīšana bija rudenī, kad bija novākti burkāni, kartupeļi, tad viņas visas [mamma ar māsām] sanāca kopā, un bija lielā sklandraušu cepšanas talka," stāstīja Skaidrīte. 

Kopš 2013. gada sklandrausis kā nacionālais ēdiens ierakstīts Garantēto tradicionālo īpatnību reģistrā, tāpēc tiem jāatbilst speciāliem kritērijiem – prasība ir rudzu miltu apakša, kartupeļu kārta un burkānu kārta. Tieši tā sklandraušus cepusi arī Skaidrītes mamma. 

"Kad prasa – vai tas sklandrausis ir sāļais ēdiens vai saldais ēdiens, patiesībā, tur ir abi.

Interesantais ir tieši garšu buķete – tas kartupeļu masas sāļums, kas ir tikai drusku sāļums, sajaucas ar  burkānu saldenumu. Burkāniem var likt klāt medu, kartupelim liek drusku sāli, ķimeni, saldo krējumu, kausētu sviestiņu, oliņas – bagātīga ir tā buķete," norādīja Skaidrīte. 

Skaidrīte ne tikai cep suitu maizi, bet arī uzņem tūristus un vada meistarklases Suitu ķēķī Alsungā.

Bijusī matemātikas skolotāja Skaidrīte Nagliņa Alsungā
Bijusī matemātikas skolotāja Skaidrīte Nagliņa Alsungā

"Mēs jau to kulināro tūrismu sākām tūlīt pēc 2009. gada. Mums Alsungā ir tā saucamais Spēlmaņu krogs, un ar manu un manas kolēģes Lailas Puķītes palīdzību mēs uztaisījām tūrisma piedāvājumu tieši suitu ēdieniem," stāstīja Skaidrīte. 

Skaidrīte "Zeijās" dzīvo kopā ar dēla Mārtiņa ģimeni, viņa sievu Litu un mazbērniem Kristu un Katrīnu. Dēls ir elektronikas speciālists, bet tagad laukos audzē 50 gaļas liellopus. Brīvajā laikā Skaidrīte palīdz mazbērniem ar matemātiku un angļu valodu, bet neaizmirst iemācīt arī suitu paražas. 

"Mazmeita jau, piemēram, visu saprot, kā sklandrausis top, un māk arī pati izdarīt," palepojās Skaidrīte Nagliņa. 

"Stiprie stāsti"

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti