Stiprie stāsti

Armands Zeltiņš Mazzalvē audzē Šarolē šķirnes gaļas liellopus

Stiprie stāsti

Skaidrīte Nagliņa Alsungā cep saldskābmaizi un sklandraušus un uzņem tūristus

Sandra Valaine Cenu pagastā no lina šuj galdautus, dvieļus un gultasveļu

Darbu bankā nomaina pret šūšanu un īsteno sapni par darbnīcu Cenu pagastā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Sandra Valaine Jelgavas novada Cenu pagastā pirms pieciem gadiem izveidoja savu uzņēmumu. Viņa no lina šuj galdautus, dvieļus, gultasveļu un citus izstrādājumus, kā arī nodarbojas ar izšūšanu. Šūšanu uzņēmēja apguva jau bērnībā, taču tikai pēc bankā nostrādātiem gadiem viņa īstenoja savu sapni par šūšanas darbnīcu, viņa stāstīja Latvijas Radio raidījumā "Stiprie stāsti".

Uzņēmēja arī izveidojusi divus zīmolus – "Sanpo" un "Linenterritory" un īstenojusi trīs LEADER projektus.

Gribēja ģērbties atšķirīgāk

Sandra uzaugusi daudzdzīvokļu mājā Jelgavā. "Mums blakus mājai bija pļava, un tā bērnības lielākā atmiņa noteikti ir vesels bērnu bars. Mums vienmēr bija, ko darīt, mēs savācāmies, spēlējāmies ar lellēm pļavās un uz Svētes upi gājām peldēties. Šobrīd es brīnos, kā tik mazi bērni to varēja darīt vieni paši, bet toreiz laikam bija tā, ka vecāki no rīta aizgāja uz darbu un vakarā atnāca, un bērniem bija diezgan liela vaļa darboties pēc sava prāta," viņa stāstīja. 

Savukārt šūšanu Sandrai jau bērnībā ierādīja viņas mamma, kas pašas spēkiem gan pati sev, gan meitai izgatavoja apģērbu. 

"Skolas laikā jau šuvu žaketes ar oderi. Arī svārciņi –, viss bija ar oderi. Kādā devītajā klasē noteikti staigāju jau tikai sevis darinātās drēbēs.

Ģimenē nebija tā, ka trūktu kaut kas ļoti svarīgs, bet man nebija tādi apstākļi, ka mamma varēja nopirkt to, ko es vēlējos. Un īstenībā tas arī mani pievērsa šūšanai. Es vienmēr esmu gribējusi, un tajā laikā it īpaši, izskatīties labi, nedaudz atšķirīgi no citiem, nu tad es tā arī pēc skolas nācu mājās, un tas bija mans hobijs," skaidroja uzņēmēja.

Ņemot vērā, ka šūšanu uztvēra tikai kā hobiju, pēc vidusskolas viņa iestājās Latvijas Lauksaimniecības universitātes Ekonomikas fakultātē un ieguva grāmatvedes izglītību. Pēc tam Sandra ilgus gadus strādāja bankā, apkalpojot klientus. Darbs paņēma tik daudz enerģijas, ka šūšanai laiks neatlika. Šajā laikā pasaulē nāca arī Sandras abi dēli.

Labvēlīgās pārmaiņas

"Esot mājās ar otro bērniņu, sāka likties, ka es gribētu darīt kaut ko citu, kaut ko radošāku, varbūt pati kaut ko veidot. Kamēr es biju bērnu kopšanas atvaļinājumā, bankā notika lielas pārmaiņas, un tie apstākļi salikās ļoti labvēlīgi manam nākamajam dzīves posmam," atklāja Sandra. 

Un tieši pirms 12 gadiem, martā, viņa nopirka savu pirmo izšūšanas mašīnu un sāka radīt galdautus, salvetes, lai padarītu mājokli skaistu gan sev, gan vēlāk arī citiem. Pirms pieciem gadiem Sandra izveidoja savu uzņēmumu un no lina tagad šuj arī dvieļus un gultasveļu. Šajā laikā izveidoti arī divi pašas radīti zīmoli, un joprojām tiek likta lietā pirms 12 gadiem iegādātā izšūšanas mašīna. 

"Pie lina es nonācu, pat nemeklēdama. Aizgāju mācīties privāti pie tautas daiļamatu meistares tieši izšūšanā, un viņa strādāja ar linu. Tad es biju pašā savas darbības pirmsākumā, un pirms 12 gadiem nebija tā kā tagad, kad lins ir tik ļoti aktuāls, es pievērsos šim materiālam," stāstīja Sandra. 

Lins mūsdienās pieejams visdažādākajās variācijās, piemēram, lins ar kokvilnu, lins ar viskozi, bet uzņēmēja izvēlas strādāt tikai ar tīru linu tā dabiskuma un kvalitātes dēļ.

"Latvieši mīl linu un arvien vairāk sāk mīlēt.

Pēc savas pieredzes varu teikt, ka cilvēki ļoti mīl linu un lina izstrādājumus dāvināt, braucot uz ārzemēm pie saviem radiem, draugiem. Lielu daļu manu darbu cilvēki iegādājas tieši dāvanām," norādīja Sandra. 

Uzņēmēja šo gadu laikā realizējusi trīs LEADER projektus. Vienā no tiem viņa iegādājās plauktus un saliekamo nojumi, otrā profesionālu izšūšanas mašīnu, bet trešais projekts ir Sandras lepnums, jo piepildījies viņas sapnis par nelielu atsevišķu ēku – šūšanas darbnīcai un sarunām ar klientiem. Ēka jau uzstādīta, atlikuši vien iekšdarbi. 

Sandra Valaine Cenu pagastā
Sandra Valaine Cenu pagastā

"Viena no iedvesmas vietām man bija viens šūšanas salons Jelgavā. Ar savu mammu es uz to bieži gāju, jo mums mājās nebija pieejama sava šūšanas tehnika, ar ko mēs varētu apstrādāt izstrādājumiem vīles, overloks saucamais. Es gāju uz šo darbnīcu, un man šķita, ka tas ir tik forši, kā man kādreiz gribētos, lai man būtu šāds šūšanas salons. Man vispār lietas nenotiek tā uzreiz, man diezgan ilgi uz katru šo te lietu ir jāiet, bet es aizeju," secināja uzņēmēja. 

"Stiprie stāsti"

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti