Pirmais solis finanšu tehnoloģiju pasaulē
Lai gan pirms bakalaura studijām viņam bija dažādas domas un idejas par mācībām ārzemēs, tomēr izglītību Toms ieguva tepat uz vietas – Rīgas Ekonomikas augstskolā. Viņš atminas, ka studiju laiks bijis visnotaļ piepildīts un bijušas dažādas iespējas iesaistīties dažādās papildu aktivitātēs.
Paralēli studijām viņš sāka vadīt studentu asociāciju, bet pēdējā gadā, kad mācību slodze kļuva salīdzinoši mazāka, viņš iesaistījās arī savā pirmajā start-up jeb jaunuzņēmumā, kas kļuva par viņa darbavietu.
"Tas bija mans pirmais solis finanšu tehnoloģiju pasaulē, kurā tagad jau 10 gadus apgrozos. Tas bija ļoti veiksmīgi," atzina Toms.
Minētā jaunuzņēmuma vadītājs ikdienā atradās Londonā, bet Toms ar kolēģiem strādāja Rīgas komandā.
"Es kā jauns, zaļš darbinieks sēdēju blakus četriem programmētājiem, no kuriem trīs bija finanšu tehnoloģiju nozares veterāni. Viņi bija pēc vairākiem gadiem šajā laukā sapratuši, ka grib kaut ko citu, un sākuši būvēt start-up," viņš atklāja. Lai arī pārdošanas tehnoloģija, pie kuras izstrādes jaunuzņēmums toreiz strādāja, neuzņēma vēlamos apgriezienus, tomēr procesa laikā Toms ticis pie spēcīgas zināšanu bāzes finanšu tehnoloģiju jomā.
Liktenīgā diplomdarba tēma
Otrs liktenīgais notikums Toma studiju gados bija diplomdarba tēmas izvēle. Kopā ar kursa biedru viņi sapratuši, ka nav tie cilvēki, kas varētu veikt visspēcīgāko analīzi, kalkulāciju vai ko tamlīdzīgu. Toms pastāstīja: "Mēs izlēmām, ka pētīsim kaut ko jaunu. Tajā laikā, tas bija 2014. - 2015. gads, mēs pētījām pūļa finansēšanu un nedaudz arī savstarpējos aizdevumus. Tā visa rezultātā diplomdarbs tika uzrakstīts, aizstāvēts, viss tur tika izdarīts kā pienākas, un man aptuveni mēnesi pirms izlaiduma piezvanīja kāds cilvēks, kurš teica "mēs esam sazinājušies ar skolu un sapratuši, ka tev ir zināšanas pūļa finansēšanā un ar to saistītās lietās"."
Šis zvans Tomam pavēra iespēju iepazīties ar cilvēkiem no Latvijas, kuri jau labu laiku darbojās finanšu pakalpojumu nozarē. Tobrīd viņi darbojās Spānijas tirgū un meklēja komandas biedru, kas palīdzētu izveidot pūļa finansēšanas platformu.
"Tā visa rezultātā mēs iepazināmies, sapratām, ka man tas ir interesanti un viņiem es esmu interesants.
Divas dienas pēc augstskolas diploma saņemšanas es biju ar čemodāniem lidostā un ar vienvirziena biļeti uz Barselonu," stāstīja Toms.
Veiksmīgās izvēles
Secinājums, ko viņš guvis no šīs pieredzes, ir – esot proaktīvam un papildus esošajiem pienākumiem izvēloties darīt dažādas interesantas lietas, vienā brīdī tas nāks atpakaļ ar pozitīvu vērtību.
"Atskatoties atpakaļ, es laikam biju viens no retajiem cilvēkiem, kurš paņēma gandrīz pilna laika darbu paralēli studijām pēdējā gadā. Citi brauca apmaiņas semestros, citi darīja vēl kaut ko citu.
Es gāju uz šo start-up ar mērķi iegūt pieredzi un saprast kaut ko vairāk. Gala rezultāts bija pavisam negaidīts, bet, gribētos teikt, ļoti veiksmīgs," viņš sprieda.
Savos studiju gados Toms, pats to neapzinoties, bija pieņēmis trīs ļoti veiksmīgas izvēles. Pirmkārt, vadot studentu asociāciju, viņš labi prezentēja sevi skolas vadībai – ne velti tieši viņu ieteica uzņēmējiem, kas meklēja darbinieku. Otrkārt, viņš izvēlējās rakstīt diplomdarbu par tēmu, kas pašam tiešām interesēja un nākotnē varēja būt noderīga. Treškārt, viņš laikus ieguva pieredzi, iesaistoties jaunuzņēmuma veidošanā, un jau studiju gados uzsākot strādāt.
Pateicīgs par darba devēju uzticību
Par dzīvi pēc studiju beigām Toms klāstīja: "Tālāk jau atkal garlaicīgi nebija. Neizplūstot niansēs un detaļās, es pārvācos uz Barselonu un pievienojos šim uzņēmumam. Skaidrs, ka pirmie pāris mēneši bija iepazīšanās periods, kad es varēju saprast, kas tad ir vai nav tā, kā es to biju sagaidījis. Protams, bija visnotaļ izaicinoši arī tas, ka tu esi pēdējos gadus bijis savu draugu, kursabiedru lokā, blakus ģimenei un tā tālāk, bet tur tu esi viens dienas beigās svešā vidē."
Lai gan viņš atradās milzīgā pilsētā ar plašām iespējām, ikdiena nebūt nebija vienkārša. Tomam vajadzēja pielāgoties jaunajiem izaicinājumiem, darba videi, kolēģiem.
"Tā lieliskā lieta, ko varbūt es pats līdz galam vēl aizvien neizprotu, bija, ka man tika dots diezgan liels uzticības kredīts no manu tā laika darba devēju puses.
Es biju pavisam jauns, nepieredzējis cilvēks savos agrajos 20, bez vērā ņemamas darba pieredzes iegājis darba tirgū, bet man pēc būtības tika uzticēts būvēt kaut ko no nulles. Darīt teju visu. Vienīgā lieta, par ko man nebija jālauza galva, bija finanšu resursi šī projekta realizācijai," stāstīja Toms. Tā, veiksmīgi sastrādājoties, uzņēmuma komanda apmēram sešu mēnešu laikā radīja platformu, kurā cilvēkiem no visas Eiropas ir iespēja reģistrēties un veikt ieguldījumus dažāda veida aizdevumos.
"Tagad jau šādu platformu ir diezgan daudz - daudz kas ir attīstījies un virzījies labiem soļiem uz priekšu arī regulējumu ziņā visas Eiropas mērogā. Tagad jau visa nozare ir nobriedusi un izskatās pavisam citādāk, nekā tas bija tolaik," norādīja Toms.
No studenta par priekšnieku
Neilgi pēc tam uzņēmumu Barselonā, kurā strādāja Toms, nopirka jauni īpašnieki – daudz lielāks starptautisks uzņēmums. Arī šo procesu novērot Tomam bija ļoti interesanti un vērtīgi.
"Tam visam organiski attīstoties, pēc neilga laika divi no trim cilvēkiem, kas mani pēc būtības pieņēma darbā, jo tur bija tāds trīs vadītāju kolektīvs, no šī visa stāsta pazuda. Jaunie īpašnieki kopā ar trešo cilvēku, kurš palika, deva man iespēju pārņemt pēc būtības šīs grupas vadību tur uz vietas," stāstīja Toms.
Līdz ar to viņš nonāca pozīcijā ar 50 cilvēku komandu savā padotībā. Puse no padotajiem turklāt neprata runāt angliski, tikai spāniski. Lai arī tas bija izaicinājums, bet arī šo posmu Toms raksturoja kā aizraujošu. Ar laiku spāņu valodu viņš iemācījās pats.
"Tas bija traki, bet ir droši vien dzirdēts šis klišejiskais izteiciens – strādā smagi vai strādā gudri. Laikam tā viena mana atziņa, ko es visnotaļ agri savā dzīvē sapratu, ir, ka ir vajadzīgi abi.
Bet, lai tas strādātu, lai šie abi nosacījumi izpildītos, tev ir jāatrod kaut kas tāds, ko tu tiešām esi gatavs darīt, nevis tikai skatoties, kad būs pulksten pieci, bet attopoties – o, jau ir deviņi," skaidroja Toms.
Jaunais profesionālis sprieda, ka tā arī varētu būt viņa karjeras panākumu atslēga – pusaudžu gados Toms pamēģinājis daudz un dažādas lietas, tāpēc labi zināja, kas viņu interesē.
Šodien viņš ir jau pats sava jaunuzņēmuma "Jeff" līdzdibinātājs un vadītājs. Pašam atrodoties Latvijā, viņam kopā ar komandas biedriem izdevies izveidot starptautiska mēroga uzņēmumu jau kopš pirmās tā darbības dienas, izveidot komandu Āzijā un vadīt to attālināti, kā arī piesaistīt tam visam finansējumu.