Zilupes novads rīko tūrismu akciju visas vasaras garumā

Šogad pirmo reizi Zilupes novadā notiks tūrisma akcija “Apceļo, izkraukšķini, izčabini Zilupes novadu”. Tās laikā tūristiem par samazinātām cenām un bez iepriekšējās pieteikšanās noteiktās dienās būs iespēja apmeklēt dažādas saimniecības, amatnieku darbnīcas, apskatīt neskarto pierobežas novada biotopu un uzzināt šī novada vēsturi.

Zilupes novads rīko tūrismu akciju visas vasaras garumāIveta Čigāne

“Vēsturiski šīs vienmēr ir bijušas robežzemes. Gan vēstures, gan kultūrvēsturiskie procesi šeit ir risinājušies nedaudz atšķirīgāk nekā Latvijas iekšienē,” tā par nelielo Zilupes novadu pašā austrumu pierobežā stāsta Zilupes tūrisma biznesa pamatlicēja Ilga Ivanova.

Zilupe atrodas tālu no galvaspilsētas, un vēl līdz nesenam laikam uz šejieni ievērojamā attāluma, slikto ceļu un apskates objektu trūkuma dēļ, tūristi brauca gana reti. Taču situācija ir mainījusies, šovasar zilupieši pirmo gadu rīko neparastu tūrisma akciju.

“Šīs akcijas ietvaros no 28.aprīļa līdz 29.septembrim tiek aicināts apciemot mūsu novada amatniekus, apskates saimniecības, kultūrvēstures objektus. Kopumā akcijā piedalās 12 objekti. Ir izsludinātas īpašās ciemiņu dienas, kurās mūsu novada ciemiņi var braukt bez pieteikuma pie amatniekiem vai saimniecībām un šinī dienā ir pazemināta arī apmeklējuma maks,” skaidro Ivanova.

Viņa atzīst, ka iekustināt vietējos cilvēkus, kuri kautrējas atklāt savas prasmes, parādīt sava darbu rezultātus, nav bijis viegli. Taču ar laiku vietējie ir sapratuši, ka strādājot savā saimniecībā, darot savu darbu un piesaistot tam tūristus, var ne tikai popularizēt savu novadu, bet arī gūt ienākumus.

“Akcija sāksies 27. aprīlī ar tāšu meistara Jura Ivanova apmeklējumu. Viņš piedāvās izgatavot tāšu tauri. 4.maijā aicina knipelēto mežģīņu meistare Tatjana Sinicina ar knipelēto mežģīņu paraugdemonstrējumiem,” stāsta Ivanova.

Viņa uzsver, ka visas vasaras garumā noteiktās dienās varēs ne tikai darboties kopā ar amatniekiem, bet arī izgaršot un apceļot Zilupes novadu.

“Tiks organizēti divi pasākumi - Tauriņu nakts Grebļa kalnā un velo-auto orientēšanās. Taureņu nakts šogad notiks jau trešo reizi. No plkst. 23 būs taureņu gaismošana, entomologa stāstījums, bet jaunums būs tāds, ka būs organizētas nakts pastaigas pa osu, bet plkst. 2 naktī aicināsim uz nakts pārgājienu. Tur gan būs nepieciešama iepriekš pieteikšanās,” skaidro Ivanova.

Zilupes novadā ceļotāji varēs ne tikai iepazīties ar dažādiem vēstures objektiem tādiem kā slavenā Pasienes baznīca un muiža, bet gan arī ziedojot, palīdzēt saglābt valsts nozīmes kultūras pieminekli – seno Savelinku kapliču.

“13. jūnijā aicinās Savelinku kapliča, jo šīs akcijas ietvaros mēs aicināsim apmeklētājus iespēju robežās ziedot Savilenku kapličas jumta nomaiņai. Savelinku kapliča ir valsts nozīmes kultūras piemineklis. Ļoti vērtīgi kokgriezumi, kas steidzami gaida restaurāciju. Draudzes šai kapličai nav, un praktiski mums nav no kā to uzturēt, un tikai pateicoties ziedojumiem un brīvprātīgo darbam izdodas kapliču saglabāt,” norāda Ivanova.

Viņa atklāj, ka aizvien vairāk tūristu gan no Latvijas, gan no ārzemēm vēlas atpūsties un apskatīt ekoloģiski tīras vietas, ar saglabātām dabas un kultūras vērtībām, ar interesantām saimniecībām un cilvēkiem, un Zilupes novads tūrisma biznesā atpazīstams tieši ar to.

Latgales reģiona tūrisma asociācijas “Ezerzeme” vadītāja Līga Kondrāte atklāj, ka Zilupes novads ir pievilcīgs tūristiem gan ar savu atrašanos pierobežā un savdabīgo kultūras mantojumu, gan ar pašiem cilvēkiem.

“Ir ļoti labi, ka tieši Latvijas pierobežas, nomales piedāvā aizvien jaunus un jaunus produktus. Zilupē ik gadu rodas vairāki jauni produkti saistībā ar amatniekiem, saistībā ar dabu. Pasienes baznīca ir tas, ko zina visi, bet parādās arī tādas neredzētas un nedzirdētas lietas pat Latvijas līmenī, oriģināli piedāvājumi kā meloņu audzēšana, un tāšu darbnīca. Tā ir arī knipelēšana, kas citviet nav tik plaši izplatīta – vairākas citas lietas, ko citur dabūt nevar,” uzsver Kondrāte.

Pagājušajā gadā Latgalē ir ciemojušies aptuveni 1,5 miljoni tūristu. Zilupes novada amatnieku darbnīcas apmeklēja nedaudz vairāk kā 4 tūkstoši, bet kultūrvēstures un sakrālos objektus vairāk kā 5 tūkstoši apmeklētāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Ceļošana
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt