Veclaicenes apceļotājiem - pašapkalpošanās informācijas punkti un Dabas mājas pie ezeriem

Gleznainas ainavas, miers, klusums un mājiņas ezera krastā, savukārt visu informāciju par ceļošanu vari iegūt mobilajā aplikācijā vai pašapkalpošanās tūrisma informācijas punktos. Šāds piedāvājums tūristiem, kas priekšroku dod mierīgai atpūtai neskartā dabā, īstenots Veclaicenes aizsargājamo ainavu apvidū, Alūksnes un Apes novados, kur tapušas piecas Dabas mājas un trīs pašapkalpošanās tūrisma informācijas centri. Savukārt vietējiem mājražotājiem, iesaistoties šajā projektā, ir iespēja Veclaicenes apceļotājiem piedāvāt savu produkciju.

Veclaicenes apceļotājiem - pašapkalpošanās informācijas punkti un Dabas mājas pie ezeriem
00:00 / 02:09
Lejuplādēt

Veclaicenē, iebraucot Kornetu centrā, tagad skatu vispirms piesaista interesantas formas stiklota būve, un tas ir viens no jaunajiem pašapkalpošanās tūrisma informācijas centriem, kur ceļotājs var uzlādēt mobilo telefonu un galvenais - pats var iegūt vajadzīgo informāciju gan par apskates objektiem, gan piecām Dabas mājām, kur vai nu tikai pārnakšņot vai atpūsties vairākas dienas.

Inese Zīmele-Jauniņa, kura iepazīstina, kā darboties pašapkalpošanās informācijas punktā, ir šī projekta vadītāja, viņa stāsta, ka tam pamatā ir izstrādātais dabas aizsardzības plāns:

''Dabas aizsardzības plānā bija principā ļoti daudz mums vērsts uz tūrisma attīstību un arī biotopu aizsargāšanu, līdz ar to bija ideja, ka ir jāizveido trīs pašapkalpošanās informācijas punkti, ir jāuzceļ skatu tornis Dēliņkalnā, lai var redzēt tālāk un plašāk. Un ir jāuzveido tādas unikālas Dabas mājas, kādas nav nekur Latvijā vēl, kur principā piekļuve būs tāda, ka cilvēks norezervē aplikācijā vai info punktā, vai Veclaicenes mājaslapā, un viņš ievada kodu pie durvīm, un viņš tiek iekšā tajā mājiņā. Mājās nav ne elektrības, ne interneta, ne ūdens, bet visas mājas ir pie ezeriem''.

Dabas mājas ir pieci nelieli namiņi ezeru krastos, kuri katrs stāsta par savām dabas vērtībām.

Piemēram, mājā Vaidavas ezera krastā var uzzināt informāciju par ūdeņiem un zivīm, pie Ilgāja ezera par Kornetu–Peļļu gravu, citās mājiņās par meža dzīvniekiem vai putniem.

Šī projekta iniciators Alūksnes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Dzintars Adlers stāsta, ka jau ilgāku laiku ir bijusi doma, kā šo ainaviski gleznaino apvidu, reizē saglabājot, padarīt pievilcīgāku tūristiem.

''Tik skaistā teritorijā kā Veclaicenes ainavu teritorija manā skatījumā ir grēks veidot kaut kādas lielas ražotnes un uzsākt nodarboties ar industriju, šī ainavu teritorija ir milzīga vērtība, ko mēs varbūt līdz galam neesam pat pamanījuši. Ja citi brauc pasaulē apskatīt okeānus, augstākos kalnus, tad, manuprāt, mums ir ļoti skaista ainava ar šiem ezeriem, gravām, dabu, tikai jāprot viņu pasniegt,'' saka Adlers un cer, ka reizē ar šo piedāvājumu tūristiem Alūksnes novadā tas būs ieguvums arī vietējiem iedzīvotājiem. ''Šajā projektā ir dota iespēja iesaistīties visiem mājražotājiem, kas kaut ko piedāvā un ir gatavi pārdot klientiem. Un, ejot pa šo teritoriju, tu aplikācijā pamani, ka tepat blakus ir mājražotājs, kurš nodarbojas ar konkrētām lietām un pārdod konkrētos pakalpojumus vai produktus.

Mums ir arī jauni bukleti izveidoti, tur ir arī informācija par mājražotājiem, - tūristi var apskatīties, ko viņi piedāvā, viņi piemēram, izvēlas, vai grib sieru vai svaigas olas, vai kaut ko tamlīdzīgu, viņi sakontaktējas ar mājražotāju, viņi pie viņa aiziet ar kājām vai aizbrauc ar velo, iegādājas lauku produktus. Arī vietējie, mēs ļoti ceram, ka kļūs vēl aktīvāki un vēl vairāk piedāvās savus pakalpojumus tūristiem un ka Veclaicenes ainavu apvidus atdzims, nu principā būs pirmais Latvijā no visiem ainavu apvidiem un būs unikāls''.

Bet pašapkalpošanās tūrisma centri un Dabas mājas būs arī savā ziņā pārbaudījums mūsu cilvēku godaprātam, lai šie objekti, kādus tos var redzēt tagad, saglabātos arī turpmāk.

Veclaicenes pagasta pārvaldes vadītāja Iveta Vārtukapteine šajā ziņā ir optimistiska:

''Šobrīd pieredze rāda, ka tūristi ir akurāti un ļoti kārtīgi. Mums ir jau vairākus mēnešus šīs Dabas mājas un tūrisma informācijas punkts uzstādīti, bet nav nekādas demolēšanas vai nekārtības notikušas, un mēs ļoti ceram, ka viss būs kārtībā.''

Savukārt tūrisma jomas speciālisti vērtē, ka Alūksnes novada Veclaicenē tapušais projekts varbūt ļoti interesants arī ārvalstu tūristiem, kuri arvien vairāk priekšroku dod atpūtai neskartā dabā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti