Sadaļas Sadaļas

Tapuši 7 tūrisma maršruti pa vēsturiskajiem dārziem Latvijā un Lietuvā

Latvijas un Lietuvas lauku tūrisma organizācijas un dārzkopības speciālisti divu gadu laikā kopīgā projektā izstrādājuši jaunu lauku tūrisma piedāvājumu - septiņus maršrutus pa vēsturiskajiem dārziem, informē Latvijas lauku tūrisma asociācijas "Lauku ceļotājs" prezidente Asnāte Ziemele.

"Viesos gaida vairāk nekā 50 vēsturiskie dārzi Latvijā un Lietuvā, kurus apmeklētājiem atvēruši vairāki daiļdārznieki un šķirņu kolekcionāri, vasaras mēnešos ļaujot baudīt rožu, peoniju, dāliju un dažādu dekoratīvo augu skaistumu, kā arī sniedzot praktiskus padomus kopšanā. Arī augļu dārzu saimnieki praktizē apmeklētāju uzņemšanu, ko apvieno ar konsultācijām audzēšanā, augļu un stādu pārdošanu. Muižu saimnieki, kas atjauno vēsturiskās muižas, ierīko atbilstošus dārzus un parkus, lai veidotu muižas vidi ne tikai telpu interjerā un ēku arhitektūrā, bet kopējā muižas ansamblī," norāda Ziemele.

"Lauku ceļotāja" mājaslapā izveidota īpaša, dārziem veltīta sadaļa, kur atrodama informācija par vēsturiskajiem dārziem Kurzemē, Zemgalē un Latgalē, kā arī Lietuvā, interesanti fakti par dārzkopības vēsturi, kā arī septiņi maršruti pa dārziem.

"Vēsturiskos dārzus esam apvienojuši septiņos tūrisma maršrutos, kas apmeklētājus ved pa Latvijas un Lietuvas dārziem. Šajos maršrutos varēsiet apmeklēt dažādus vēsturiskos dārzus - gan muižas dārzus, kur viesoties ābeļu vai rožu ziedēšanas laikā, gan augļudārzus, kur nogaršot un iegādāties visgardākos ābolus un noklausīties stāstus par dārza tapšanas vēsturi un vērtīgus padomus par dārzu kopšanu.

Šie vairāku dienu  un dažāda garuma maršruti veicami ar automašīnu, atsevišķi posmi piemēroti velobraukšanai.

Maršrutos iekļauti gan vēsturiskie dārzi, gan ar dārzkopības tēmu saistītas apskates vietas pa ceļam, tāpat arī vietas, ko iesakām nakšņošanai," stāsta "Lauku ceļotāja" vadītāja.

Kartē iekļauti 109 apmeklētājiem atvērti dārzi, tai skaitā atzīmēti 53 vēsturiski dārzi, kuros izceltas šo dārzu vērtības, botāniskie dārzi un augu kolekcijas, kur var iepazīt dārzkopības tradīcijas un vēsturi un kur apskatāmas tradicionāli audzētas augļu, dārzeņu, garšaugu, dekoratīvu koku, krūmu un ziedu šķirnes Latvijā (Zemgalē, Kurzemē un Latgalē) un Lietuvā (Aukštaitijā, Žemaitijā). Iekļauti vairāki daiļdārzi, kur smelties idejas dārza dizainam, kā arī saimniecības, kas nodarbojas ar ogu un augļu pārstrādi.

Dārzu īpašnieki norādījuši, ka interese par vēsturiskajiem un arī mūsdienu dārziem aug,

it sevišķi tas novērojams kādas konkrētas augu grupas ziedēšanas, kā arī ražas novākšanas laikā, kad apmeklētāji ierodas, lai iegādātos lauku labumus, degustētu produkciju un piedalītos gatavošanas meistarklasēs. Saimnieki norādījuši arī, ka galvenās apmeklētāju grupas ir ģimenes ar bērniem, ekskursiju grupas, tai skaitā senioru, kā arī individuālie ceļotāji.

Latvijas un Lietuvas kopprojekts realizēts "Interreg" pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020. gadam ietvaros. Projekta kopējais budžets ir 830 733 eiro, no kura Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums ir 706 123 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt