Somijas meži – sakopti un brīvi pieejami

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Somijas popularitāte tūristu vidū katru gadu pieaug. Daudzi brauc iepirkties, skatīties dizainu, modernus muzejus, trollīšu Muminu dzimteni. Taču ir tādi ceļotāji, kurus lielpilsētas neinteresē. Viņus interesē Somijas daba un tās vieglā pieejamība. Ja vien dabasmīlis prot mežā uzvesties, nav jābaidās no satikšanās ar dusmīgu meža īpašnieku. Atrasties mežā drīkst jebkurš.

Tūristi Somijā brīnās par plašajām iespējām brīvi pārvietoties un atpūsties privātmežos un citās kāda pārvaldītās teritorijās. Somijas tā sauktās ikviena cilvēka tiesības, tas ir, publiskās piekļuves tiesības, ir retums visā Eiropā un ļauj ikvienam cilvēkam lietot dabu neatkarīgi no tā, vai zeme kādam pieder. Līdzīgas tiesības brīvi baudīt dabu un tās veltes vēl sastopamas tikai Norvēģijā un Zviedrijā.

Somijas Vides ministrijas mājaslapā atrodamas konkrētas norādes par to, kādus pienākumus vai brīvību publiskās piekļuves tiesības iekļauj – ko somi vai Somijas ciemiņi drīkst vai nedrīkst darīt privātajās teritorijās: uz ūdeņiem, to krastos, arī mežos un laukos.

Ārpus zemes īpašnieka sētas vai dārza teritorijas drīkst pastaigāties, slēpot vai braukt ar velosipēdu. Šajās teritorijās ir atļauts ierīkot pagaidu nakšņošanas vietu, ugunskuri gan kurami tikai tiem paredzētās vietās, taču nakšņotājs drīkst lietot tūrisma plītiņas un degļus.

Publiskās piekļuves tiesības Somijā mežos ļauj arī sēņot, lasīt savvaļas ogas un ievākt augus, kas nav iekļauti aizsargājamo augu sarakstā.

Bez ūdeņu īpašnieka vai pārvaldnieka atļaujas un valsts makšķerēšanas licences drīkst makšķerēt ar parasto makšķeri, arī ziemā. Piemēram, vēžošanai, spiningošanai, murdu un tīklu lietošanai ir vajadzīgas atļaujas. Publiskās piekļuves tiesības Somijas ezeros, upēs un jūrā ļauj brīvi pastaigāties pa ledu, arī peldēties, mazgāties un laivot. Tāpat ir atļauts lietot ūdens laipas, izveidotas grila vietas un putnu vērošanas torņus – ja pie tiem nav īpašas aizlieguma zīmes un tie neatrodas zemes īpašnieka sētas teritorijā.

Dabā nedrīkst traucēt citus cilvēkus, to mājas mieru, vidi, putnu ligzdošanu un savvaļas dzīvniekus. Nedrīkst bojāt kokus un gružot. Nedrīkst lasīt un nest prom akmeņus, izņemot gadījumus, kad tiek pētīti derīgie izrakteņi. Pa nūjotāju, skrējēju un staigātāju takām nedrīkst jāt ar zirgu. Bez zemes īpašnieka atļaujas mežos nedrīkst lietot motorizētu transporta līdzekli, taču ar to var braukt pa ezera un jūras ledu. Bez atļaujām medīt Somijā aizliegts.

Vides ministrijas veiktais pētījums liecina, ka gan vara, gan dabas draugi, arī zemju īpašnieki ar publiskās piekļuves tiesībām ir apmierināti, tās veiksmīgi pielāgotas darbībā. Kā ierastākās konfliktsituācijas minētas suņa neturēšana pavadā un parasti kaimiņu kašķi.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti