Rīgā jau gadu sertificē gidus; viņu uzbāzība nemazinās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pagājis gads kopš Rīgā sācies gidu sertificēšanas process. Tagad Rīgā var strādāt tikai Rīgas Tūrisma attīstības biroja atzīti gidi, taču viņu uzmācība Rātslaukumā nav mazinājusies.

Kopš 2014.gada 1.aprīļa Rīgā var strādāt tikai sertificēti gidi. Pati sertificēšana sākās no 1.janvāra. Mērķis bija nodrošināt, lai galvaspilsētā strādātu tikai kvalitatīvi ekskursiju vadītāji.

“Gids ir Latvijas seja. Atbrauc tūrists un tas, ko viņš gūst no šī cilvēka, tā viņš domā par mums visiem. Tūrisms Rīgā ir tas, kas atgādina neatkarības pirmos gadus, kad pa tirgu skrēja, reklamējot cigaretes un spirtu,” stāsta tūrisma firmas “Dzintara ceļš” īpašniece Astrīda Arklone. Viņa pielīdzina situāciju Rātslaukumā ar tirgu deviņdesmitajos gados, jo gidi ir ļoti uzmācīgi.

“Ja jums ir interese, jūs varat aiziet uz informācijas biroju. Reizēm viņi stāv pie durvīm, bāžas virsū, ka tūrists pat nevar ieiet tajā informācijas birojā, jo visi tūristi jāpārķer,” situāciju iezīmē Arklone.

Gidu sertificēšanu veic Rīgas Tūrisma attīstības birojs. Ingūna Priedīte ir gidu sertificēšanas komisijas priekšsēdētāja. No viņas biroja telpām paveras skats uz Rātslaukumu, un viņa nenoliedz, ka brīžam gidi tur uzvedās ne pārāk smuki. “Mēs, protams, varam kaut ko aizrādīt, bet tās nav mūsu tiesības. Tur arī policija neko nevar darīt,” skaidro Ingūna Priedīte.

Ja ir sūdzības par gidu darbu, gidu sertifikācijas komisijai ir tiesības anulēt sertifikātu. Bet tādā gadījumā jāraksta oficiāls iesniegums, minot konkrētus faktus.

Lai gids iegūtu sertifikātu strādāt Rīgā, viņam jābūt ar augstāku izglītību. Vēl gidam jāiesniedz dokuments, kas apliecina viņa darba pieredzi vai gida izglītību. Tūrisma firmas īpašnieces Astrīdas Arklones ieskatā tā ir tikai formalitāte.

“Profesionalitāti neviens nepārbauda,” stāsta Arklone un piebilst: “Lai vadītu ekskursiju Rundāles pilī, jānoliek eksāmens, un ne katrs to var izdarīt. Tā ir kvalitāte. Tas, kas notiek Rīgā, ir formāla papīru sakārtošana.”

Patlaban veiksmīgi sertificējušies 523 gidi. Tikai diviem no pretendentiem nācies atteikt. Rīgas gidu sertificēšanās komisijas priekšsēdētāja Ingūna Priedīte neuzskata, ka viņiem būtu vēl jāuzņemas eksaminatora loma un atbild, ka viņi nav nekāda izglītības iestāde.

Ingūna Priedīte skaidro, ka gidu sertificēšanas galvenais mērķis ir veicināt gida tālākizglītību. Tas tāpēc, ka sertifikāts uzliek par pienākumu regulāri apmeklēt gidu profesionālās pilnveides kursus. Katru gadu gidiem šie kursi jāapmeklē 20 stundu apmērā, lai pēc trim gadiem atkal iegūtu sertifikātu.

Būtībā Rīgas gidu sertifikāciju pamudināja daudzās sūdzības par gidu darbu, atgādina Ingūna Priedīte. Vai jaunā gidu sertificēšanas sistēma strādā, droši vien noteiks tas, vai šādas sūdzības nesāks pienākt atkal.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti