Pie Ežezera atklāta jauna dabas taka

Rāznas nacionālā parka teritorijā Ezernieku pagastā nupat atklāta jauna dabas taka, kas savieno Jaundomes muižu ar salām bagātāko ezeru Latvijā - Ežezeru. Dabas taka tapusi, sadarbojoties Dagdas novadam un Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijai, un kļuvusi par saturīgu un izzinošu apskates objektu muižas apmeklētājiem un tūristiem.

Pie Ežezera atklāta jauna dabas takaIveta Čigāne

  Jaundomes muižā valda zelta rudens. Kļavu lapu zelts pārklāj zemi un izceļ 19. gadsimtā celtās muižas atrašanās vietas burvību.

  “Mēs atrodamies Dagdas novada Ezernieku pagasta Jaundomes muižā,” izrādot jauno dabas taku, stāsta Jaundomes Vides izglītības centra vadītāja Līga Vaivode. “Šeit ir izveidota Jaundomes muižas dabas taka. Tās garums ir 881 metrs, no tiem 531 metrs ir koka dēļu klājums, pa kuru ir ļoti ērti pārvietoties un apskatīt meža burvību. Te mēs varam apskatīt gan vēsturiskas liecības, gan dažādus dabas objektus."

  Jaundomes muiža vēl pirms desmit gadiem bija nezālēm aizaugusi teritorija ar pamazām postā ejošām bijušās muižas ēkām. 2010. gadā ar Dagdas novada pašvaldības atbalstu te uzsākti muižas atjaunošanas darbi. Kā atklāj Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas profesore Irēna Silineviča, nedaudz vēlāk uz novadu praksē devušie arī augstskolas studenti.

  “Pirms septiņiem gadiem mēs parakstījām sadarbības līgumu ar Dagdas novadu. Protams, līgums bija saistīts ar tūrisma attīstības iespējām, jo Dagdas novads ir tik bagāts ar tūrisma resursiem! Te ir, ko var attīstīt,” norāda Silineviča.

  Tā, sadarbojoties pašvaldībai un Rēzeknes augstskolai, arī tika izveidots Jaundomes Vides izglītības centrs un dabas taka. Par pamatu tai kļuva nu jau bijušās augstskolas studentes Līgas Vaivodes diplomdarbs.

  “Es tiku nosūtīta uz Jaundomes muižu praksē, uzrakstīju prakses atskaiti ar ideju izveidot te dabas taku. Vēlāk šī prakses atskaite pārtapa studiju darbā un vēlāk arī diplomdarbā. Vairākus gadus ideja atradās nolikta plauktā, bet, kad radās iespēja iesniegt projektu, mans diplomdarbs tika vilkts laukā, pārskatīts, pilnveidots, iesniegts, apstiprināts un šogad arī realizēts. Par ko mans ir liels prieks,” stāsta Vaivode.

  Vēloties paplašināt tūristiem atpūtas un arī izklaides iespējas Latgalē, tiek veidoti aizvien jauni piedāvājumi. Kā uzver Latgales novada tūrisma asociācijas “Ezerzeme” valdes locekle Līga Kondrāte, dabas taku izveidei novadā ir perspektīva.

  “Mēs labi pazīstam vairākas purva takas. Piemēram, Teirunieku purva taka ar izcilo Annu Macāni kā gidi, vai Andrupenes purva taka, un mēs zinām, kas tas ir. Tā ir sakārtotas laipas, tā ir sakārtota vide, soliņi, galdiņi, tualete. Bet mūsdienu tūristam gribas kompleksu pakalpojumu, un tas nozīmē, ka uzņēmējiem ir jāiemācās sadarboties. Ja šādu dabas taku ir izveidojusi pašvaldība, tā nevar nodrošināt, lai te būtu gan ēdināšana, gan naktsmītne, gan kāds cits izklaides objekts. Jāiemācās uzņēmējiem sadarboties, viens piedāvā vienu lietu, otrs – otru, un piedāvājumam jābūt ne visai lielā attālumā. Līdz kilometriem trīsdesmit,” skaidro Kondrāte.

  Jaundomes muižas dabas taka Dagdas novadā ir kļuvusi par interesantu papildinājumu šajā vietā jau izveidotajam tūrisma piedāvājumam. Vienā no renovētajām muižas ēkām atrodas Vides izglītības centrs, kur var iepazīties ar vienu no lielākajām saldūdens zivju mulāžu kolekcijām Latvijā. Te var apskatīt putnu izbāžņus un citus eksponātus. Šī vieta jau ir atpazīstama tūrisma vidē, tāpēc ir cerība, ka atradīsies arī uzņēmēji, kuri būs gatavi atvērt muižā ēdināšanas iestādi.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Ceļošana
  Dzīve & Stils
  Jaunākie
  Interesanti