Sadaļas Sadaļas

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Lieni Dambiņu

Pēc kāzām ar veco pasi no valsts izbraukt aizliegts

Pēc kāzām ar veco pasi aizliegts doties medusmēnesī ārpus valsts

Daudzās filmās redzēts, ka jaunlaulātie uzreiz pēc kāzām dodas uz ārzemēm izbaudīt medusmēnesi. Tā kā pēc laulību ceremonijas parasti sievas uzvārds tiek mainīts, Latvijas likumi šādu iespēju neparedz, un varas iestādes iesaka par papildus samaksu atlikt uzvārda maiņu uz laiku pēc medusmēneša, vai arī sākt ceļojumu pāris dienas pēc svinīgās ceremonijas. Taču Tieslietu ministrija (TM) sola strādāt pie likuma grozījumiem, lai neapgrūtinātu iedzīvotājus. 

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP) uzver, ka doties ceļojumā uzreiz pēc kāzām nedrīkst, jo brīdī, kad līgava vai līgavainis maina uzvārdu, vecais personu apliecinošais dokuments vairs netiek uzskatīts par ceļošanai derīgu. TM skaidro, ka informācija par laulības reģistrēšanu un uzvārda maiņu citām valsts institūcijām tiek nosūtīta ļoti ātri. "Par katru noslēgto laulību tajā pašā dienā tiek sastādīts konkrēts laulības reģistrs un šī informācija automātiski aiziet uz Iedzīvotāju reģistru. Līdz ar to visas valsts iestādes, kas lieto šo reģistru, par to informētas," stāsta TM Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Inga Upīte.

Tam, vai laulība reģistrēta darba dienā vai brīvdienā, nav nekādas nozīmes. Valsts robežsardze šogad pieķērusi 10 personas, kuras mēģinājušas šķērsot valsts robežu ar veco pasi. Tas gan nenozīmē, ka daļai jaunlaulāto nav izdevies izšmaukt. Cilvēki ar robežsardzi var nesaskarties, ja tiek ceļots pa Eiropu, kur sauszemes robežas ir brīvas. Sarežģītāk izbraukt no valsts  ar veco pasi ir caur lidostu, kur acīgākie robežsargi var liegt iespēju iekāpt lidmašīnā. 

"Ja persona  mēģina atgriezties Latvijā ar nederīgu ceļošanas dokumentu, šajā gadījumā cilvēkam tiks atļauta ieceļošana, taču, ja nav pagājis Ministru kabineta noteiktais termiņš – 30 dienas, kura laikā personai šī pase ir jānomaina, tad netiks uzsākta administratīvā lietvedība.

Ja 30 dienu termiņš ir notecējis, tad persona tiek saukta pie atbildības," skaidro Valsts robežsardzes pārstāve Kristīne Pētersone.

Tiem, kuri vēlas doties ceļojumā uzreiz pēc kāzām, tiek piedāvāta iespēja laulību laikā uzvārdu vēl nemainīt, bet to izdarīt pēc medusmēneša. Tas gan ir maksas pakalpojums. Vēl viena iespēja ir pagaidīt divas dienas, kamēr tiek saņemta jauna pase un tikai tad doties ceļojumā.

Ātrākais laiks, kā nokārtot šo dokumentu, ir divas dienas. Iesniedzot attiecīgos dokumentus un apliecinājumu laulības slēgšanai, paredzēti arī valsts nodevas atvieglojumi, lai norēķinātos par šo procedūru. "Jāmaksā būs tāpat, kā kārtojot 10 darba dienu laikā - par ID karti (14 eiro ) un par pasi - kopā 28,46 eiro," sacīja PMLP pārstāve Santa Jonāte.

TM stāsta, ka  problēma ar uzvārda maiņas procedūru ir apzināta un šobrīd tiekot strādāts pie likuma grozījumiem. Pagaidām vēl nav precīzas skaidrības, kādas procedūras izmaiņas tuvākā gada laikā jaunlaulātie var sagaidīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ceļošana
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt