Dienas ziņas

UNESCO nedēļa Alsungā

Dienas ziņas

Jaunas iespējas putnu vērotājiem Lubāna mitrājā

Salacgrīvā svin Nēģu dienu

Nēģu dienā Salacgrīvā atver fotogrāfiju grāmatu «Kur Salaca tiekas ar jūru»  

Sestdien jau tradicionāli Salacgrīvā notika Nēģu dienas aktivitātes, godinot zvejniekus, kuri nēģu zveju aizsāka pirms vairāk nekā 100 gadiem un tos, kuri šo amatu prot šodien. Kā pierādījums tam, ka zveja un jūra ir neatņemamas Salacgrīvas sastāvdaļas kalpo arī sestdien atvērtā vēsturisko fotogrāfiju grāmata “Kur Salaca tiekas ar jūru”.  

Salacgrīvas puses “Vējavu” mājas atrodas netālu no Svētupes nēģu tača. Paralēli Nēģu svētkiem pie šīs upes un Salacgrīvas centrā pie Salacas arī “Vējavās” notiek nēģa godināšana. Māju saimnieki Evija un Jānis savā sētā uzņem arī biedrību “Bibliokuģis Krišjānis Valdemārs”. Te notiek grāmatas “Kur Salaca tiekas ar jūru” atvēršanas svētki.

Grāmatā apkopotas fotogrāfa Arvīda Mitrēvica radītās fotogrāfijas, kas atspoguļo salacgrīviešu dzīvi iepriekšējā gadsimta otrajā pusē. Senākās grāmatā iekļautās fotogrāfijas uzņemtas 1964.gadā.

“Arvīda galvenā vērtība ir sava laika dokumentējums. Tie ir cilvēki, tie ir piekrastes zvejnieki ar vējiem matos, zvīņām laivā, uz tilaudām... Un galu galā, šī vēja patinētām sejām. Es domāju, Salacgrīvā tas nav līdz galam novērtēts, bet gandrīz katra salacgrīvieša mājā ir kāda Arvīda bilde,” stāsta grāmatas sastādītājs Gints Šīmanis.

Fotomākslinieks Arvīds Mitrēvics bija tautas foto studijas “Salacgrīva” neformālais līderis, kā ārštata korespondents ilgus gadus strādājis vietējā laikrakstā “Auseklis”, veidojis reportāžas arī laikrakstam “Jūras vēstis”.  Arvīds Mitrēvics devās aizsaulē 2012.gadā. Viņa meita Dzidra Mežgaile teic, ka tēvs visvairāk aizrāvies bija tieši ar jūras iemūžināšanu fotogrāfijās.

“Iesāka ar vispār tādām mazām bildītēm, pēc tam lēnā garā pirka visu aparatūru. Nu, tā lēnām viss gāja uz priekšu. Man mājās diezgan vēl ir fotogrāfijas no tiem laikiem, dažādas izstādes bildes vēl ir,” stāsta fotogrāfa meita.

Bet nedaudz tālāk, Svētupes krastā, jau tradicionāli tiek grilēti nēģi, vārīta un baudīta nēģu zupa un iepazīts nēģu tacis. Zvejnieki stāsta, ka šis gads gan neesot labvēlīgs nēģu zvejai, kaut arī septembra mēnesis bijis veiksmīgs. Tagad, kad sācies lapkritis, ūdens kļūstot rūgts. Lietus nav, tāpēc atkal iestājies salīdzinoši slikts laiks nēģu zvejai.

“Jau simt un vairāk gadus atpakaļ sāka zvejot vecie vīri. Mēs esam visus tos amatus pārņēmuši, Salaca, Svētupe. Un tāpēc viņš skaitās tāds īpašs,” saka nēģu zvejnieks Oļegs.

Par nēģu zveju interesējoties arī jaunā paaudze, un zvejnieks teic, ka būs kam nodot amatu.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt