Kurzemē četras dabas takas pielāgotas cilvēkiem ratiņkrēslos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Kurzemē attīsta dabas takas, kas tagad ir pieejamas cilvēkiem ratiņkrēslos. Nozīmīgs darbs šogad paveikts Kazdangā, Alsungā un Kalētos, kur attīstītas četras dažādas  takas. Projektus ar sadarbības partneriem un apvienību „Aperions” īsteno Kurzemes plānošanas reģions. Darbus plānots turpināt līdz nākamā gada jūlijam.

Kurzemē četras dabas takas pielāgotas cilvēkiem ratiņkrēslos
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Oktobra nogalē pabeigts nozīmīgs darbs, lai izbūvētu četras dabas takas:

  • Alsungas Žibgravas veselības takas mazo loku „Mazātak”,
  • Dzēlēju taku Kalētu mežaparkā „Priediens”,
  • Pīlādžu aleju pie Kazdangas pils,
  • Kazdangas parka takas papildu posmu.

Ar Kurzemes plānošanas reģiona projektu vadītāju Alisi Lūsi Latvijas Radio tikās tieši Kazdangas parkā. „''Dabas tūrisma pieejamība visiem'' – tā saucas šis projekts. Projekta ietvaros kopā ar “Apeironu”

cenšamies atlasīt dabas takas, kur ir jau kaut kas pielāgots, lai neprasītu lielus līdzekļus, bet padarītu pieejamāku.

Viena bija Pīlādžu taka, kas bija plānota Latvijas simtgadei, otra, protams, parks, kam ir liela vērtība,” pastāstīja Lūse.

Kazdangas parks ir lielākais parks Latvijā, kur tagad radīta vides pieejamība arī cilvēkiem ratiņkrēslos.

Lūse pastāstīja par iespējam un izdarīto: „Meitenes no Kazdangas jau bija ļoti daudz darījušas. Arī izveidota laipa, kas savieno abas parka daļas, laipa ir fantastiska. Laipa ir, bet tikt līdz tai nevar. Tagad tas ir izdarīts, un ir izveidota arī atpūtas vieta laipas galā.”

Projektā turpināta iecere par Pīladžu alejas veidošanu, kas atrodas netālu no Kazdangas pils, blakus tieši vietējai ēdnīcai. Idejas autore sākotnēji ir bijusi biedrības „Kodols” valdes priekšsēdētāja Maija Purviņa.

“Pirms Pīlādžu alejas tā bija ļoti nekopta vieta. Kazdanga ir ieguvusi vēl vienu skaistu vietu. Kopā ir 14 objekti. Pīlādzis dod pozitīvu enerģiju cilvēkam. Visu skulptūru ideju autore ir Elīna Medene, bet skulptūras veidoja Gatis Selderiņš – populārs skulptūru autors Aizputes novadā,” pastāstīja Kazdangas projekta koordinatore Ilze Holštroma.

Skulptūras ir veidotas no ozola koka un kalpos ne tikai kā saistoši vizuāli un filozofiski tēli, tās domātas arī cilvēkiem ar redzes traucējiem. Daudzveidīgās koka figūras izvietotas alejas abās pusēs, ļaujot izzināt dabu, kultūru un vēsturi caur piecām maņām – redzi, dzirdi, tausti, garšu un smaržu.

Projekts „Dabas tūrisma pieejamība” turpināsies arī nākamgad, un notiks taku marķēšana.

„Latvijā praktiski nav marķētas takas, kas ir pieejams cilvēkiem ratiņkrēslos. Mēs samarķēsim, dizains izstrādāts kopā ar “Apeironu”, somu un igauņu partneriem. Taisīsim taktilos stendus. Un tiks palaista jaunā platforma, kas būs starptautiska – būs klāt arī somu un igauņu takas, lai cilvēkiem ir skaidrs, ar ko rēķināties,” atklāja Lūse.

Projektā pie vairākām dabas takām Kurzemē izvietotas arī labierīcības, kas paredzētas arī cilvēkiem ratiņkrēslos.

Kazdangas parkā labierīcības, kas paredzētas arī cilvēkiem ratiņkrēslos.
Kazdangas parkā labierīcības, kas paredzētas arī cilvēkiem ratiņkrēslos.

Tādas tagad atrodams Liepājā pie Zirgu salas, pie Ventas Skrundā un Ventspilī pie Būšnieku ezera. Taps arī Dabas taku ceļvedis, kur būs apskatāmas 100 pieejamās dabas takas Latvijā, Somijā un Igaunijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti