Kuldīgā dabas sajūtu namiņā var iepazīt un sasmaržot augu pasauli

Kuldīgā pie Ventas rumbas šogad kādā īpašā namiņā var sajust dabas smaržas. Dabas sajūtu namiņu uzbūrusi kuldīdzniece Ilze Svilpe, kura jau vairākus gadus nodarbojas ar augu vākšanu Ventas krastā, darina augu hidrolātus, sien pirtsslotas un padziļināti iepazīst brīnumaino dabas pasauli. Tagad viņa ir gatava dalīties ar savām zināšanām un par to stāstīt arī citiem.

Kuldīgā dabas sajūtu namiņā var iepazīt un sasmaržot augu pasauli
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Vietā, kur plūst Venta un ūdens straumes plūst pāri rumbai, šogad īpaši smaržo.  Līdzās Kuldīgas novada muzejam tapis dabas sajūtu namiņš, kur kā īsta augu burve darbojas Ilze Svilpe. Namiņā smaržo pēc tikko plūktām rozēm, pirtsslotās iesietas smaržo mētras un telpas  piepilda neskaitāmi augu aromāti.

Svilpe par namiņa tapšanu Latvijas Radio stāstīja: "1934. gadā Kārlis Ulmanis nostājās šeit, Ventas krastā, starp veco Ventas tiltu un rumbu, un, baudot šo skatu, esot teicis, ka šeit, šinī vietā, jāuzceļ namiņš tūristiem, kur baudīt šo skaistumu un nopirkt kādu no Kuldīgas suvenīriem, lai, to aizvedot mājās uz citu Latvijas vietu vai pasaules malu, paliktu atmiņa par šo spēcīgo vietu. Un tā šajā vietā esot tapis šis namiņš, vienīgais Kuldīgā ar niedru jumtu. Vispār man šķiet, ka Latvijas pilsētās namiņi un mājas ar niedru jumtiem īsti nav ierasti."

Viņa stāstīja, ka nesen ciemos bija atbraukusi draudzene, augu sieva no Rīgas, kura Ventas krastā saskaitījusi 52 dažādus augus.

"Domāju, ka ikdienā, ejot garām, mēs neievērojam dabas bagātību,"

viņa sacīja.

Svilpe arī norādīja, ka augus, no kuriem gatavo savus produktus, vāc Kuldīgā vai Kuldīgas apkārtnē.

Attēlā Ilze Svilpe.

Augus viņa ievāc īpašos brīžos. Tā gluži tas nenotiek, ka brīvā brīdī dodas plūkt augus, jo visam ir sava jēga un nozīme. Svilpe stāstīja: "No rīta pamostos, paskatos pa logu, kāds ir laiks – vai šodien ir silts, vējains, cik saulains, jauns vai vecs mēness. Un pēc tā, kas dabā notiek, tajā brīdī tikai nolemju, vai es eju lasīt augus, vai es nāku gatavot kādus no augu produktiem, vai šodien ir tā produktu liešanas diena pudelītēs, vai es būšu sastopama šeit, namiņā, un tirgošos, stāstīšu par to, kas ir dabūjams un sasmaržojams."

Viņa skaidroja – tieši tāpēc uz namiņa durvīm nav noteikta darba laika.

Svilpe interesentiem, un īpaši ģimenēm ar bērniem, ļauj aktīvi darboties, izveidot, piemēram, savu dabas sajūtu smaržas buķeti vai darināt kalmju rokassprādzi.

"Kalmes sakne ir tāds kā enerģētiskais tīrītājs. (..) Vispār kalme nav Latvijas augs, tā ir, kā saka, ievazāta, lai gan mums šķiet, ka visu laiku tā te arī bijusi. (..) Ventā tās aug, tās ir vāktas pēc paliem, kad ūdens augstais līmenis ir nokrities. Tad, ejot gar krastiem, var salasīt tās kalmes, kas ir jau ar ūdens spēku izrautas," pauda kuldīdzniece.

Ventas krastā pie rumbas tagad arī katrs Ilzes Svilpes vadībā var izmēģināt un darināt dabīgu kosmētiku un visbeidzot paņemt sev līdzi kā suvenīru Kuldīgas dabas smaržu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti