Stāsti

Pēc kolekcionāra nāves Nacionālais vēstures muzejs saņem lielu senlietu krājumu

Stāsti

Skolās trūkst karjeras konsultantu – šo darbu uztic arī bibliotekāram vai psihologam

Kuldīga un Kauņa veicinās tūrismu ārpus aktīvās sezonas

Kauņa – Kuldīgas sadarbības partnere Hanzas pilsētu projektā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Kuldīga Latvijā un Kauņa Lietuvā ir divas Hanzas pilsētas Baltijas valstīs, kas vienojušās kopīgā projektā „Hansatour”, lai veicinātu tūristu plūsmu starp abām pilsētām, īpaši izceļot iespēju ceļot vecākiem ļaudīm ārpus aktīvās tūrisma sezonas. Šī projekta laikā tapuši jauni tūrisma piedāvājumi, kas ļauj iepazīt abu Hanzas pilsētu vēsturi.

Kauņas ekonomiskā sirds pukstēja pa upju ceļiem, tā rakstīts izdevumā “Hanzas Kauņa”, kas, sadarbojoties ar vēsturniekiem, izdots vairākās valodās un pieejams Latvijas tūristiem. Šāds izdevums ir viens no projekta rezultātiem, kur tad arī plaši aprakstīta Hanzas savienības vēsture un tas, kā viduslaikos attīstījās tirgošanās Baltijas jūras reģionā. Kauņa Eiropas vēstures līkločos kļuva par nozīmīgu tirdzniecības un kultūras centru.

Otra lielākā Lietuvas pilsēta Kauņa savu nozīmīgumu nav zaudējusi arī šodien. Mūsdienās Hanzas pilsētu tūrisma projekta ietvaros Kuldīga sadarbojas un Kauņu, stāsta projekta vadītāja no Lietuvas Ingrīda Racičkiene:

„Kuldīga ir Kauņas sadarbības partneris šajā Hanzas pilsētu projektā, lai veicinātu tūristu plūsmu starp abām pilsētām, īpašu uzmanību pievēršot senioriem, lai viņi aktīvāk ceļotu ārpus aktīvās tūrisma sezonas un apmeklētu kaimiņvalstu pilsētas

– šajā gadījumā tās ir Kuldīga un Kauņa, vienlaikus uzzinot par kaimiņu kultūras tradīcijām.”

Projekta laikā radīti arī tūrisma maršruti un izcelti objekti, kurus vērts redzēt un apmeklēt gan Kuldīgā, gan Kauņā. Par to, ka Kauņā ir ko redzēt un baudīt, liecina kaut vai cienījamais muzeju skaits, kas pārsniedz trīs desmitus –  no izcilā lietuviešu gleznotāja un komponista un M.K.Čurļoņa mākslas muzeja līdz pat vienīgajam Velnu muzejam pasaulē.

Savukārt jestras mūzikas skaņas saklausāmas Lietuviešu tautas mūzikas instrumentu muzejā.  Muzeja gide stāsta, ka gani govīm senāk taisījuši zvaniņus, tā arī no koka radies tradicionālais lietuviešu mūzikas instruments. Turpat muzejā var baudīt aktuālās mākslas izstādes un nonākt pagraba velvēs, kur bišu vaska smaržu ieskautā telpā iespējams apgūt vienu no Hanzas laika arodiem – sveču liešanu. Koka ritenī jāiesien lina daktis, uz kurām pacietīgi un ilgi ar krūzīti jālej bišu vasks, līdz izveidojas svece. 

„Ļoti laikietilpīgs, meditatīvs process ar sveču liešanu, ar šādu riteni to daru pirmo reizi, ļoti interesanti,” par saviem iespaidiem stāsta kuldīdznieks Artis Gustovskis.

 Hanzas laika simboli Kauņā atrodami ik uz soļa - 14. gadsimtā Nemunas un Nēres upju satekā uzbūvētā Kauņas pils, Rātsnams, kur var sajust gotikas, baroka un agrīnā klasicisma elpu. Dažādu laiku arhitektūra dievnamos un klosteros, ieskaitot salīdzinoši nesen rekonstruēto Kauņas filharmonijas ēku, kas ir neoklasicisma paraugs ar  „art deco” stila elementiem. Mūzikas skaņas papildina rudenīgo un reljefiem bagāto Kauņas ainavu, kur atrodas arī lielākais ozolu parks Eiropā.

Savukārt Kuldīgas aktīvās atpūtas centra vadītājs Artis Gustovskis akcentē projekta ietvaros veikto pilsētu vēsturisko izpēti Latvijas un Vācijas arhīvos, kas atklāj līdz šim nezināmus faktus arī par Kuldīgu: 

„Agris Dzenis pētīja Kuldīgas viduslaiku un Hanzas laika vēsturi. Atklājās līdz šim vēl nepublicēti fakti, piemēram, ka Kuldīgā Hanzas laikā bijušas vairākas alus darītavas. Izdevās pat atrast senā akmens alus recepti un Kuldīgas magoņu maizes recepti.”

Sadarbojoties ar vietējiem uzņēmējiem, šie Kuldīgas senie produkti tiks iedzīvināti no jauna un kļūs par vēl vienu tūristu magnētu. Projekts „Hansatour” paralēli tiek īstenots arī Vācijā un Holandē. Eiropas Savienības   finansētais projekts (ES COSME programma) aizsākās pagājušā gada septembrī un noslēgsies šī gada nogalē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti