Francijas galvaspilsētu ik gadu apmeklē apmēram 15 miljoni tūristu no visas pasaules. Paraudzīties uz skaisto pilsētu no Eifeļa torņa vai Luvras muzejā paša acīm aplūkot noslēpumaino Monas Lizas smaidu ir daudzu ceļotāju sapnis.
Parīze ir pārsteigumu pilna, bet kas ir tās lietas, kas Francijas galvaspilsētā jāievēro tūristiem no Latvijas? To Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija" jautāja vairākiem ar šo pilsētu saistītiem cilvēkiem.
"Lielākais pārsteigums Parīzē tūristiem no Latvijas varētu būt pilsētas apmērs, jo tā ir ļoti liela, pat milzīga pilsēta ar 10 miljoniem iedzīvotāju. Bet, runājot par aizliegumiem, Parīze ir ļoti atvērta, tāpēc īpašu aizliegumu vai lietu, ko cilvēks tur nevarētu darīt, nav. Parīzē cilvēki ir pieraduši dzīvot brīvi, arī latviešiem vajadzētu pārņemt šo brīvības sajūtu," stāsta Francijas Institūta direktors Žils Bonviāls.
"Ja es nemaldos, aizliegts ir karināt savu veļu – izmazgāto veļu – uz ielas pusi, uz palodzēm. Respektīvi, tu savu netīro veļu neliec publiski. Ja es nemaldos, šis ir vienīgais aizliegums, ar ko esmu saskārusies," atzina Beāte Stivriņa, kura dzīvojusi Parīzē apmēram trīs gadus.
"Gan Latvija, gan Francija ir eiropeiskas valstis, tāpēc atšķirības mentalitātē mūsu tautām nav lielas, kā tas varētu būt, aizbraucot uz kādu Austrumu valsti.
Taču jāpiemin, ka francūži ļoti mīl bučoties. Un jau no otrās satikšanās reizes tas ir pilnīgi dabiski. Tas atturīgos latviešus varētu pārsteigt. Bet no tā nav jābaidās," uzsver Francijas vēstniecības ekonomikas padomnieks Žans Vorī.
Īpašu aizliegumu, kas nebūtu citur pasaulē, Parīzē un Francijā tik tiešām nav daudz. Vēl 2013. gadā oficiāli atcelts seno laiku aizliegums sievietēm nēsāt vīriešu bikses.
Tomēr atšķirības ar Latviju ir – pie mums, parkā uzrīkojot pikniku ar atvērtu vīna pudeli, nebūtu ilgi jāgaida, līdz atpūtniekiem pievienotos policists, kurš par šādu izklaidi noteikti sodītu. Taču Parīzē šādi pikniki ar neiztrūkstošu vīna baudīšana ir gluži vai norma.
"Vīns ir ūdens, tas ir tāpat kā padzēriens. Tāda pārdzeršanās ir nesimpātisks process. Tas netiek cienīts. Līdz ar to tas ir vairāk kopības elements nekā apreibināšanās. Tas nozīmē labi pavadīt laiku," stāsta Stivriņa.
Francijas Institūta direktors atzīmē, ka franču alkohola lietošanas kultūra ir ļoti augsta, un vīns šajā valstī ir svarīgs. Atšķirībā no Latvijas vīnu Parīzes parkos, dārzos vai Sēnas krastā drīkst dzert.
"Policija iejauksies tikai tad, ja tas radīs kādas nepatikšanas. Protams, visam ir savs mērs, pārāk liela alkohola lietošana arī nav pieņemama, tam jānotiek kulturāli. Pikniki ar vīnu un dzīves svinēšana ir Francijas kultūras sastāvdaļa," teica Bonviāls.
Braucot mājās no šādas atpūtas, tomēr jāpadomā par drošību un jāsaglabā modrība. Parīzē kā lielā pilsētā vietās, kur pulcējas daudz cilvēku, ir jāuzmanās no kabatzagļiem.
Francijas vēstniecībā Latvijā stāsta, ka kopumā Parīze esot droša pilsēta, un neesot arī speciālu rajonu, kur lielajā pilsētā nebūtu ieteicams braukt. Taču, braucot ar taksometru, gan jāņem vērā kāda atšķirība no Latvijas.
"Francijā taksometra skaitītājs tiek ieslēgts brīdī, kad jūs taksometru izsaucat. Tas nozīmē, ja taksometrs pie jums brauc no attālākas vietas, skaitītājs jau būs ieslēgts un var rasties neskaidrība, kāpēc skaitītājā rādās jau zināma summa," piebilda Bonviāls.