Kā es gatavojos 5 mēnešus un pārvācos uz Spāniju. Minimālistes 8. dienasgrāmata

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pat pārvākšanās no Vecmīlgrāvja uz Teiku ir enerģiju patērējošs vairāku dienu darbs, jo jāpārved mantas, puķpodi, drēbes un mīļlietas. Arī vienas valsts robežās rūpju ir daudz, tāpēc rokas ir pilnas atbildības vairāku nedēļu garumā. Taču kā ir pārvākties uz citu valsti? Dalīšos ar savu pieredzi par izaicinājumiem, ar kuriem sastapos, dodoties dzīvot uz Spāniju. 

Dzīve bez atslēgām

Mans vārds ir Daniela Studente, esmu minimāliste, un apceļoju pasauli, ik pa brīdim apmetoties dažādās valstīs. Pēdējos četrus gadus veltīju Eiropai, apskatot to, visu savu sadzīvi satilpinot vienā mugursomā. Iztiku pelnu ar žurnālistiku un strādāju par sporta masāžas terapeiti. Cītīgi strādāju, lai varētu veltīt laiku hobijiem –  pārgājieniem kalnos, valodu apguvei un salsai. Alkstu fizisku un emocionālu izaicinājumu. Rakstu sērijā "Dzīve bez atslēgām" stāstu par ačgārno minimālismu, individuālismu, finansiālo brīvību un prasmēm pielāgoties dzīvei dažādās valstīs. 

Spānijas īpatnības

  • Komunikācija ikdienā

Tulks vai spāņu valodas zināšanas B2 jeb vidējā līmenī ir svarīgas jau pirms pārvākšanās. Pašvaldībās un sabiedriskajās iestādēs gandrīz neviens nerunā angliski vai kādā citā svešvalodā. Valodas prasmes ne tikai pasaudzē nervus, bet arī atver jaunu informācijas pasauli, jo spāņu valoda ir valsts valoda virknē valstu un tajā runā vismaz 475 miljoni planētas iedzīvotāju.

  • Valodas barjera

Jāņem vērā valodas barjera, jo Spānijā visa sabiedrībai paredzētā informācija ir valsts valodā, līdz ar to cilvēki neizjūt vajadzību izmantot ikdienā angļu valodu. Kopumā valstī pārstāvētas vairākas valodas – spāņu, katalāņu, galisiešu, basku, aragoniešu (runā dažos Aragonas apgabalos) un asturiešu valoda (runā Spānijas galējos ziemeļrietumos un Portugāles pierobežā).

  • Birokrātija

Lai tiktu pie vajadzīgajiem dokumentiem bankas konta atvēršanai; telefona numura izmantošanai; pierakstam pie ārstiem; lai varētu nopirktu rūteri mājas internetam; saņemtu elektronisko parakstu; pierakstītos pie zobārsta vai reģistrētos vietējā bibliotēkā, ir nepieciešamas atļaujas no pašvaldības, kuras bez advokāta palīdzības saņemt ir iespējams, taču prasīs daudz vairāk pacietības. Cenas par advokāta pakalpojumiem dažādās Spānijas pilsētās ir atšķirīgas. Cenu arī ietekmē tas, cik ilgi esi gatavs gaidīt. Pilnvērtīgai dzīvei man bija nepieciešams nokārtot vairākus dokumentus: darba atļauja ("NIE numero" 100–150 eiro), sociālās apdrošināšanas numurs ("Seguridad Social" 80–120 eiro), reģistrācija centrālajā ārvalstnieku reģistrā ("Empadronamiento" 60–100 eiro), veselības apdrošināšana (50–100 eiro).

  • Pusdienlaiks

Cilvēki Spānijā ievēro brīvo pusdienlaiku jeb siestu – šis vārds cēlies no latīņu valodas vārda "sexta", kas apzīmē dienas sesto stundu. Karstākajā dienas laikā, kad saulē gaiss uzkarst līdz +35..+40 grādiem, 90% pilsētas apstājas (periodā no pulksten 14 līdz 19). Ierasti darbi tiek padarīti agri no rīta, bet dienas vidū – ņemta pauze, tāpēc uzņēmumi, veselības iestādes, restorāni un dažādi pakalpojumu sniedzēji aizslēdz savas durvis līdz pat vakaram.

  • Laika izjūta

Vietējie vienmēr kavē. Dažreiz kavētāji tiek pie kāda aizrādījuma, bet parasti – bez rezultātiem, jo nākamajā dienā viņi atkal kavēs. Tā ir vietējo bezrūpība, kuru atliek tikai pieņemt un lieki par to neraukt pieri. Apkārtējo spēkos ir vien samierināties, tādā veidā trenējot pacietību. Neatkarīgi no tā, vai esat laikā, jārēķinās ar to, ka kavētājs ieradīsies 30 minūtes vēlāk.

To jau var uzskatīt par sasniegumu, ja tikšanās pēdējā brīdī netiek atcelta, bet tikai nokavēta.

Pieci sagatavošanās mēneši

Pārvākšanās uz citu valsti var aizņemt vairākus mēnešus vai pat gadu. Ģimenes un draugu palīdzība, pārvācoties uz Spāniju, nenāks par ļaunu, kā arī paziņu lokā – kāds vietējais no pilsētas, uz kuru plāns pārvākties, – būs zelta vērtībā. Tāpat par sliktu nenāk arī uzkrāts kāds tūkstotis vai pat pāris tūkstoši eiro. Man sagatavošanās darbi, lai pārvāktos, aizņēma piecus mēnešus, kuru laikā bija jātiek galā ar tādiem uzdevumiem kā dzīvokļa atrašana, valodas pamatu apgūšana, kontaktu izveidošana, ienākumu jautājumu atrisināšana. Šis process ir ļoti individuāls, bet secināju, ka vislabāk iesākt ar domu sakārtošanu un prioritāšu noteikšanu, lai bez zaudējumiem un pārdzīvojumiem veiksmīgi nostabilizētos jaunajā vidē.

Mana pieredze arī rāda, ka pirms mājvietas meklēšanas citur jāuzdod sev virkne būtisku jautājumu: Kurā reģionā vēlos dzīvot? Kāpēc vēlos pārcelties? Kādu redzu savu ikdienu Spānijā? Kāds ir optimālais mēneša un gada budžets? Kādas ir vajadzības valstī/pilsētā/ciematā? Kādas ir loģistikas iespējas (sabiedriskais transports, degvielas izmaksas, ātrgaitas ceļi) un cenas? Kur strādāšu – no mājām uzņēmumā, kas nav reģistrēts Spānijā, vai meklēšu darbu tur uz vietas?

Cenu salīdzināšanai starp dažādiem reģioniem man labi noderēja lietotne, kurā atlika vien ievadīt pilsētu nosaukumus un varēju apskatīt aptuvenās vidējās izmaksas, lai būtu skaidrs, kāds ir nepieciešamais mēneša budžets un ikmēneša izdevumi.

Pošoties dzīvot Spānijā, secināju, ka dārgākie reģioni ir Basku zeme, Madride, Katalonija, Ibiza. Vidēju cenu reģioni ir Aragona, Valensija, Mursija un Astūrija. Lētākie – Ekstremadura, Kastīlija-Lamanča, Kastīlija un Leona.

Nedrīkst zaudēt modrību

Visvieglāk atrast dzīvesvietu īrei ir sociālo tīklu grupās "Izīrē Spānijā", "Dzīvokļu īre Valensijā", meklējot atslēgvārdus "izīrē", "pilsētas nosaukums" spāņu, angļu un krievu valodā. "Facebook" ir desmitiem grupu. Tāpat arī saziņas lietotnē "Telegram" atrodami tieši īpašuma īrei paredzēti kanāli, kur izliek sludinājumus, lai nevajadzētu maksāt starpniekam. Arī Latvijā darbojas līdzīgas sociālo tīklu grupas un kanāli, kur cilvēki meklē īres dzīvokļus vai īrniekus, nemaksājot māklerim. Tomēr jāņem vērā, ka ietaupīšana nav bez riska, – var nonākt krāpnieku nagos.

Ir gadījumi, kad tiek izvietotas fotogrāfijas ar dzīvokļiem, kas izskatās kā klasisks sludinājums, – informācija par dzīvokli, fotogrāfijas, kontakti un līguma nosacījumi. Man kā īrniekam ir tiesības apskatīties šo dzīvokli, taču krāpnieki strādā ar tiem cilvēkiem, kas meklē telpas tiešsaistē, noslēdzot īres līgumus neklātienē. Man, kā arī citiem digitālajiem nomadiem, bieži vien dzīvokli apskatīties pirms pirmās līgumā stāšanās dienas nav iespējams. Telpas tiek iepazītas tiešsaistē ar video vai fotoattēlu palīdzību. Pirms ierašanās ir jāsamaksā par pirmo mēnesi, kā arī jāveic depozīta maksājums.

Atradu istabu par 280 eiro ar komunālajiem maksājumiem, kur ir gulta, rakstāmgalds un vēl trīs atsevišķas istabas. Tas nozīmē, ka virtuve un vannasistaba ir jādala uz četriem cilvēkiem. Pirms ierašanās bija jāiemaksā 560 eiro, – lūk, šis ir brīdis, kad cilvēki tiek apkrāpti. Īrnieks samaksā naudu par depozītu un pirmo mēnesi, paraksta līgumu, bet izīrētājs naudu ieliek kabatā un nozūd bez pēdām. Diemžēl šī situācija Spānijā, Portugālē, Itālijā un Francijā digitālo nomadu vidū ir bēdīgi pazīstama. Policija šajā gadījumā īpaši palīdzēt nevarēs, jo krāpnieki pazūd bez pēdām – iznīcina SIM karti un ierīci, no kuras notikusi saziņa. Pats vainīgs, ka uzķēries uz āķa...

Ja ir piedāvājumi, kas šķiet pārāk labi, lai būtu patiesība, tad labāk pārliecināties vairākas reizes.

Manā rīcībā nav statistikas datu, cik daudz cilvēku apkrāpti, bet šādi scenāriji nav retums, tāpēc ir jābūt ļoti uzmanīgam un jāizvērtē situācija, paturot prātā, ka iekrist krāpnieka slazdos var jebkurš.

Cenu pieaugums Spānijā

Valensijas reģionā pārdodamā īpašuma kopējā cena piecu gadu laikā ir pieaugusi par 11%, turpretim 15 gadu periodā (kopš 2006. gada) tā ir samazinājusies. Cenas atspoguļotas "Fotocasa Real Estate Index" sagatavotajā pētījumā "Kumulatīvās mājokļu izmaiņas Spānijā 2021. gadā".  Apskatot piecu gadu posmu, vidējā cena par kvadrātmetru Valensijas apgabalā ir palielinājusies par 11% – 2016. gada jūnijā tā bija 1281 eiro/m2, bet 2021. gada jūnijā – 1422 eiro/m2. Pirms pārvākšanās uz Valensiju apskatīju nekustamo īpašumu cenu datus, lai saprastu, kur par dzīvošanu ir pārlieku augstas cenas un kur summa ir cenas vērta.

Ilgtermiņa uzvara

Neraugoties uz visu, Spānijā nav jāmaksā par apkuri, tāpēc ilgtermiņā šajā izdevumu pozīcijā sanāk ietaupīt krietnu naudas summu. Sākotnēji īres maksas var šķist dārgas, taču parasti maksājums ir izlīdzināts uz visu gadu, iekļaujot interneta, televīzijas, elektrības, gāzes un atkritumu apsaimniekošanas izmaksas.

Spānijas pievilcīgais klimats, veselīgā un bagātīgā vietējā virtuve, ainavu daudzveidība – no paradīzes pludmalēm līdz krāšņiem kalniem, bagātā vēsture un augstais kultūras līmenis, kopienas vērtības, izglītības un pakalpojumu kvalitāte, kā arī brīvā laika pavadīšanas iespējas un atmosfēra savervē nemanot. Šie iemesli padara Spāniju par vienu no pieprasītākajām valstīm dzīvošanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti