Rīta Panorāma

Koncertprogramma "Mans draugs Mārtiņš Freimanis"

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Jelgavas pils – vieta, kur kapenēs atdusas hercogi

Jelgavas pils – vieta, kur kapenēs atdusas hercogi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Jelgavas pils ir viens no retajiem arhitektūras pieminekļiem, kas šajā pilsētā nav ticis nopostīts Otrajā pasaules karā vai pēckara periodā. Tā ir lielākā baroka laika pils Baltijā. Šobrīd tur izvietota Latvijas Lauksaimniecības universitāte (LLU), taču joprojām pils ir arhitektūras pērle.

“Tā ir lielākā baroka laika pils Baltijas valstīs. Šeit ir daudz dažādu telpu, daudz dažādu noslēpumainu vietu,” zina stāstīt LLU muzeja vadītāja Ginta Linīte.

Jelgavas pils savulaik bijusi gan hercogu rezidence, gan Livonijas ordeņa bruņinieku mājvieta. Savas pastāvēšanas vēsturē tā vairākkārt degusi un atjaunota. Mūsdienās tajā atrodas Latvijas Lauksaimniecības universitāte.

Neskatoties uz to, daļa no pils krāšņuma joprojām saglabājusies un visai bieži tā tiek izmantota kā vieta laulību ceremonijām. Raimonds un Lana stāsta, kāpēc viņi šo sava mūža īpašāko dienu izvēlējušies svinēt Jelgavas pilī. “Šeit ir ļoti liels dārzs, kur mēs, protams, taisīsim fotosesiju. Tikai tā dēļ, ka tā ir ļoti skaista pils. Liela un skaista pils,” stāsta Lana.

Jaunais pāris un kāzu viesi gan nav vienīgie pils apmeklētāji. Tur var ne tikai svinēt un rīkot dažādas balles, bet arī daudz ko interesantu apskatīt, piemēram, senos tērpus.

“Šī ir ļoti dārga kleita, jo ir mežģīnes. Latvijā nav tādas mežģīņu darināšanas tradīcijas, un, ja jūs redzat kleitu ar mežģīnēm, tad tā pati par sevi ir ļoti dārga. Mežģīnes varēja atļauties vai nu karalis, vai nu hercogs,” stāsta LLU muzeja vadītāja.

Starp citu, savulaik līdz septiņu gadu vecumam kleitas valkāja arī puiši. Pilī saglabājusies arī kāda zēnu kleita.

Viena no interesantākajām vietām, kas vilina tūristus uz Jelgavas pili, ir Kurzemes un Zemgales hercogu kapenes. “Šeit ir apglabāti divu dinastiju pārstāvji. Ketleri un Bīroni. Vecākais sarkofāgs ir no 1565.gada. Tas ir pirmais Kurzemes un Zemgales hercogs Gustavs Ketlers. Šeit ir apglabāts arī slavenākais no mūsu hercogiem – hercogs Jēkabs. Un pašās beigās jūs redzat arī Ernesta Johana Bīrona sarkofāgu. Tas ir hercogs, kas uzspridzināja veco Jelgavas pili un sāka šīs jaunās Jelgavas pils būvniecību,” stāsta Linīte.

Šīs ir kapenes arī mūsdienās – sarkofāgos patiešām atrodas seno hercogu kauli. Kapenēm izdevies izdzīvot līdz mūsdienām, piedzīvojot gan karus, gan bombardēšanas, gan marodierismu. Vecie sarkofāgi pamazām tiek restaurēti, atgriežot to sākotnējo krāšņumu.

Restaurāciju piedzīvo arī pati Jelgavas pils, bet šie darbi netraucē doties ekskursijā pa pils noslēpumainajiem kambariem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti