Rīta Panorāma

Telefonintervija ar LPS padomnieci izglītības un kultūras jautājumos Ināru Dunduri

Rīta Panorāma

Parīzes Dievmātes katedrāli cer atjaunot plānotajā laikā

Rundāles pils ceļvedis pa pils parku un dārziem

Izdod ceļvedi pa Rundāles pils parku un dārziem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Rundāles pils muzejs izdevis ilustrētu ceļvedi pa tā dārziem. Ceļvedis stāsta par dārza vēsturi un atjaunošanu, kā arī galvenajiem dārza elementiem un augu kolekcijām. Tas ir pirmais šāda veida materiāls, kas apmeklētājiem dod iespēju ne tikai ar acīm baudīt dārzu, bet arī vairāk uzzināt par sugām.

Lauma Lancmane veltījusi Rundāles pilij 45 savas dzīves gadus un trešdaļu no tiem – pils dārza veidošanai. Franču dārzs un pils teritorija pērn ieguvusi Eiropas dārza balvu, par godu tam tika laists klajā ilustratīvs ceļvedis "Rundāles pils parks un dārzi", kura autore ir Lancmane.

Viņa sacīja: "Mēs tagad centāmies šajā ceļvedī ielikt arī tādas lietas, kas ir mazāk pazīstamas. Jo cilvēki zina, kas ir Rundāles dārzs, Rundāles rozes, labākajā gadījumā Rundāles parteri, bet to, kas notiek tālāk un cik vispār liela ir mūsu teritorija, būtībā šis lietas nezina. Pat Latvijas iedzīvotāji, nerunāsim par Eiropas cilvēkiem, kuriem kā liels brīnums paveras mūsu pils. Tāpēc mums likās, ka vajadzētu izklāstīt tā godīgi, ko mēs esam darījuši, ko mēs esam domājuši un kāpēc kaut kas ir tāds.

Autore gribēja parādīt, kā tas būtu bijis 18. gadsimtā un kādi bija principi augu atlasē.

"Vienkārši šo parādīt, vērst uzmanību uz to, ka tas nav gluži tā kā mūsdienās, bet – vienalga tas uzdevums ir kā mūsdienās, lai dārzs būtu krāšņs, lai viņš priecētu, bet viņš ir tikai mazliet savādākās noskaņās. Tāpēc arī ir gan visas šīs cirptās formas, gan arī kaut kādi savdabīgāki augi, kādus mēs varbūt izvēlētos mūsdienu puķu dobei vai bosketam," viņa sacīja.

Ceļvedis sākas ar nelielu ievadu pils baroka jeb franču dārza vēsturē – no tā izveides, kas līdztekus pils būvniecībai tika uzsākta 1736. gadā, līdz pat 20. gadsimta 70. gadiem, kad sākās dārza atjaunošana. Un arī tajos laikos dārzs nebija domāts tikai valdniekam, bet gan visiem interesentiem.

"Tas bija ar to pašu nolūku – priecēt, pārsteigt un parādīt konkrēta valdnieka varenumu, ka viņš var tik īpašus augus, tik īpašu šo veidu uztaisīt vai vēl piedevām kaut kādas skulptūras un strūklakas un visu pārējo. Tas bija lepnuma un prestiža jautājums," Lancmane skaidroja.

Šis ir pirmais Rundāles pils muzeja izdotais ceļvedis pa dārzu.

Cilvēki, izlasot šo ceļvedi, var vairāk izbaudīt pašu dārzu, jo viņiem tās vairs nav vienkārši rozes, – viņi zina, ka tālāk no centrālās daļas aug senās rozes, tuvāk – mūsdienu rozes. Atklāj dažādus faktus, kas viņiem palīdz vairāk izbaudīt dārzu.

Bet 19. augustā Rundāles pils aicina uz ģimenes pasākumu, kur varēs iepazīties ar Rundāles pils teritorijā sastopamajām augu un retām dzīvnieku sugām. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti