FOTO: Lūznavas muižā Latgalē atdzimst smēdes ēka

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lūznavas muiža Latgalē atguvusi savu agrāko spozmi. Tagad tā tiek attīstīta kā starptautisks mākslas, mūzikas un vides izglītības centrs, kā arī semināru, apmācību, plenēru, radošo darbnīcu un dažādu meistarklašu norises vieta. Arī citas muižas kompleksa būves pamazām tiek renovētas un izmantotas jaunām iecerēm. Drīzumā tiks pabeigta bijušās muižas smēdes ēkas atjaunošana.

Lūznavas muižā Latgalē atdzimst smēdes ēka
00:00 / 04:51
Lejuplādēt
Pavisam drīz Lūznavas muižas kompleksā kļūs par vienu atjaunotu un interesantu ēku vairāk, jo  uzsākti muižas smēdes  renovācijas darbi. Katras senās muižas ēku kompleksa neatņemama sastāvdaļa allaž ir bijusi smēde, kur kalēji kala darbarīkus un ieročus,  dzelzs pakavus zirgiem un rotaslietas.

“Lūznavas muižas kompleksā ir atdzimusi ne tikai kungu pilsmāja, bet arī apkārt tai esošās kompleksa mājas. Pirms diviem gadiem atdzima Kulturys škiuņs, – kādreizējais malkas šķūnis, kur notiek dažādi pasākumi un aktivitātes. Tāpat mums šķita svarīgi atgriezties pie tām amatu prasmēm, kas pirms 100 gadiem šeit jau dzīvoja, un tās ir jāatjauno un jāstiprina,” stāsta muižas pārvaldniece Iveta Balčūne.

“Šobrīd smēdē saglabājies tikai neliels vēsturiskais aprīkojums, kas tur ir bijis pirms tam. Jaunā ēze nav vēl ierīkota, bet saglabāta tiks esošā. Bija diskusija par to, ka varbūt vajadzētu divas ēzes, bet tā kā kalēji ir tādi vienpatņi un nedaudz individuālisti, tad vienā mazā telpā tas droši vien būtu par daudz. Tāpēc šobrīd  smēdē ir plānots atjaunot un saglabāt tajā tikai vienu esošo ēzi,” plānos dalās Balčūne.

Vēl nesen smēdes ēka, kas atrodas Lūznavas muižas parkā, bija bēdīgā stāvoklī. Tai bija bojāts jumts, attiecīgi arī iekštelpas atradās sliktā stāvoklī.

“Muižas smēde ir piedzīvojusi dažādus vēstures pagriezienus. Piemēram, 1922. gadā kļūstot par gaļas žāvētavu un ledus pagrabu, jo smēde ēka sastāv no divām atsevišķām ķieģeļu ēkām.  20. gadsimta 60.- 70. gados te bija Maltas tehnikuma audzēkņiem izveidota mācību darbnīca. Vēlāk smēdes ēkā darbojās arī feldšeru un vecmāšu punkts  un zobārsts, un visbeidzot  arī bērnudārza sakņaugu krājumi glabājās tepat smēdē,” par smēdes vēsturi stāsta muižas pārvaldniece.  

Piedaloties pārrobežu projektā, tika rasta iespēja uzsākt pirmo smēdēs ēkas atjaunošanas kārtu, tāpēc mūra un ķieģeļu māja tagad pamazām pārtop par sakārtotu un pievilcīgu vietu.  Smēdei ir atjaunoti logi, ārējās fasādes, tāpat arī nomainīts jumts.

Otrajā projektā kārtā plānots panākt to, ka smēde atkal sāks darboties. Ēkā ir viena kalves telpa, kas iekārtota zemākajā, no laukakmeņiem mūrētajā mājas daļā. Te šobrīd izbūvēta viena ēze – vaļējs pavards, kas paredzēts metālu karsēšanai un kausēšanai.

Balčūne atklāj, ka atjaunotajā smēdē paredzētas dažādas amatniecības aktivitātes. Piemēram, vēsturiskās ekskursijas, kurās kalējs demonstrēs dzelzs kalšanu, rūdīšanu un stāstīs par dzelzs apstrādes tehnoloģijām un vēsturi, nosaucot arī kalēja amata un darba rīku latgaliskos nosaukumus.

Lūznavas muiža ir romantiskā jūgendstila paraugs - no ķieģeļiem un šķeltiem laukakmeņiem celta muiža. Muižas  smēdes  tehniskās inventarizācijas lietā ierakstīts, ka tā būvēta 1811. gadā, taču arhitekte Ināra Caunīte, kura pirms diviem gadiem  veikusi Lūznavas smēdes ēkas arhitektoniski māksliniecisko inventarizāciju, šos datus apšauba. Iespējams, smēde tomēr būvēta vēlāk.

Lūznavas muižas smēdes atjaunošanas darbus, kuru laikā plānots atjaunot gan ēkas vizuālo tēlu, gan arī radīt iespēju amatniekiem uzsākt savu darbību šajās telpās,  plānots pabeigt  pēc diviem gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti