FOTO: Kārlis un Linda ar tandēma velo sasniedz Andu kalnu grēdu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pasaules apeļotāji Linda Zuze un Kārlis Bardelis turpina projektu apceļot zemeslodi bez motorizētiem transportlīdzekļiem. Piecu tūkstošu kilometru ceļā pāri Dienvidamerikai ar tandēma velo sasniegts Andu kalnu masīvs Bolīvijā, lsm.lv telefonsarunā pavēstīja Kārlis Bardelis. Filmas “Okeāna saviļņotie” kopija palikusi arī Brazīlijas latviešu ciemā “Vārpa”.

Dienvidu puslodē tuvojas rudens, un aizvadīto divu mēnešu laikā Lindas un Kārļa velo veicis 3200 kilometrus, šķērsojis visu Brazīlijas zemieni un Bolīvijas līdzenumos pietuvojies Andu kalniem. Lai arī līdz šim nav nācies atrasties vairāk par dažiem simtiem metriem virs jūras līmeņa, kopš 24.janvāra sakrāti 19 600 augtummetri.

Šobrīd ceļotāju pārim priekšā viens no lielākajiem izaicinājumiem, jo plānots, ka Andu kalnos nāksies ar tandēma divriteni pacelties pat līdz 4600 metriem virs jūras, kas ir Rietumeiropas augstākā kalna Monblāna līmenis.

Kārlis ar Lindu marta otrajā pusē atstājuši Bolīvijas pilsētu Santa Krusu de la Sierra, un šīs nedēļas izskaņā iecerēts sasniegt divarpus kilometrus augsto pilsētu Kočabambu un doties Arikas virzienā. Līdz šim dienā vidēji veikti 80-90 kilometri un dienas gaitā nosacītajos līdzenumos reizēm savākti 800-900 augstummetri.

Ceļotāji paspējuši piedzīvot gan caurdurtas riepas, gan piecu spieķu maiņu. Kārlis smej, ka 23 kilogramu alumīnija velosipēdam jāspēj izturēt gan braucēju, gan mantu smagums, it īpaši aizmugurē, kur novietota lielākā daļa saimniecības, taču tas nav traucējis nobraucienos traukties ar 70 kilometru stundā lielu ātrumu.

Riepu kameras visbiežāk tiek caurdurtas ar metāla stieplēm, kas atrodas kravas automašīnu riepu kordos. Neskatoties uz to, šosejas ir piemērotas veloceļojumiem, jo ir aprīkotas ar papildu joslu, un latvieši ērtākas braukšanas dēļ izmainīja sākotnējo plānu un Argentīnas vietā izvēlējās maršrutu nedaudz noīsināt un braukt cauri Bolīvijai, kas ir lētāka valsts par Brazīliju. Piemēram, saldējums abās valstīs maksā septiņas naudas vienības, taču Bolīvijas boliviāna maiņas kurss ir divreiz izdevīgāks nekā Brazīlijas reāla valūtas kurss.

Saldējums tikai nosacīti spēja paglābt no nupat aizvadītās vasaras karstuma, kad temperatūra nedēļām nebija zemāka par 33-35 grādiem. Jau Brazīlijā, kur nobraukti ap 2000 kilometriem, pieņemts lēmums dienas braucienu sadalīt divās daļās, lai patvertos no tveices. Dienvidamerikā teju katrā degvielas uzpildes stacijā ierīkotas dušas, kuras veloceļotāji izmantojuši pat divreiz dienā, lai glābtos no karstuma.

Pārsvarā abi jaunieši nakšņo teltī un gatavo maltītes ar kempinga gāzes degli, taču bieži nakšņots arī vienīcās, kā arī iepazīti vietējie iedzīvotāji, izmantojot interneta platformu “warm shower” (siltās dušas), kas paredzēta tieši veloceļotāju kopienai. Šādi Kārlis un Linda ar savu neikdienišķo divriteni vismaz piecreiz apciemojuši līdzīgi domājošos.

Kā savējie Kārlis un Linda uzņemti latviešu ciemā ''Vārpa'', kas atrodas Brazīlijas dienvidausturmos Sanpaulu pavalstī. Pirmie baptisti no Latvijas Vārpā parādījās 19.gadsimta beigās, mūsdienās vairāki simti iedzīvotāju lepojas ar Latvijas izcelsmi

un simbolisku Brīvības pieminekļa kopiju ciema centrā. Vārpas latvieši regulāri tiekas, un plānots, ka vienā no reizēm tiks rīkota kopīga filmas “Okeāna saviļņotie” skatīšanās, jo viena Kārļa filmas kopija palika tautiešiem.

Ceļā no Atlantijas okeāna uz Kluso okeānu bijuši vēl vairāki piedzīvojumi, starp kuriem var minēt ne tikai gaidīšanu rindā, šķērsojot Brazīlijas un Bolīvijas robežu. Kādā lietusgāzē patvērums rasts pie ēkas, kas vēlāk izrādījies Bolīvijas cietums. Citā reizē ceļotāji laipni uzņemti krokodilu audzēšanas fermā. Kārlis piekrīt, ka jaunu stāstu bilžu vakariem netrūks pēc atgriešanās mājās, kas plānota nākamā gada nogalē. Dalīties ar iedvesmas stāstiem Kārlis aicināts pie dažādu uzņēmumu darbiniekiem jau pirms došanās šajā ceļojumā. Ja tādējādi varēs motivēt cilvēkus jauniem mērķiem, Linda un Kārlis neatteiksies dalīties ar saviem piedzīvojumiem.

Jautāts par svinībām pie katra nākamā kilometru tūkstoša, Kārlis pusotru stundu ilgajā sarunā atbild, ka kilometrus nekrāj un nozīmīgus notikumus, piemēram, valstu robežu šķērsošanu nevar nepamanīt. Kilometri krājas “Garmin” ierīcē, un tai īpaši netiek sekots līdzi. Šobrīd tā rāda, ka divos mēnešos kustībā pavadītas 200 stundas.

Līdz aprīļa beigām plānots šķērsot Andu kalnus, sasniegt Kluso okeānu, apmeklēt Čīles augšgalu un nokļūt Peru galvaspilsētā Limā. Tur jāsagaida airu laiva “Linda”, kas ieradīsies no Brazīlijas caur Panamas šaurumu, lai ceļotāji varētu doties tālāk 13 000 kilometrus pa Kluso okeānu uz Austrāliju.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Lsm.lv turpina sekot līdzi dēkaiņiem un informēs lasītājus, tiklīdz Linda un Kārlis būs sasnieguši okeānu viņpus Andu kalniem, kur ceļotāji pirmo reizi izmantos siltās drēbes, jo temperatūra četru kilometru augstumā nokritīsies līdz +8..+10 grādiem. Klusais okeāns ceļotājus rudenī sagaidīs ar +25 grādiem. Tiešsaistē Lindai un Kārlim var sekot līdzi lapas “Bored of Borders” kartē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti