Eva Ikstena - Strapcāne: Pasaules apceļošana, sērfojot dīvānos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Viena no manām mīļākajām nodarbēm vakaros ir telefonbildīšu aplūkošana sociālajā tīklā "Instagram". Jau kādu laiku sekoju līdzi dažādiem dabas reindžeru un ceļotāju profiliem, vakaros izpētu, kādus apvāršņus katrs no viņem pa dienu ir atklājis. Fotogrāfijām ar kalniem, teltīm un eksotiskām vietām visbiežāk pievienoti apraksti, kuros paskaidrots, kas tajā redzams, kādi brīnumi piedzīvoti un kādas ķibeles gadījušās. 

Pētot šīs fotogrāfijas, pamanīju mirkļbirku "#wanderlust", kas ir apzīmējums spēcīgai vēlmei, impulsam ceļot un izpētīt pasauli. Attīstoties modernajām tehnoloģijām un interneta pieejamībai, ceļot ir kļuvis vieglāk un lētāk. Vēlmi iepazīt pasauli spēj īstenot gandrīz ikviens, neatkarīgi no maciņa biezuma. Arī mani wanderlust piemeklēja studiju gados ASV, kad nebija lieka dolāra, taču gribējās piepildīt bērnības sapni par Disnejlendu, izkāpelēt Lielo kanjonu un iepazīt arhitektūras brīnumus Čikāgā. Lai ietaupītu naudu, sāku izmantot "CouchSurfing.org". Kopš 2004.gada "dīvānu sērfošana" apvieno desmit miljonus ceļotāju visā pasaulē. Tā ir iespēja atrast bezmaksas naktsmājas dažādās pilsētās. 

"CouchSurfing" (CS) deva iespēju iepazīt visdažādākos cilvēkus, viņu kultūru un vietējo dzīvesveidu. Kopš 2008.gada, kad uzsāku aktīvi izmantot šādu naktsmāju meklēšanas veidu, esmu ieguvusi lieliskus draugus - režisoru Parīzē, kurš no pirmās dienas ļāva iepazīt un iemīlēt netūristisko eifeļtorņa pilsētu, ģimenes draugu Abu no Indonēzijas, kurš tagad viesojas arī manā ģimenes mājā, skotu sporta advokātu Viljamu, kurš pagājušonedēļ manus vecākus viesmīlīgi uzņēma Ženēvā, sapņotāju pāri no Singapūras, kuriem nupat piedzima meitiņa, brazīliešu uzņēmēju, vācu sērferi, amerikāņu jokdari.. Nespēju uzskaitīt sirsnīgo pasaules paziņu loku, ko savulaik esmu ieguvusi, ceļojot studiju gados. Bez šaubām, ne visi kļuvuši par draugiem, dažkārt pieredze ir neitrāla vai nesaskan interesējošās tēmas vai uzskati. Taču, kā atzīst "Momentuzņēmuma" galvenā varone Elita, jābūt atvērtam un nedrīkst saniķoties situācijā, kad nesagaida luksuss. Arī man reiz nācās atteikt nakstmājas Salvadorā, jo puisis, pie kura nakšņojām, dzīvoja favelu rajonā, graustā, kurā bija pārāk daudz zirnekļu un putekļu.

Pēc stāsta translācijas LTV1, vairākkārt saņēmu jautājumus, vai tas ir droši. Lai viesmīlība un ceļošana nekļūtu bīstama, ir jāievēro dažādi rakstīti un nerakstīti likumi: 

Kārtīgi iepazīsti izmitinātāju profilus

Piereģistrējoties CS, izveido savu profilu, norādot intereses, valodu zināšanas, hobijus u.c. Tas ļaus saprast, vai tavas un izguldītāja vai nakšņotāja intereses sakrīt. Ja meklē naktsmājas, pirms raksti lūgumu palikt, izpēti izmitinātāja profilu - vai tam ir bildes, kādas ir atsauksmes, vai vieta viegli sasniedzama, kādi ir izmitinātāja nosacījumi (dažkārt pavīd lūgums paņemt līdzi guļammaisu vai tavas valsts šokolādi). Pāris minūtes, ko veltīsi izpētei, noteikti ir tavas drošības un komforta vērti.

Sazinies CouchSurfing.org platformā

Kamēr neesi saticis izmitinātāju, nedod savu telefona numuru un e-pastu. Turpiniet sazināties CS platformā, jo visas sarunas tiek uzglabātas un monitorētas. Ja atgadās ķibele, CS administrācija, pilsētas vēstnieks noteiktajā situācijā ātri reaģēs un atradīs tevi.

Uzticies saviem instinktiem

Ja, satiekot izmitinātāju, kaut kas šķiet aizdomīgs, dīvāns atrodas izmitinātāja istabā, vieta neatbilst aprakstītajai u.tml., nekautrējies noticēt savai intuīcijai, dodies projām un izmanto savu nakšņošanas plānu "B".

Sagatavo plānu "B"

Vienmēr ir vērts paturēt rezervē naudu un idejas, kur pārņakšnot gadījumā, ja CS nepatī, vai pēkšņi vairs neatbild uz zvaniem, vai pazūd (arī tā mēdz gadīties). Tas var būt cits CS, hostelis vai viesnīca.

Esi informēts par valsti, kultūru, kurā atradīsies

Veic savu mājas darbu un izpēti valsti, kultūru, kurā atradīsies. Pat šķietami kosmopolītiskiem cilvēkiem ir savas sāpīgās un diskrētās tēmas - reliģija, militārie konflikti. Tāpat arī apģērbs un pieklājības normas. Tu esi ciemiņš - jāciena vieta, kur atradīsies. Ir kultūras, kurās apavu nenovilkšana mājās tiek uzskatīta par necieņu, vai, piemēram, gaļas cepšana budistu virtuvē. Sensitīvo jautājumu un situācijas pārzināšana noteikti ļaus būt drošībā.

Esi atbildīgs pats par sevi

Lai cik arī ceļošana nebūtu jautra, tāpat ballītes un dzērieni, neļauj sev nokļūt situācijā, kurā zaudē veselo saprātu. Nepieļauj situāciju, kad tava drošība ir citu rokās. Dullā jaunība un trakulīgas izklaides lai paliek drošticamu draugu lokā. Lai cik arī jauks nešķistu CS, tas tomēr ir svešinieks.

Atstāj atsauksmi un noteikti ziņo, ja pieredze ir negatīva

Pēc nakšņošanas noteikti ieraksti atsauksmi un pieredzi par konkrēto cilvēku. Esi godīgs, tas palīdzēs nākamajam ceļotājam. Īpaši svarīgi ziņot CS administrācijai, ja pieredze bijusi nepatīkama, tas pasargās citus nakšņotājus no nepatīkamiem brīžiem.

Ja ceļošana, nakšņošana citu mājās vai svešinieku izmitināšana tevi neinteresē, ir iespēja uzlabot valodu un iepazīt ceļotājus, apmeklējot CS tikšanās. Rīgā tās notiek otrdienu vakaros un tās var atrast CS mājas lapā, kad esi reģistrējis savu profilu. Viesmīlība ir ne tikai izguldīšana, bet arī pilsētas parādīšana, vienkārša parunāšanās vai kafijas izmaksāšana.

Lai patīkama pasaules iepazīšana!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti