Eva Ikstena-Strapcāne: Padomi lidošanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Es arvien atceros savu pirmo lidojumu. Man bija 14 gadu, kad devos uz Stokholmu. Visiespaidīgākais šķita lidmašīnas ātrums, ieskrienoties uz skrejceļa. Šķita, ka esam sasnieguši teju vai gaismas ātrumu. Pārējo lidojuma laiku pavadīju, cītīgi vērojot miniatūrās pilsētas, mākoņus, Baltijas jūru un  lidmašīnas spārnu. Jau sen kā vairs cītīgi nesēžu pie loga un sajūsmināti nefotografēju mākoņus un saulrietus. Lidošana kļuvusi par diezgan ikdienišķu parādību, kurā lielākoties skatos filmas vai, piemēram, gatavoju šo rakstu publicēšanai lsm.lv.

Taču pagājušonedēļ padziļināti pievērsos aviācijas nozarei, veidojot dokumentālu stāstu "Momentuzņēmumam" par gaisa satiksmes dispečeri Kārli. Pilotu kabīnē pētīju, kas tur notiek lidojuma laikā un sarunās ar stjuartēm centos izzināt, kāda ir bijusi viņu spēcīgākā piedzīvotā turbulence. Apkopojot informāciju, piefiksēju pāris praktiskas lietas, ko vērts paturēt prātā, kad gaidāmi lidojumi. Pievienoju arī pāris savā pieredzē uzkrātus un pārbaudītus padomus.

  • Aviobiļetes parasti nopērkamas 11 mēnešus pirms lidojuma. Ir daudz dažādu viedokļu un algoritmu, diskutējot par to, kad aviobiļetes iegādāties ir vislētāk. To nosaka arī dažādi apstākļi, tūrisma sezona un pasažieru paradumi. Izskatot dažādas diagrammas un piedāvājumus, kā arī pašpalīdzības grāmatas ceļotājiem, tomēr sliecos domāt, ka vislētākās aviobiļetes atrodamas 50 dienas vai vienu nedēļu pirms lidojuma. Taču tas ir riskanti un to var atļauties tikai tie, kas var arī plānotu lidojumu izlaist vai iegādāties pēdējā brīdī. Iesaku vienmēr arī pārbaudīt biļešu cenas +/- trīs dienas pirms un pēc plānotajiem lidojumiem, jo izmaksas var atšķirties. Aviosabiedrību atlaides visbiežāk pieejamas janvārī un septembrī. Atgādinu, ka skolēnu brīvdienās, Ziemassvētkos un starptautiskās svētku dienās atlaides nesagaidīsiet. Biļetes  vienmēr izpērk un šie lidojumus jāplāno laicīgi. Prātīgi ir pierakstīties aviosabiedrību ziņu lapām un sekot tām sociālajos tīklos - pirmie uzzināsiet par īpašiem piedāvājumiem vai izmaiņām.

 

  • Daudzas aviosabiedrības piedāvā iekāpšanas kartes lejuplādējēt mobilajā telefonā. Viedtālruņu īpašniekiem ir iespēja reģistrēties reisiem, izmantojot mobilo pakalpojumu. Reģistrācija parasti sākas 23 - 24 h pirms izlidošanas, un beidzas 1 - 2 h  pirms izlidošanas. Savu mobilo iekāpšanas karti varat saņemt kāda no piedāvātajiem veidiem: apliecinot saņemtu SMS ar saiti uz iekāpšanas karti vai apliecinot, ka esat saņēmis iekāpšanas karti uz elektronisko adresi. Iekāpšanas kartē tiks uzrādīts 2D kods: vārds, reisa numurs un citi dati. Saņemtā bilde uz telefona displeja ir iekāpšanas karte. Bieži izmantoju savu "Apple Passbook", kurā lejuplādēju un saglabāju lidmašīnas iekāpšanas karti - QR kodu. Tā jāuzrāda telefona displejā lidostas darbiniekiem, kad nodosiet bagāžu, tāpat izejot drošības kontroli un pirms iekāpšanas lidmašīnā. Ceļotājiem šī ir lieliska iespēja ietaupīt laiku, saudzēt dabu un nemeklēt interneta kafejnīcas ārzemēs, lai izprintētu biļeti! Pirms lidojuma noteikti pārliecinies, vai lidosta piedāvā mobilo reģistrēšanos un atceries, ka jāuzlādē telefona baterija, lai nepiedzīvotu pamatīgu stresu!

 

  • Pirms lidojuma arvien jāpārbauda, vai mazajā somiņā ir ceļojuma svētā trīsvienība - telefons, maks un pase! Iesaku lidmašīnas salonā līdzi paņemt arī mitrinošu ķermeņa losjonu, lūpu balzamu un roku krēmu. Lidojumos ir sauss gaiss, mitrinoša ķermeņa krēmi nav tikai sieviešu untums, arī kungiem gari pārlidojumi var izraisīt sasprēgājošas lūpas, ļoti sausu ādu un pat kādu alerģiju. Es bieži līdzi paņemu tukšu pudelīti, ko pēc drošības pārbaudes piepildu ar ūdeni. Lidojumos daudz patērē alkoholu un kafiju, kas sausina. Jāatceras dzert ne tikau sulas un limonādes, bet tieši ūdeni. Tā kā lidostās tas parasti ir dārgs, vērts paņemt līdzi savu pudeli, ko uzpildīt.

 

  • Piedzeršanās un lidošana nav īsti savienojamas. Pirmkārt, piedzērušos var neielaist lidojumā (esmu to redzējusi vairākkārtīgi), bet ja dzērumā lidojuma laikā sāksiet darīt muļķības, jūs iekļūsiet nevēlamo pasažieru sarakstā, kas pieejams lidsabiedrībām, tādējādi riskējot ar to, ka jums aviobiļetes turpmāk var arī nepārdot. Nesen redzētais video ar trakojošo puskailo vīrieti reisā no Rīgas pierāda, ka esot lidojumā, dzērums pastiprinās un var beigties pavisam nelāgi. Ja traucēsiet citus, lidojuma galapunktā sagaidīs policija un nepatikšanas. Jāuzsver, ka arī daudzas apdrošināšanas kompānijas savos līgumos paredz punktu, ka nesedz negadījuma izmaksas, ja esiet bijis alkohola reibumā.

 

  • Vēlreiz uzsvēršu pārbaudīt, vai līdzi ir pase un vai tās derīguma termiņš ir ilgāks par 3 mēnešiem. Ir valstis, kur rekomendētais pases derīguma termiņš ir 6 mēneši! Tāpat - vai galamērķī nav vajadzīga vīza vai tranzītvīza! Pēdējā lidojuma laikā pieturpunktā ASV man lūdza vīzu, lai gan mans galamērķis bija Meksika. Tā kā biju atvaļinājumā, nederēja arī mana ASV žurnālista vīza. Tiku cauri sveikā, taču ar vīzu un pases derīguma termiņiem joki mazi. Ļoti iesaku pirms ceļojuma ieskatīties pasē un LR Ārlietu ministrijas mājas lapā, uzzinot par valstīm, kur nepieciešamas vīzas, lai neiestrēgtu lidostā.

 

  • Šobrīd gaisā atrodas tūkstošiem lidmašīnu, ja ir vēlēšanās palūkoties, kur tieši tās atrodas vai kāda lidmašīna nupat pārlidoja pār Rīgu, var ielūkoties šeit

Tiem, kuri baidās lidot, iesaku noskatīties stāstu par Latvijas gaisa satiksmi un lidošanu. Vissirsnīgākais lidojuma kapteņa ieteikums, protams, ir būt piesprādzētam. Tādējādi arī negaidīta turbulence nesagādā raizes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti