1000 jūdzes

1000 jūdzes Kambodžā 2. epizode

1000 jūdzes Kambodžā 1. epizode

Dīvānceļojums uz lielāko pasaules pilsētu 12. gadsimtā un Kambodžas ezeru ciematiem

Raidījuma "1000 jūdzes" ekspedīcijas komanda, mūziķis Kārlis Kazāks un dīdžejs Egons Reiters savulaik devās uz Kambodžu izgaršot sienāžus, zirnekļus, dažādus nepazīstamus augļus, iepazīt smaidīgos cilvēkus un izzināt šīs valsts un kultūras nianses. Kamēr skatīt ārzemes savām acīm ir teju neiespējami, iekārtojies ērti dīvānā pie ekrāna, – tātad dodies dīvānceļojumā uz Kambodžu kopā ar viņiem!

Kambodžā 2013. gadā, kad ekspedīcija risinājās, dzīvoja 14 miljoni cilvēku, no kuriem 90% bija budisti. Šodien tur dzīvo vairāk nekā 15,5 miljonu cilvēku, no kuriem aptuveni  95% ir budisti. Katra no ekspedīcijas sērijām rāda gan vizuālus, gan cilvēciskus, gan arī gastronomiskus piedzīvojumus, kuros piedalās latviešu ceļotāji, daloties ar savām pārdomām.

Ekspedīcijas pirmajā sērijā ceļotāji dodas uz seno Khmeru civilizācijas galvaspilsētas, 9.–12. gadsimtā celtās un pēc tam džungļos aizmirstās Ankoras drupām. Par šīs pilsētas vēsturi, celšanu un tās likteni ir daudz neatbildētu jautājumu. 2007. gadā zinātnieku grupa, izmantojot dažādu tehnoloģiju dotās iespējas, secināja, ka Ankora bijusi pasaules lielākā pirmsindustriālā pilsēta. Taču 15. gadsimta laikā, līdz ar khmeru civilizācijas norietu un Siāmas karaļvalsts iebrukumiem, gandrīz visa pilsēta tika pamesta. Arī latviešu ceļotājus pārsteidz tās monumentalitāte, kā arī prasmīgais un smagais darbs, kas jaušams, apskatot pilsētas drupas. Mūsdienās vairāk nekā 400 kvadrātkilometru lielajā arheoloģiskajā ansamblī notiek plaši restaurācijas un pētniecības darbi, kopš 1992. gada tas tika iekļauts UNESCO pasaules mantojuma sarakstā.

Cita veida arhitektūru, veidotu saskaņā ar lietus sezonas pārmaiņām, latviešu ceļotāji redz, apciemojot lielākās Dienvidaustrumāzijas saldūdens ezera Tonlēsāba ciematu. Tajā atrodamās mājas ir būvētas uz 6–8 metrus augstiem pāļiem, lai nenogrimtu lietus sezonā, kad ūdens līmenis ceļas un ezers kļūst 9 metrus dziļš un piecas reizes lielāks nekā sausajā sezonā.

Ekspedīcijas gaitā līdz ar ceļotājiem var iepazīt gan sāls iegūšanu, gan piparu audzēšanas specifiku, gan zīda ražošanu un aušanu, gan arī, šķērsojot mežainu salu, ieraudzīt pasakainu pludmali, viesoties vietējo iedzīvotāju mājās, kāzās un vietās, kurās sastopas Kambodžas vēstures pieminekļi un 21. gadsimta realitāte. Salīdzinot ar citām ekspedīcijām, šajā īpaši jūtama cilvēku viesmīlība, ceļotāji apciemo ceļā satikto cilvēku ģimenes, ienāk to mājās, un piedalās saviesīgos pasākumos, sniedzot ieskatu vietējo cilvēku dzīvē un ikdienā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt