Labrīt

Sākusi darboties Eiropas Robežu un krasta apsardzes aģentūra

Labrīt

Liepājā cerīgi raugās uz kravām no Baltkrievijā topošā industriālā parka «Lielais akmens»

Tapusi dokumentālā filma un pētījums par Latvijas pierobežu

Četri studenti ceļojumā iepazīst dzīvi pierobežā un secina – lauku izmiršana ir mīts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Četri studenti apceļojuši Latvijas pierobežu, lai veidotu dokumentālu filmu par iedzīvotājiem pierobežā. Tāpat projekta laikā tapis pētījums par videi draudzīgām atkritumu apsaimniekošanas iespējām pierobežas pašvaldībās.

Filmu par Latvijas ļaudīm pierobežā jaunieši cer izrādīt pavasarī.

Centīsies gāzt stereotipu

Četru studentu grupa augustā apceļojusi 43 Latvijas pierobežas pašvaldības, lai veidotu diplomdarbu – filmu par iedzīvotājiem šajās vietās.

Projekta "On The Border" komandas pārstāvis, ceļojuma dokumentālās filmas režisors Miks Jeluškins stāsta, ka mēnesi studenti braukājuši pa nelielākiem miestiem un arī pilsētām, viesojušies viensētās un runājuši ar vietējiem par dzīvi šajos reģionos

Pēc Jeluškina teiktā, ceļojuma mērķis bija izpētīt Latvijas pierobežu, iepazīt tur dzīvojošo dzīvi, vērtības un tradīcijas, kā arī izzināt to, kas šos cilvēkus laukos notur.

"Mūsu galvenais jautājums bija – kā ir būt latvietim mūsdienās, kas ir latviskums. Ja tu dzīvo Rīgā, tad nepievērs uzmanību latvietībai, latviskumam. Pabraucot kaut kur ārpusē, pierobežā cilvēkiem tradīcijas un vērtības ir spēcīgākas," lēsa Jeluškins.

Studentu komanda pēc sarunām ar iedzīvotājiem pierobežas pašvaldībās apstiprina, ka vietējie norādījuši uz darba roku trūkumu, taču vienlaikus bijuši piemēri, kas apgāžot mītu par lauku izmiršanu.

"Mēs manījām ļoti daudz cilvēku, kam ir savi biznesi, kam ir sava saimniecība, mazs veikaliņš, maza podniecība. Kāds cits strādā par gidu, piemēram.

Šīs filmas mērķis ir arī gāzt stereotipu par to, ka visi grib bēgt prom no laukiem," sacīja Jeluškins.

"Zaļa" ceļošana ir iespējama

Daļa komandas ar videotehniku devusies ceļā ar auto, sekojot tūrisma entuziastam un gidam Tomam Treimanim, kurš savukārt 1700 kilometru ceļu veicis ar velosipēdu.

Viņš projektā skaidroja, cik videi draudzīgas ir pašvaldības, proti, vai velotūristiem pierobežā ir kur atkritumus ne vien izmest, bet arī šķirot.

"Piemēram, braucot gar piejūru, ir ļoti daudz tūristu, arī velotūristu. Līdz ar to tur arī atkritumu tvertņu ir daudz vairāk  –  vietas, kur šķirot atkritumus," stāstīja Treimanis.

Ceļā pieredzētais apliecina, ka valsts pierobežā ir infrastruktūras nodrošinājums zaļai ceļošanai,

nododot pārstrādei PET pudeles, papīru, kartonu, metālu un stiklu.

Treimanis arī vērš pašu tūristu uzmanību uz iespējām atkritumu daudzumu mazināt, piemēram, izmantot speciālās dzērienu pudeles, un tās atkārtoti uzpildīt, iebraucot lauku sētās.

Četru sēriju dokumentālo filmu "On The Border" par Kurzemi, Zemgali, Latgali un Vidzemi jaunieši cer izrādīt publiski pavasarī, kā arī pierobežas iedzīvotāju stāstus ievietot internetā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti