Ceļotājus gaida Padures muižā – vietā, kuru kovida laikā īpaši iecienīja rīdzinieki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Šogad jau 10. reizi notiek akcija "Apceļosim Latvijas muižas un pilis". Līdz pat 30. septembrim ikviens var apmeklēt 60 akcijā iesaistītās muižas un pilis. Padures muiža atrodas netālu no Kuldīgas, un tās īpašnieks ir Latvijas Piļu un muižu asociācijas vadītājs Jānis Lazdāns, kurš ikdienā strādā Rīgā. Tikmēr Padures muižas kultūras un tūrisma organizatore Alise Volanska Latvijas Radio klāstīja – būt šajā muižā pēdējā laikā īpaši populāri kļuvis rīdzinieku vidū.

Ceļotājus gaida Padures muižā – vietā, kuru īpaši iecienījuši rīdzinieki
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Padomju gados šajā muižā atradās lauksaimniecības skola, vēlāk Lejaskurzemes lauksaimniecības izmēģinājumu stacija. Volanska stāstīja, ka muižā izbūvēta kinozāle, tomēr daudzas lietas saglabājušās autentiskas.

"Tas ir Džons Luiss Balfūrs, kurš šo muižu šādā skatā, kāds ir tagad, uzbūvēja laikā no 1837.–1840. gadam ampīra stilā. Viņam sieva bija francūziete Barklaja de Tolli māsīca, un svētītā laulībā dzima 12 bērni, no kuriem 11 izdzīvoja – labs rādītājs tiem laikiem," viņa sacīja.

Volanska, izrādot telpas, stāstīja: "Te bija kundzes zaļā viesistaba, un šeit bija bibliotēka. Kāpēc šeit? Kā saka, pasaules kultūra caur sievietēm izplatās, tāpēc bibliotēka sieviešu galā. Un šajā telpā kundzes buduārs, bet aiz šīm mazajām durvīm atradās kundzes guļamistaba. Arī te ir oriģinālā krāsns, un augšā ir atsegts gleznojums. (..) Šī ir balles zāle jeb tā saucamais sitting room, jo balli pāris reizes gadā rīkoja, bet [vajadzēja] lielāku telpu, kur ģimenei pulcēties – vai nu rokdarbus darīt, vai teātrus iestudēt. (..) Visiem patīk šīs divas ampīra stila krāsnis, kas ir restaurētas. Tur ir arī tā sauktā slepenā istaba – durvis gāja uz salonu vai uz kamīnzāli."

Padures muižā saglabājušies ap 90% no muižas laikos būvētajām krāsnīm, trepēm un logiem.

"Te ir astoņas oriģinālās krāsnis, trīs kāpnes, te ir 64 logi ar iekšējiem slēģiem, te ir visas grīdas, vietām atsegts sienu gleznojums," viņa teica.

Padures muižas kultūras un tūrisma organizatore arī atklāja, ka kovida laikā muižu ar 32 telpām labprāt īrējuši pilsētnieki. Te notiek arī dažādi kultūras pasākumi un izstādes.

"Te ir gan kāziniekiem pieturvieta. Ir arī kāzas tieši šeit svinētas. Arī nometne mums ir bijusi, gleznotāji te ir strādājuši. (..) Pagājušajā ziemā te tā arī bija, ka nebija brīva neviena brīža, jo cilvēki ļoti, ļoti vēlējās šeit būt, un Rīgā tas ir kā populārs trends – dzīvot Padures muižā," teica Volanska.

Akcijas "Apceļosim Latvijas muižas un pilis" laikā Padures muižas apmeklētāji varēs arī piedalīties orientēšanās spēlē.

Aktīvākie ceļotāji, kas būs apmeklējuši visas 60 akcijā iekļautā Latvijas muižas un pilis, rudenī tiks pie balvām un varēs piedalīties akcijas noslēguma ballē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti