Ar «Kon-Tiki» maršrutu Kārlis Bardelis sāk ekspedīciju Klusajā okeānā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Kārlis Bardelis airu laivā “Linda” 14.jūlijā atstāja Peru galvaspilsētu Limu, lai dotos pāri Klusajam okeānam un turpinātu “Bored of Borders” projektu pasaules apceļošanai bez motorizētiem transporta līdzekļiem. Zemeslodes lielākais okeāns ir trīsreiz lielāks par Atlantijas okeānu, kuru ceļotājs šķērsoja kopā ar žurnālistu Gintu Barkovski, tāpēc galamērķa sasniegšana Austrālijā pēc 15 000 kilometriem plānota 2019.gada nogalē. Pirmā pietura pēc vairākiem mēnešiem plānota Franču Polinēzijā, kas atbilst norvēģu pētnieka Heijerdāla ekspedīcijai ar “Kon-Tiki” plostu 1947.gadā.

Kārlis Bardelis Limā ieradās tieši pirms 10 nedēļām, kopā ar draudzeni Lindu Zuzi pirms tam ar tandēma divriteni 102 dienās nobraucot 5430 kilometrus pāri Dienvidamerikai, tostarp šķēŗsojot Andu kalnus. Pēc Lindas atgriešanās Latvijā dēkainis turpināja vienatnē gatavoties airēšanai Klusajā okeānā. Arī velosipēds sapakots un devies atpakaļ uz Rīgu.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Jūnija sākumā no Latvijas tika saņemta palete ar pārtiku un visu nepieciešamo airēšanai, taču ceļojuma sākumu aizkavēja formalitātes, lai atmuitotu laivu, kas konteinerā caur Panamas kanālu bija ieradusies no Rio, lsm.lv telefonsarunā no Limas pastāstīja ceļotājs. Nācies atteikties no nekompetentajiem aģentiem un meklēt citus - zinošākus. Gaidīšanas laikā paveicies, ka iepazinies ar kādu starptautiskā uzņēmumā strādājošu britu, kas deva pajumti, un līdz ar to nebija papildu izdevumi dzīvošanai.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

No neplānotiem izdevumiem gan nevarēja izvairīties, jo, sagaidot laivu, atklājies, ka sarūsējis tās glābšanas plosts, kurš regulāri jāsertificē, bet to lieto tikai galējās situācijas. Šāds 1600 dolāru vērtais plosts ir ātri saliekams un aprīkots ar signālraķetēm. Kārlim izdevies Limā tikt pie jauniem atbalstītājiem vietējā airēšanas bāzē, kur turīgi ļaudis nākuši trenēties uz sporta klubu, bet viņš regulāri darbojies ap savu laivu.

Sporta klubā bez ievērības nepalika arī Pasaules kauss futbolā, kurā Peru valstsvienība spēlēja vienā apakšgrupā ar nākamajiem čempioniem un cīņā par iekļūšanu izslēgšanas fāzē zaudēja Dānijai, bet nepalika grupā pēdējie, jo pārspēja Kārļa galamērķa Austrālijas futbolistus.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Uzticamā laiva, ar kuru pārairēts pāri Atlantijas okeānam, sākot ceļu pāri Klusajam okeānam, ir dubultojusi savu masu līdz tonnai, vērtē Kārlis, bilstot, ka pirmā pietura būs Polinēzijas salās pēc aptuveni 6000 kilometriem, kas ir tikpat, cik viņi kopā ar Gintu airēja pāri Atlantijas okeānam. Saistībā ar “Bored of Borders” projekta aizkavēšanos no maršruta izņemtas Galapagu salas, krietni pagarinot pirmo airēšanas posmu, kas atbilst pētnieka un rakstnieka Tūra Heijerdāla 1947.gada ekspedīcijai, ar plostu “Kon-Tiki” sasniedzot Polinēziju sešu cilvēku komandā un mēģinot pierādīt, ka Amerikas pirmiedzīvotāji salas apmeklējuši, vēl pirms eiropieši atklāja jauno kontinentu.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Jautāts par solo airēšanu, Kārlis atklāj savu plānu - irties okeānā pa gaismu 12-14 stundas ar pauzēm dienā, bet naktī gulēt un paļauties, ka straumes nesīs vēlamajā virzienā. Tas būs krietni savādāk nekā Atlantijas okeānā, kad airējušies pamīšus ar Gintu pa divām stundām nepārtraukti 142 dienas. Nemainīgi no iepriekšējās ekspedīcijas laivā atrodas seši airi, ūdens atsāļotājs un mikroelementi, lai nepietrūktu vitamīnu, jo Kārlis apzinās, ka svaigi spiestas augļu sulas neredzēs vairākus mēnešus un okeāna vidū atkal var nākties cīnīties ar augoņiem, kas pārklāj sāls un saules apskādētās ķermeņu daļas.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Kliedējot vienatni un motivējot airētāju, sekotājiem ir iespēja ne tikai kartē aplūkot punktiņu, kurā atrodas Kārlis ar laivu “Linda”, bet arī iesaistīties fonda “Ziedot.lv” un “Bored of Borders” kopējā projektā “gRowTogether”, ziedojot piecus eiro par katru Klusajā okeānā noairēto kilometru.

Visi līdzekļi nonāks programmā “Plecs”, kas rūpējas, lai katrs Latvijas bērns varētu izaugt ģimenē.

Aizkavējoties ekspedīcijas sākumam, ceļotājam bija iespēja sekot līdzi nupat aizvadītajiem valsts simtgades Dziesmu un deju svētkiem. Tā kā brita mājās nav bijis bezvadu interneta, tad nav varēts noskatīties kādu no koncertiem pilnā garumā, taču atsevišķus sižetus Kārlis Bardelis skatījies regulāri. Aizkustinošs mirklis bijis, kad puiša mamma atsūtījusi pašas uzfilmētu video no dziesmas “Virs galvas mūžīgs Piena ceļš” ar vārdiem:

“Tas ved uz zemi laimīgo,
Un izrādās - uz mājām.”

Pasaules dēkainis bijis tik aizkustināts, ka atcerējies savu skolas ludziņas uzvedumu, kur tēlojis galveno varoni Sprīdīti, kas mieru rod laimīgajā zemē – mājās.

Dažas stundas pirms cietzemes atstāšanas un kāpšanas laivā “Linda”, sarunā ar lsm.lv Kārlis apsolās pēc pieciem gadiem nākamajos Latvijas tautu vienojošajos svētkos būt mājās un klātienē noskatīties kādu no deju lieluzvedumiem.

Nonākot Polinēzijā, kur Tūrs Heijerdāls noslēdza savu ekspedīciju, Kārlim ap gadu miju plānota pauze, lai pārlaistu taifūnu sezonu, kas varētu noslēgtiem februārī vai martā. Tad atsāksies ceļojums virzienā uz Austrāliju, ko plānots sasniegt vēl pirms Brīvības cīņu simtgades.

Aizpērn draudzene Linda sarūpēja Kārlim pārsteigumu un sagaidīja viņu krastā Rio pievārtē. Šoruden Linda uzsāks studijas vides zinībās, taču, iespējams, nākamajā rudenī būs kādā no Kērnsas pludmalēm Austrālijā.

Sabiedriskais medijs lsm.lv sekos līdzi notikumiem Klusajā okeānā, kur, starp citu, otro mēnesi notiek arī pasaulē garākā peldējuma mēģinājums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti